קורס חובלים

קורס חובלים של חיל הים הישראלי הוא קורס קצינים התנדבותי, ייעודי לקציני ים, המתקיים בבית הספר לקצינים של חיל הים.

הקורס מכשיר את בוגריו לתפקיד קציני נשק, גנ"ק (גילוי, ניווט וקשר), מכונה ואלקטרוניקה בספינות הטילים ובצוללות של חיל הים הישראלי ולפיקוד על כלי הבט"ש של החיל.

אורכו כשנתיים וחצי, ובסיומו מקבל הבוגר דרגות קצונה (סגן) ותואר אקדמי במדעי המדינה מטעם אוניברסיטת חיפה. בוגרי הקורס מתחייבים לחתום על 61 חודשי שירות מתום הקורס.

הקורס הוא אחד הקורסים הקשים, התובעניים, המאתגרים והיוקרתיים בצה"ל, לצד קורס טיס של חיל האוויר. מבין אלפי המועמדים בשנה נבחרים בקפידה מעטים לתחילת המסלול המפרך, שבסופו כ- 30% יסיימו אותו ויזכו לענוד את סיכת הקצין הימי.

היסטוריה

הקורס הראשון למשיטים וקצינים, קורס חובלים א' נפתח בשנת 1948 בנמל יפו. מפקד הקורס היה רב חובל שמואל טנקוס. את המחזור הראשון סיימו 50 קצינים בפברואר 1949. הבוגרים שובצו בתפקידי פיקוד בכלי השיט שפעלו עד אז בפיקוד מפקדים ממונים ובעלי ניסיון ימי; ממתנדבי חוץ לארץ, רבי חובלים אזרחיים, מתנדבי היישוב לצי המסחרי המגויס, מתנדבי היישוב לצי המלכותי הבריטי וחברי פל"ים.

שלבי הקבלה לקורס

גברים ונשים המיועדים לשירות ביטחון, בעלי נתונים אישיים מתאימים, מזומנים למיוני צוות ים בשלוש דרכים. האחת היא זימון ישיר למיון, השנייה היא איתור דרך יום סיירות (בתנאי שהמועמד עומד בתנאים הבסיסיים) והשלישית היא דרך גדנ"ע חובלים המתקיימת אחת או פעמיים בשנה, תלוי בכמות האנשים. לאחר מכן מוזמנים המועמדים ליום מיון בביתן חיל הים בבסיס חיל הים בחיפה. יום מיון זה כולל מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים אשר מטרתם לנבא את יכולות המועמד בטרם הגיבוש. מועמדים שנמצאו מתאימים מוזמנים לגיבוש בן ארבעה ימים הנערך בבה"ד חיל הים בחיפה טרם הגיוס, וכולל מאמץ גופני ונפשי, מבחני ידע בנושאים שונים, דיונים קבוצתיים ומשימות פיקודיות רבות. לגיבושים ניגשים מועמדים רבים אך מתי מעט זוכים להתחיל את הקורס.

מגמות הקורס

הצוערים בקורס מחולקים לשלוש מגמות התמחות:

  • מגמת שיט: הכשרה לתפקיד קצין נשק, או קצין גילוי, ניווט וקשר בספינת טילים (סטי"ל) או בצוללת, או כמפקד דבור או דבורה (ספינות סיור בפלגות הדבורים).
  • מגמת מכונה: הכשרה לתפקיד קצין מכונה או קצין טכני ("צ'יף") בספינות הטילים או הצוללות.
  • מגמת אלקטרוניקה: הכשרה לתפקיד קצין אלקטרוניקה (קצין הגנה) בספינות הטילים או בצוללות.

שלבי הקורס

טירונות

תחילה חניכי קורס חובלים עוברים טירונות רובאי 03 של מערך מגל הנמשכת כחודש ושבוע בבה"ד חיל הים, בה מוקנים להם עקרונות החיילות הבסיסית. בהמשך הקורס עוברים הצוערים הכשרות ייעודיות נוספות שמטרתם לעלות את הרמה המבצעית של הקצינים לעתיד.

שלב בסיסי

שלב בסיסי מתחלק לשני תתי שלבים, ימ"פ ובסיסי.

ימ"פ - ימאות ופיקוד. שלב הימ"פ נמשך כשלושה וחצי חודשים וכולל טירונות ימית בה מתמודד הצוער לראשונה עם האתגרים והקשיים בים, לצד אימונים פיזיים מרובים, מסעות ומשמעת נוקשה. בסוף השלב מוסמכים הצוערים כמפקדי סירת גומי (ס"ג). שלב זה התקיים שנים רבות בעכו ובעקבות זיהומי ים רבים עבר השלב בשנת 2005 לבסיס חיל הים באילת.

