קונפדרציית המדינות של אמריקה

קונפדרציית המדינות של אמריקה
Confederate States of America
מוטו לאומי
"Deo Vindice"
"תחת אלוקים מגנינו". (מלטינית)
המנון לאומי אין המנון רשמי
אל, הדרום נצור (לא רשמי)
הדגל הכחול היפה (פופולרי)
דיקסי (מסורתי)
יבשת צפון אמריקה
שפה נפוצה אנגלית (לא רשמית)
עיר בירה מונטגומרי, אלבמה
4 בפברואר 186129 במאי 1861
ריצ'מונד, וירג'יניה
29 במאי 18619 באפריל 1865
העיר הגדולה ביותר ניו אורלינס
4 בפברואר 18611 במאי 1862
משטר קונפדרציה
הקמה
תאריך
פרישת מדינות הדרום מן האיחוד והקמת הקונפדרציה.
4 באפריל 1861
פירוק
תאריך
כניעת הקונפדרציה לכוחות האיחוד ושילובם מחדש בתוכו.
9 באפריל 1865
ישות קודמת ארצות הברית
ישות יורשת ארצות הברית
שטח בעבר 1,995,392 קמ"ר (נכון ל-1861)
אוכלוסייה בעבר 9,103,332 (כולל 3,521,110 עבדים) (נכון ל-1861)
מטבע דולר של הקונפדרציה
מפת הקונפדרציה 1861–1865. ירוק כהה - מדינות הקונפדרציה בפועל. ירוק בהיר - שטחים שהקונפדרציה דרשה לצרף אליה.

מפת מדינות האיחוד והקונפדרציה בשנת 1865:

  מדינות האיחוד
  טריטוריות של האיחוד שלא התירו עבדות
  מדינות הגבול של האיחוד שהתירו עבדות
  טריטוריות של האיחוד שהתירו עבדות
  מדינת קנזס, הצטרפה לאיחוד במהלך המלחמה
  מדינות הקונפדרציה

קונפדרציית המדינות של אמריקה (נקראת גם בקיצור הקונפדרציה) הייתה איחוד שהקימו מדינות דרום ארצות הברית שפרשו מאיחוד המדינות על רקע ניצחונו של אברהם לינקולן בבחירות לנשיאות ב-1860. לינקולן ומפלגתו התנגדו להתפשטות העבדות בטריטוריות המערביות, דבר אשר יכול היה להפר את האיזון בקונגרס האמריקני לטובת מתנגדי העבדות. המדינות הפורשות השתלטו על מבצרי ובנייני הממשל הפדרלי שבתחום שיפוטן, ובכך החישו את פריצת מלחמת האזרחים האמריקנית. הקונפדרציה התקיימה בשנים 18611865, שנות מלחמת האזרחים.

בחירת לינקולן ופרישת מדינות הדרום מהברית

ב-20 בדצמבר 1860, זמן קצר לאחר בחירתו של לינקולן (וקודם להשבעתו כנשיא ב-4 במרץ 1861), הודיעה דרום קרוליינה על פרישתה מן האיחוד. מנהיגי דרום קרוליינה חיכו זמן רב לאירוע שיוכל להביא לאיחודו של הדרום אל מול הכוחות המתנגדים לעבדות. ברגע שתוצאות הבחירות היו ודאיות, הכריזה האספה של דרום קרוליינה, כי "האיחוד, שהיה קיים עד עתה בין דרום קרוליינה ובין מדינות אחרות, תחת השם 'ארצות הברית של אמריקה' מבוטל בזאת". עד ה-1 בפברואר 1861 שש מדינות דרומיות נוספות הלכו בעקבות דרום קרוליינה.

