קיימן שחור

קיימן שחור
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה זוחלים
סדרה תנינאים
משפחה אליגטוריים
תת-משפחה קיימנים
סוג קיימן שחור
מין 'קיימן שחור אמאזוני'
שם מדעי
Melanosuchus niger
תחום תפוצה

קיימן שחור אמאזוני (שם מדעי: Melanosuchus niger), מין קיימן יחיד בסוגו (קיימן שחור, Melanosuchus) שבמשפחת האליגטוריים. בית הגידול של מרבית הקיימנים השחורים הוא אזורים של נהרות ואגמים גדולים באמזוניה בברזיל, וכן בגיאנה ובגיאנה הצרפתית, וידוע על קיימנים שחורים צפונית לסורינאם. בעבר היה נפוץ, אך הוא ניצוד בשל עורו עד שכמעט הוכחד, אך התאושש וכיום מסווג "ללא חשש" באתר IUCN.

גודל ומראה

הקיימן השחור מגיע לאורך מרבי של 5 עד 6 מטרים. ישנם מספר דיווחים על קיימנים שחורים באורך של למעלה מ-6 מטרים. מאחר שאליגטור ממוצע רק לעיתים רחוקות עובר את אורך ה-5 מטרים נחשב הקיימן השחור לתנינאי הגדול בדרום אמריקה והמין הגדול ביותר במשפחת האליגטוריים. בנוסף, הוא גדול יותר מכל הטורפים הזוחלים ביבשת. הוא דומה בצורתו לאליגטור האמריקני, אולם הוא קרוב יותר ליתר הקיימנים מאשר אליו. עובדה זו מוצאת ביטוי בחוטמו הרחב של הקיימן השחור. צבעם של הקיימנים השחורים כהה, וראשם מעט בהיר יותר. כשהם קטנים, ראשם הוא בצבע אפור, ובמהלך גדילתם הוא הופך לחום. על גופם יש בצעירותם שורות של נקודות בהירות, אולם אלו דוהות עם הזמן. עם זאת, הן אינן נעלמות לחלוטין, כפי שקורה אצל תנינים אחרים. צבע עורו הכהה מסייע לו בהסוואה בציד הלילי שלו, ועשוי לעזור לו גם בספיגת חום. אורכם הממוצע של הזכרים הבוגרים הוא 4.5 מטרים, בעוד שאורכן הממוצע של הנקבות קטן במטר.

תזונה

הקיימן השחור ניזון מדגים, כולל פירנות, מציפורים, צבים ויונקים הבאים לשתות מהמים כמו איילים וקפיברה. שיניהם בנויות לאחוז את הטרף, אך לא לקרוע אותו, ולכן הם מטביעים את טרפם ובולעים אותו שלם. פרטים בוגרים עשויים אף לטרוף טפירים ואנקונדות. היגואר הוא טורף ידוע של כל סוגי הקיימנים כולל קיימנים שחורים צעירים וגם האנקונדה ותנין אמריקאי עשויים לטרוף אותם, לפרטים הבוגרים מעל 4 מ' כנראה אין טורפים[1].

רבייה

בכל הטלה קיימות בין 50 ל-60 ביצים, כאשר משך הבשלתן אורך כ-30 ימים. בין האיומים שניצבים בפני הביצים - קופים כדוגמת קוף סנאי ואפילו יגואר. האמא תעזור להעביר את התנינים הקטנים למים ואף תעזור בפיצוח הביצה לאלו שמתקשים לצאת ממנה. האמא תשאר ותשמור על צאצאיה למס' חודשים. נקבת הקיימן השחור מזדווגת רק אחת לשנתיים-שלוש.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ראו קישורים חיצוניים כדי לצפות בסרטון על יגואר טורף קיימן שחור
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.