בסוף הימ"פ הצוערים מבצעים הפלגה מסכמת המתבצעת מאשדוד לראש הנקרה בס"גים במשך מספר ימים - תחת לחץ ובכל מזג אוויר. לאחר מכן ממשיכים הצוערים לבסיס ההדרכה של חיל הים בחיפה ומתחילים את שלב הבסיסי, בו הם עוברים הכשרה מקצועית ועיונית כבסיס להכשרתם בהמשך כקציני משמרת בספינות.

סמל הכותפת בשלב זה הוא כחול כהה. בתום שלב הימ"פ מקבלים החניכים פס לבן לכותפת. בשלב זה ובמהלך שאר הקורס מקבלים החניכים כומתה בעלת פס לבן סביב שוליה ורקע לבן מאחורי סמל חיל הים.

שלב מתקדם

שלב זה נמשך כשישה חודשים וכולל התמחות במגמות השונות, אימונים פיקודיים ואימונים בכלי שיט.

  • מגמת שיט - מטרת השלב היא להעלות את הרמה המבצעית של הצוערים. עיקר ההתמחות בשלב היא הפעלה ותמרון כלי הבט"ש, הכרה ותפעול כלי נשק ימיים תוך כדי אימוני ירי ותכנים פיקודיים שמטרתם להכשיר את הצוער לתפקיד פיקוד ימי.
  • מגמות אלקטרוניקה/מכונה - מטרת השלב היא לעלות את הרמה המקצועית של הצוערים תוך כדי הכרה עמוקה יותר של עולם התוכן המבצעי אליו הם מיועדים כל זאת יחד עם תכנים פיקודיים שמטרתם להכשיר את הצוער לתפקיד פיקוד ימי. במהלך השלב הצוערים שוהים תקופות משתנות בכלי השיט לצורך הכרה ולימוד מעמיק של המערכות המבצעיות.

במהלך השלב עוברים הצוערים קורס צלילה ברמה של שני כוכבים, סדרות חינוך שונות ולאחרונה גם השתלמויות בבה"ד 1, בית הספר לקצינים.

לאורך כל השלבים בקורס, כחלק מהכשרתם כקצינים, עוברים הצוערים מבחני כושר רבים כגון בוחן חובל, מבחן בר-אור, בוחן צוות ועוד.

סמל הכותפת בשלב זה הוא שני פסים לבנים. בסוף שלב זה מקבלים החניכים את "סיכת החובל" המקבילה לסיכת מ"מ בקורסי קצינים אחרים.

שלב אקדמיה

בדומה לתוכנית הדגל של חיל המודיעין, תוכנית חבצלות, לומדים החובלים באוניברסיטת חיפה. שלב זה נמשך כשמונה חודשים והוא כולל לימודים אקדמיים לתואר ראשון במדעי המדינה המשלב לימודים באסטרטגיה צבאית וימית. בעבר למדו בשלב זה ל B.A כללי רב תחומי, והחל ממחזור 130 של קורס החובלים (2013) התואר שודרג לתואר ייחודי במדעי המדינה.

סמל הכותפת בשלב זה הוא עוגן מוזהב.

שלב ייעודי בה"ד

שלב זה נמשך כארבעה חודשים וכולל הכשרה עיונית לתפקיד הייעודי - בסטי"ל או בצוללות.

סמל הכותפת בשלב זה הוא פס לבן ועוגן מעליו.

שלב ייעודי שטח

שלב זה נמשך כארבעה חודשים ובו מסתיים פרק ההכשרה בבה"ד והחניכים מגיעים לתווך המבצעי ומשרתים בכלי השיט בתור סגני קציני מחלקות. מטרת השלב לצד צבירת ניסיון פיקודי היא הסמכה מעשית לתפקידי קצין משמרת גשר/מכונה או קצין ל"א בסטי"ל או בצוללת. במהלך שלב זה מעניקים לחניכי הקורס את סיכת הסטי"לן או הצוללן.

סמל הכותפת בשלב זה הוא שני פסים לבנים ועוגן מעליהם.

בסוף שלב זה מסתיים הקורס בטקס המתקיים במעגן דרור (פולינום) שבו מקבלים הבוגרים את סיכת הקצין הימי ודרגות הסגן.

