קונסרבפדיה

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

קונסרבפדיהאנגלית: conservapedia; האנציקלופדיה השמרנית) היא מיזם ויקי של אנציקלופדיה מקוונת, הנכתבת מנקודת מבט שמרנית אמריקאית[1]. קונסרבפדיה נכתבת על ידי משתמשיה, בדומה לוויקיפדיה. אך מאמרים רבים בה מכילים מידע שנוי במחלוקת, והטיה אל עבר ערכים נוצריים קלאסיים[2].

היסטוריה

קונסרבפדיה הוקמה על ידי אנדרו שלפלי ב-2006. שלפלי, עורך דין במקצועו, ובנה של פיליס שלאפלי היה חובב נלהב של ויקיפדיה בתחילת דרכה, אולם לדבריו הפריעו לו "ההטיות הליברליות" של העורכים. ויקיפדיה לטענתו היא אנטי נוצרית, ואנטי אמריקאית. לפיכך הוא החליט להקים גוף מתחרה שיספר את האמת מנקודת מבטו[3]. רוב הכותבים הם שמרנים, המאמינים בבריאתנות צעירה. הסלוגן שלה הוא "האנציקלופדיה האמינה"[4].

מאמרים שנויים במחלקות

קונסרבפדיה מכילה מאמרים רבים, בנושאים שונים, בכולם הטיה כלפי הנצרות, או עמדות שמרניות אחרות[5]. לדוגמה, על ספורטאי מצליח נכתב כי ייחס את הצלחתו לישו. נושאים שנויים במחלוקת הם לדוגמה הם, פמיניזם והפלות. בערך על הפלה מצוין שיש קשר בין הפלות וסרטן השד, למרות שמעולם לא הוכח קשר כזה בשליש הראשון של ההריון.

אבולוציה

כיוון שרוב כותבי הערכים באנציקלופדיה הם בריאתנים, ערכים רבים נכתבים מנקודת מבט זו. בערכים על קנגורו כתוב שהם צאצאים של הזוג הקנגורו שיצאו מתיבת נוח המתואר בספר בראשית. בערך על אבולוציה עצמה כתוב כי היא תאוריה מלאה חורים, וכי רבים לא מאמינים בה. זאת בניגוד לפרסומים אחרים שמופיעים בקהילה המדעית. לאחר שפורסם מחקר המוכיח אבולוציה בחיידקים על ידי החוקר לנסקי, פנה אליו שלפלי בבקשה לראות את העדויות הממשיות במחקר. לנסקי הסביר כי כל הנתונים שאסף מופיעים במחקר. לאחר שתשובתו לא התקבלה אצל שלפלי, המשיך והסביר כי את מעבדת החיידקים שיצר יעביר רק למדען עם הכשרה מתאימה. התשובה שמה גולל לבקשתו של שלפלי[6].

"שגיאות בוויקיפדיה"

באתר מופיעה רשימה של "הטיות" שוויקיפדיה סובלת מהם[7]. הטיות אלה לדוגמה הם השימוש באיות בריטי, במקום באמריקאי. כמו כן כתוב כי חשיבותה של הנצרות הושמט בערכים כמו רנסאנס.

שכתוב התנ"ך

פרויקט נוסף הוא הורדת קטעים מתוך התנ"ך ולהבדיל, כתבי הנוצרים, שלדעת העורכים, הם הוספה מאוחרת של ליברלים. המטרה היא ליצור מהדורה שמרנית של התנ"ך וכתבי הנוצרים, שישתמש בשפה השמרנית, וידבר אל האדם השמרן. המהלך זכה לקיתונות של ביקורת מצד ליברלים ושמרנים כאחד[8].

דרוג כללי

קונסרבפדיה לא הצליחה להעמיד את עצמה כמתחרה בוויקיפדיה (שזאת אחת ממטרותיה). רבים שללו אותה כלא מהימנה, מוטה ומלאה בשגיאות גסות[9]. דרוג אלכסה ממקם אותה במקום ה-59,587 בעולם.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.