קריל אנטארקטי

קריל אנטארקטי
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה פרוקי רגליים
תת-מערכה סרטנאים
מחלקה סרטנים עילאיים
סדרה קריל
משפחה קריליים
סוג Euphausia
מין 'קריל אנטארקטי'
שם מדעי
Euphausia superba
ג'יימס דווייט דיינה, 1850
תחום תפוצה

קריל אנטארקטי (שם מדעי: Euphausia superba) הוא מין של סרטן זעיר ממשפחת הקריליים החי באוקיינוס הדרומי. הקריל האנטארקטי חי בנחילים גדולים, שיכולים לכלול בין עשרת אלפים לשלושים אלף פרטים למ"ק. הוא ניזון מפיטופלנקטון. אורכו עד 6 ס"מ ומשקלו עד 2 גרם. תוחלת חייו מגיעה עד ל-6 שנים.

הקריל ממלא תפקיד חשוב במערכת האקולוגית של אנטארקטיקה, והוא אחד מהמינים הנפוצים ביותר בעולם (אוכלוסיית כל הקרילים האנטארקטיים בעולם מסתכמת לכדי משקל כולל של כ-500 מיליון טון); הוא מהווה כ-0.66% מהביומסה הכוללת על פני כדור הארץ.

תקופת ההשרצה של הקריל האנטארקטי מתרחשת מינואר למרץ, גם מעל המדף היבשתי וגם מתחתיו. הנקבה מטילה ששת אלפים עד עשרת אלפים ביצים בהטלה אחת. הביצים מופרות כשהן יוצאות מגוף הנקבה.

המעיים של הקריל האנטארקטי זוהרים בצבע ירוק, סימן מובהק לכך שיצור זה ניזון מפיטופלנקטון, סוג של אצות צורניות זעירות (שגודלן כ-20 מיקרומטר), שהקריל האנטארקטי ניזון מהם באמצעות שק האכלה. מלבד פיטופלנקטון, הקריל האנטארקטי אוכל גם שטרגליים, שטצדאים וזואופלנקטון. המעי של הקריל האנטארקטי הוא צינור ישר, ויכולת העיכול של הקריל ירודה - ולכן הצואה שלו כוללת אחוז משמעותי של פחמן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.