ב-7 בפברואר אימצו שבע המדינות הפורשות חוקה זמנית, ואת השם "קונפדרציית המדינות של אמריקה" ובחרו כבירתן את העיר מונטגומרי בירת אלבמה. לקונפדרציה נקבע דגל, וג'פרסון דייויס מונה כנשיאה. מדינות אחדות מהקונפדרציה שמו את ידן על מחנות צבא פדרליים בתחומן. לינקולן עדיין לא הושבע, והנשיא היוצא ג'יימס ביוקנן לא נקט בכל פעילות אל מול התחמשותן והתבצרותן של המדינות הפורשות. שר המלחמה של ארצות הברית, פלויד, מנע כל הכנה צפונית למלחמה, בעודו מתיר לנשק ולכוח אדם מיומן "לזלוג" דרומה.

לאחר פחות מחודש, ב-4 במרץ 1861, הושבע אברהם לינקולן לכהונת נשיא ארצות הברית. בנאום השבעתו, הוא הצהיר כי החוקה היוותה איחוד מושלם יותר מאשר הקונפדרציה הרופפת שקדמה לקבלת החוקה, וכי המדינות שקיבלו את החוקה קיבלו מסמך מחייב, ולפיכך פרישת שבע מדינות הדרום "בטלה מבחינה משפטית". הוא הכריז כי אין לו כל כוונה לפלוש למדינות הדרום, אך הוא ישתמש בכוח על מנת לשמור על רכוש פדרלי במדינות אלו. הוא סיים את נאומו בפניה נרגשת לחידוש הברית.

בשלב זה פרשו מן האיחוד רק "מדינות הכותנה": דרום קרוליינה, מיסיסיפי, פלורידה, אלבמה, ג'ורג'יה, לואיזיאנה וטקסס. מדינות הדרום הנוספות ובראשן וירג'יניה פסחו על שני הסעיפים. פנייתו של לינקולן נועדה אפוא בעיקר אליהן.

מדינות הקונפדרציה

בזמן הקמתה מנתה הקונפדרציה שש מדינות: אלבמה, פלורידה, ג'ורג'יה, לואיזיאנה, מיסיסיפי ודרום קרוליינה. טקסס, שפרשה מהאיחוד בטרם הוקמה הקונפדרציה, הצטרפה אליה באופן רשמי כעבור כחודש, ובעקבות קריאתו של הנשיא לינקולן לדיכוי המרידה הצטרפו גם וירג'יניה, ארקנסו, טנסי וצפון קרוליינה. שתי מדינות נוספות: קנטקי ומיזורי אמנם לא הצטרפו באופן רשמי, אך פלגים באותן מדינות ביקשו להצטרף, ובדגל הקונפדרציה הופיעו כוכבי שתי מדינות אלה.

ממשלות חמשת השבטים בטריטוריה האינדיאנית (שבשנת 1907 הפכה למדינת אוקלהומה) תמכו באופן נחרץ בקונפדרציה. בנוסף, מספר תושבים במסילה ובטוסון שבטריטוריית ניו מקסיקו (לימים מדינות ניו מקסיקו ואריזונה) האיצו בממשל הקונפדרציה לספח את אדמתם, והדבר הוביל להיווצרותה של טריטוריית אריזונה כטריטוריה מוכרת של הקונפדרציה.

שתי מדינות היו יוצאות דופן: האחת - מערב וירג'יניה, שהתפצלה ממדינת וירג'יניה והצטרפה אל כוחות האיחוד של מדינות ארצות הברית ב-1863 כמדינה חופשית מעבדות; השנייה - דלאוור, שלמרות היותה מדינת עבדות לא פרשה מהאיחוד. ב-1861 הוכרז ממשל צבאי במרילנד (המדינה המקיפה את עיר הבירה וושינגטון), במהלך שרבים טוענים כי נועד להבטיח את הישארותה של המדינה בברית האמריקנית.

מלחמת האזרחים

ערך מורחב – מלחמת האזרחים האמריקנית
פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

מטבע הקונפדרציה

שטרות הכסף שהדפיסה הקונפדרציה דומים לשטרות שהוציא "איחוד המדינות" פרט לדמות שהייתה מודפסת עליהן.

בתום המלחמה היו השטרות חסרי ערך. כיום הם מצויים בידי אספנים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.