קורט גאורג קיזינגר

קורט גאורג קיזינגר
Kurt Georg Kiesinger
מדינה גרמניה
לידה 6 באפריל 1904
אבינגן, הקיסרות הגרמנית הקיסרות הגרמנית
פטירה 9 במרץ 1988 (בגיל 83)
טיבינגן, גרמניה המערבית גרמניה המערבית
מפלגה המפלגה הנאצית (1933-45),האיחוד הנוצרי-דמוקרטי
קנצלר גרמניה ה-3
תקופת כהונה 1 בדצמבר 1966 - 21 באוקטובר 1969 (שנתיים ו־46 שבועות)
הקודם בתפקיד לודוויג ארהארד
הבא בתפקיד וילי ברנדט

קורט גאורג קיזינגר (Kurt Georg Kiesinger; 6 באפריל 19049 במרץ 1988) היה פוליטיקאי גרמני שכיהן כקנצלר מערב גרמניה.

ראשית חייו

קורט גאורג קיזינגר נולד בבאדן-וירטמברג שבגרמניה. למד משפטים באוניברסיטת ברלין, ובזמן היותו סטודנט הוא היה פעיל באחוות סטודנטים קתולית. הצטרף למפלגה הנאצית בשנת 1933, והתחיל לעבוד במחלקת תעמולת הרדיו של משרד החוץ הגרמני בשנת 1940, בתפקיד איש הקשר בין מחלקתו למשרד התעמולה.

לאחר המלחמה נעצר קיזינגר ונשפט בפני בית משפט לדה-נאציפיקציה; הוא זוכה ושוחרר אחרי הצגת פרוטוקולים של המשרד הראשי לביטחון הרייך שהוכיחו כי מנע ועיכב פעילות אנטישמית במחלקתו.

קריירה פוליטית

כבר בזמן קיום הבחירות הראשונות של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה בשנת 1949 היה קיזינגר מועמד מטעם המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית (CDU) וזכה מטעמה במושב בבונדסטאג. בשנת 1951 הפך לחבר בוועד המנהל של המפלגה.

בזמן כהונתו בבונדסטאג בלט ביכולתו הרטורית המרשימה ובידיעתו המעמיקה בנושאי יחסי חוץ. למרות היותו חבר מוערך בסיעת הנוצרית-דמוקרטית, הוא לא הצליח לזכות בתפקיד בממשלה ולכן עבר לפוליטיקה ארצית. הוא כיהן כראש ממשלת באדן-וירטמברג מ-17 בדצמבר 1958 עד 1 בדצמבר 1966.

כהונתו כקאנצלר

קיזינגר נבחר להחליף את הקאנצלר לודוויג ארהארד אחרי התמוטטות הקואליציה בשנת 1966. הוא הקים קואליציה חדשה עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית של גרמניה. הממשלה שהקים החזיקה מעמד שלוש שנים. מנהיג הסוציאל-דמוקרטים, וילי ברנדט כיהן כסגן הקאנצלר ושר החוץ. תחת הנהגתו הופחת במידה המתח עם מדינות הגוש המזרחי, למרות שהתנגד לצעדים פייסנים יותר.

אחת מנקודות השפל הגדולות ביותר בכהונתו התרחשה במהלך כינוס של המפלגה הנוצרית-דמוקרטית בשנת 1968. הפעילה האנטי-נאצית ביאטה קלרספלד סטרה לו, תוך שהיא קוראת לו נאצי. עד יום מותו קיזינגר ההמום סירב להגיב בפומבי על התקרית.

בבחירות 1969 העדיפה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית להקים קואליציה עם המפלגה החופשית-דמוקרטית, ווילי ברנדט החליף את קיזינגר כקאנצלר.

קיזינגר המשיך לכהן כמנהיג המפלגה הנוצרית-דמוקרטית עד שנת 1971 וכחבר הבונדסטאג עד שנת 1980.

קיזינגר מת בטיבינגן, הלווייתו לוותה במחאה מצד פעילים קומוניסטים, שגינו אותו על עברו הנאצי.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הקודם:
לודוויג ארהארד
קנצלר גרמניה
1966-1969
הבא:
וילי ברנדט
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.