קנדירו

קנדירו
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה מקריני סנפיר
סדרה שפמנונאים
משפחה שפמנונים ערפדיים
סוג Vandellia
מין 'קנדירו'
שם מדעי
Vandellia cirrhosa

קנדירו (Vandellia cirrhosa) הוא דג מים מתוקים המצוי בנהר האמזונאס. בקרב המקומיים הוא נחשב לדג מאיים אפילו יותר מהפיראנה. הדג גדל לאורך של סנטימטרים בודדים, כשהגדולים ביותר מגיעים לאורך 40 ס"מ אך הרוב קטנים הרבה יותר, וצורתו דומה מעט לצלופח, כך שבמים העכורים של האמזונאס כמעט בלתי אפשרי לראותו. הקנדירו הוא טפיל; הוא שוחה אל חלל הזימים של דגים אחרים, מעמיד דורבן הנמצא מתחת לראשו וניזון מהדם שבזימים. מסיבה זו הוא גם קרוי "הדג הערפדי של ברזיל".

הקנדירו צד באמצעות חוש הראיה[1]. פחדם של המקומיים ממנו נובע מכך שהוא עלול לחדור אל תוך גוף האדם, שם הוא יעמיד את דורבנו וייזון מהדם ורקמות הגוף כפי שיעשה בזימי דג אחר. דבר זה נעשה על ידם בטעות, כי בני אדם אינם טרפם הראשוני. מדענים סבורים שהם נמשכים לאמוניה המצויה בשתן והזרם שיוצא בעת היציאה מדמה את הזרם שהזימים יוצרים ויוצר אצלם בלבול[דרוש מקור]. כדי להסיר את הדג דרושה ברוב המקרים התערבות כירורגית.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.