קסנופון

קסנופון בן גרילוסיוונית: Ξενοφών, בלטינית: Xenophon) (לערך 428 לפנה"ס - 354 לפנה"ס) היה היסטוריון, מצביא ופילוסוף אתונאי.

חייו

קסנופון נולד למשפחה מהמעמד הגבוה, קיבל חינוך מצוין, בין היתר נמנה עם חוג תלמידיו של סוקרטס. כנגד המלצת סוקרטס, הוא הצטרף אל צבא שכירים של כורש הצעיר, שניסה להדיח את אחיו ארתחששתא השני מכס המלכות. המרידה הסתיימה במפלתו של כורש הצעיר שנהרג בשנת 401 לפנה"ס בקרב קונקסה. צבא השכירים הגדול, שמנה למעלה מ-10 אלף לוחמים, פנה למערב תחת פיקודו של קסנופון וקצינים נוספים. קסנופון תיאר את סיפור המסע בחיבורו "אנבסיס".

עם חזרתו לאתונה בשנת 399 לפנה"ס, הוגלה בגלל פעילות מדינית שנגדה את הדמוקרטיה. בשנת 396 לפנה"ס התגייס לצבאו של המלך אגסילאוס, בעת מלחמת ספרטה - פרס. פרוץ המלחמה הקורינתית מנעה את המשך הפעילות של הצבא הספרטני על אדמת פרס. יחד עם המלך שב ליוון והשתתף בקרב קורונאה בשנת 394 לפנה"ס. אגסילאוס הפך לפטרונו ובזכותו זכה קסנפון לאחוזה בסקילוס. בשנת 386 לפנה"ס האישומים נגדו בוטלו באופן רשמי על סמך מסמכי "שלום המלך" (שלום אנטלקידס). הוא העדיף שלא לחזור ושני בניו התחנכו בספרטה. בשנת 371 לפנה"ס, בעקבות קרב לאוקטרה, עזב קסנופון לקורינתוס.

יצירותיו

הלניקה - היא המשך לחיבור "תולדות המלחמה הפלופונסית" של תוקידידס, שמת בטרם הספיק להשלים את חיבורו. החיבור התמקד באירועי שהתרחשו בין 441 לפנה"ס ל-362 לפנה"ס, כיבוש אתונה, שלטון "שלושים הטירנים", שיקום הדמוקרטיה (404 לפנה"ס) ותקופת ההגמוניה הספרטנית.

אנבסיס - מתאר את מסעם של עשרת אלפים שכירי חרב יוונים, רובם הופליטים ופלטסטים באסיה הקטנה במהלך מרד כורש הצעיר באחיו ארתחששתא השני מלך פרס. תחילה הוא פרסם את החיבור בשם בדוי: תמיסטוגנס מסירקוסאי. היצירה בשלמותה פורסמה אחרי המסע תחת שמו המקורי.

מדינת הספרטנים, בזמן שהותו בספרטה כתב קסנופון ספר על מדיניות ספרטה.

כמו כן חיבר כמה ספרי הדרכה צבאיים וספרי הגות, בעיקר על מורו סוקרטס.

כתלמיד של סוקרטס, נהג לרשום את שיעוריו. לפי דיוגנס לארטיוס בסביבות שנת 430 היו ידועות ליוונים שיטות ראשונות לקצרנות ביוונית. יש טענות שנויות במחלוקת[1] כי בעזרת שיטת קצרנות שהמציא או שיכלל, קסנופון רשם את דברי סוקרטס ואת מחשבותיו בנוגע לסוקרטס ותורתו.

תרגומי כתביו לעברית

רשימה של יצירותיו

עבודות היסטוריות וביוגרפיות

 1. אנבסיס
 2. אגסילאוס
 3. הלניקה
 4. חינוכו של כורש

עבודות ודיאלוגים סוקרטיים

 1. זכרונות
 2. המשתה
 3. ההגנה של סוקרטס
 4. על ניהול משק הבית
 5. Hiero

מסות קצרות

 1. Hipparchicus
 2. Cynegeticus
 3. Ways and Means
 4. מדינת הספרטנים
 5. On Horsemanship

לקריאה נוספת

 • מדינת הספרטנים. תרגמה מיוונית והוסיפה מבוא ופירוש דבורה גילולה. ירושלים, הוצאת מאגנס, האוניברסיטה העברית, תשע"א, עמודים 24-27.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. William Baker
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.