במהלך כל שלב בקורס ולכל אורכו מתבצעים מבחנים רבים הנקראים בשם ועדות (ועדה היא מבחן מסכם לכל שלב הבוחן את הצוערים על החומר הנלמד, גם בפן המעשי וגם בפן התאורטי) צוער שאינו עומד בדרישות מודח מהקורס.

לאחר סיום הקורס

לאחר תקופה שבין שנה לשנה וחצי בה הקצינים מוצבים בתפקיד סגן מפקד מחלקה/ספינת בט"ש הקצינים עוברים קורס נוסף בבית הספר לפיקוד ימי (פי"מ). הקורס נועד להכשיר את בוגרי קורס החובלים לתפקיד מפקד מחלקה בסטי"ל/בצוללת או מפקד כלי בט"ש. בעבר, במהלך הלימודים בפי"מ היה משלים הקצין את לימודי התואר הראשון שלו באוניברסיטת חיפה אך כיום זה נעשה במסגרת קורס החובלים, מה שמקנה את האפשרות לסיים את הקורס בדרגת סגן, כמקובל אצל קצינים בעלי תואר ראשון.

ארגון בוגרי קורס חובלים מעניק לבוגרי הקורס טבעת חותם המונפקת על ידי החברה הישראלית למדליות ומטבעות. כל טבעת ממוספרת בהתאם ל"מספר החובל" של הבוגר לו היא שייכת.

נשים בקורס חובלים

בשנת 1998 נפתח הקורס בפני נשים, בעקבות החלטת בג"ץ בעתירת אליס מילר לשילוב נשים בקורס טיס. נכון ל-2017, מגמת צוללות עדיין סגורה בפני נשים בשל פקודת השילוב הראוי. עד שנת 2008 התקבלו לקורס יותר מ-80 נשים, וסיימו אותו בהצלחה ארבע עשרה נשים. מתוכן שתיים במגמת אלקטרוניקה ועשר במגמת שיט.

גדנ"ע חובלים

גדנ"ע חובלים הוא שבוע הכנה לקורס חובלים המיועד לבוגרי ובוגרות כיתה י"א.

ההרשמה לשבוע הגדנ"ע נפתחת כל שנה בסביבות חודש ינואר, ושבוע הגדנ"ע עצמו נערך במהלך החופש הגדול. המעוניינים להגיע לגדנ"ע עוברים יום מיון בביתן חיל הים בבסיס תל-השומר, בנוסף למבחנים בצו הראשון. מי שנמצא מתאים על פי שני אלה, מקבל זימון לגדנ"ע. הנתונים הדרושים תואמים לתנאי הקבלה לקורס החובלים (פרופיל-82 ללא סעיפים פוסלים וקב"א-52 ומעלה).

שבוע הגדנ"ע נערך במשך 5 ימים בתנאי שדה בבה"ד חיל הים בחיפה. המשתתפים בגדנ"ע מתגוררים בבסיס, ולובשים מדים לאורך כל הפעילות. המשתתפים מחולקים לצוותים של 8-10 גדנ"עים, ולכל צוות מוצמד צוער בקורס החובלים בשלב הייעודי. המשתתפים לומדים על הקורס, על חיל הים ומפליגים על סירות גומי אותן הם לומדים להרכיב ולהפעיל בעצמם. במהלך ההפלגות מצטרף לכל צוות קצין ים במילואים. שבוע הגדנ"ע כולל גם סיור בבסיס חיפה ובעכו העתיקה, מור"קים והכנה לגיבוש. בבוקר היום האחרון מתקיים טקס ברחבת המסדרים של הבה"ד, שאליו מוזמנות משפחות המשתתפים.

לאחר הגדנ"ע מקבלים משתתפיו זימון לגיבוש חובלים בן 4 ימים בבה"ד חיל הים. למי שעובר את הגיבוש בהצלחה מובטח מקום בקורס החובלים (יש לעבור גם בדיקות רפואיות וסיווג ביטחוני אשר להם יזומן המלש"ב לאחר הגיבוש).

גלריה

מקורות לקריאה קישורים חיצוניים

ערך מורחב – קורס חובלים א'

הערות שוליים

  1. מצולמים נוספים מפקד בסיס ההדרכה סא"ל יהודה בן-צור במרכז, מדריך הקורס סרן אלי רהב ראשון משמאל ביושבים, מדריך כתת המכונאים סרן חנוך בן אליהו שלישי מימין ביושבים.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.