קייפ קוד

קייפ קודאנגלית: Cape Cod) הוא חצי אי במדינת מסצ'וסטס שבארצות הברית והוא חלק ממחוז ברנסטייבל (כמו גם האיים הרבים לאורך חופו). העיירות הקטנות הטיפוסיות לאזור והחופים הארוכים הקנו לקייפ קוד את פרסומו והפכו אותו לאתר תיירותי מועדף במהלך חודשי הקיץ.

קייפ קוד הוא אחד מאיי המגן הגדולים בעולם והוא יוצר מפרץ הנקרא מפרץ קייפ קוד, המגן על החופים הפנימיים שלו ועל היישובים שבהם מסערות האוקיינוס האטלנטי. למעשה, קייפ קוד מופרד מהיבשת על ידי תעלת קייפ קוד, אך הוא עדיין לא נחשב לאי על ידי גאוגרפים, כיוון שלא נהוג לשנות הגדרות של צורות יבשה בגלל תעלות מעשה ידי אדם.

את התעלה חוצים שלושה גשרים. גשר סגמור וגשר בורן, המקבילים אחד לשני ומיועדים לתנועת כלי רכב, ועוד גשר המיועד לתנועת רכבות.

היסטוריה פרה-קולומביאנית

קייפ קוד היה ביתם של שבט הוומפנואג במשך מאות רבות. הם היו דייגים וחקלאים מוכשרים וכמו שבטי אינדיאנים רבים אחרים, הם ידעו לנצל בתבונה את הקרקע ואף הציתו שריפות מבוקרות לשליטה על הצמחייה. בני שבט הוומפנואג עזרו רבות לאירופאים שהתיישבו באזור (בפליימות') ואף ניסו לחתום איתם על הסכם (שנכשל). היום שבט הוומפנואג מוכר על ידי ממשלת ארצות הברית כשבט אינדיאנים, אף שאין שום שמורות בשטח קייפ קוד.

היסטוריה

קייפ קוד היה אחד מנקודות ההתיישבות הראשונות בצפון אמריקה שיושבו על ידי אירופאים, אך רוב העיירות בו התפתחו באיטיות. פרובינסטאון הייתה רק קבוצה של בקתות עד המאה ה-18, והעיירה האחרונה שיושבה הייתה בורן, ב-1884. בשל ההתיישבות המוקדמת והחקלאות האינטנסיבית והלא מושכלת, עד אמצע המאה ה-19 הצמחייה הייתה דלילה ופזורה. בנוסף לכך חלק גדול מהגידולים לא התאימו לאזור. לדוגמה, שדות חיטה בחלק המזרחי שלא התאימו לסוג האדמה הדקה של קייפ קוד. כיוון ששיטת ההסקה המרכזית הייתה באמצעות עץ, רוב שטחי היערות נכרתו בשלב מוקדם. בנוסף, החקלאים ביצעו שריפות רבות כדי להעשיר את הקרקע ולהכשירה לחקלאות. כתוצאה מכך החל תהליך מידבור נרחב כך שעד תחילת המאה ה-19 רוב עצי ההסקה של קייפ קוד הגיעו בספינות ממיין.

המהפכה התעשייתית, שהגיעה לרוב אזורי ניו אינגלנד בסביבות 1840 דילגה ברובה על קייפ קוד כך שהתפתח כמרכז דיג וציד לוויתנים גדול. בתקופה זו גם החלה ההתפשטות מערבה ובשל כך החקלאות תפסה פחות מקום בקייפ קוד, כך שעד 1950 חזר מצב היערות כמעט למצבו במאה ה-18.

לקראת סוף המאה ה-19, בד בבד עם פיתוח מסילת הרכבת בקייפ קוד, דבר שהנגיש עיירות צפוניות כמו בורן לעירוניים מבוסטון וניו יורק, קייפ קוד החל להתפתח כאתר תיירותי, בעיקר בחודשי הקיץ.

שידור הרדיו הטרנס-אטלנטי הראשון שביצע גוליילמו מרקוני בוצע מחוף בקייפ קוד. מאוחר יותר הוא בנה שם תחנת רדיו.

תיירות

בכל שנה חווה קייפ קוד עונה תיירותית מיוני ועד לתחילת ספטמבר בה שולט הקיץ הניו אינגלנדי הנוח. עסקים רבים פתוחים רק במהלך ה"עונה" וסגורים בשאר 8–9 החודשים של השנה, אף על פי שגם לאחר מכן עדיין ישנם תיירים, בעיקר אלה ללא ילדים בגיל בית ספר והגמלאים, מה שמאריך את ה"עונה" בעוד כחודשיים. בנוסף לכך בשנים האחרונות תיירים, ובעיקר כאלה שבבעלותם בית שני בקייפ קוד, מבקרים יותר ויותר גם בסתיו, מה שמחליש את ההבדל בין העונה החמה לשאר השנה.

בפרובינסטאון, בקצה של קייפ קוד, פועלות ספינות רבות לצפייה בלוויתנים, דבר שהפך גם הוא לאטרקצייה תיירותית מרכזית. פרובינסטאון נודעה גם בהיותה מרכז אומנות, דבר המושך אומנים וסופרים רבים לאזור.

תחבורה

כבישים

קייפ קוד מחובר ליבשת על ידי שני גשרים מעל תעלת קייפ קוד. כביש 6 ממשיך עד פרובינסטאון, העיר בסוף קייפ קוד.

איים

כמו קייפ קוד עצמו, גם האיים מסביבו התפתחו מיישובי דיג וסחר לאתרים תיירותיים. שני האיים הגדולים הם ננטקט ומרתה'ס ויניארד שבהם תושבים רבים (אף על פי שחלק גדול מהבתים באיים אלה הם בתי נופש שמאוכלסים רק בחודשי הקיץ).

רבים מהאיים הקטנים יותר הם בבעלות פרטית.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.