קונסטנטין (אלג'יריה)

קונסטנטין
قسنطينة

גשר סידי מ'סיד בעיר
מדינה אלג'יריה  אלג'יריה
גובה 626 מטרים
אוכלוסייה
  בעיר

481,947
קואורדינטות 36°21′N 6°36′E / 36.350°N 6.600°E / 36.350; 6.600

קונסטנטיןערבית: قسنطينة, קסנטינה; בברברית: ⵇⵙⴻⵏⵟⵉⵏⴰ; בצרפתית: Constantine) היא עיר ומחוז בצפון-מזרח אלג'יריה. אוכלוסיית העיר מונה כ-350,000 תושבים והיא השלישית בגודלה במדינה, אחרי אלג'יר ואוראן.

העיר קרויה על שמו של הקיסר הרומאי קונסטנטינוס, אשר בנה אותה מחדש בימי שלטונו. שמה הקודם היה סירט או קירטה. העיר חרוצה בגאיות עמוקים הנחצים על ידי גשרים ואמות מים רבים. קונסטנטין משמשת כאכסניה לקברו של הגיבור הלאומי של אלג'יריה עבד אל-קאדר אל-ג'זאירי.[1]

יהודים בקונסטנטין

הרי"ף נולד בעיר קלעת חמד אשר במחוז קונסטנטין בשנת ד' אלפים תשע"ג[2].

בקונסטנטין שנקראה בעבר בוריון או סירט, היה בית כנסת מפואר שעל פי המסורת נוסד בזמן שלמה המלך ויש אומרים שהיה מעין מקדש[3]. על פי מסורת זו, ספקו יהודי בוריון ברוזים לשלמה המלך.

בקונסטנטין הייתה קהילה יהודית מהחשובות באלג'יריה, זכתה לכינוי "ירושלים הקטנה". בראש הקהילה היו רבנים חשובים דוגמת סידי פרג' חלימי. בעיר זו גם נולדו הפיזיקאי היהודי, חתן פרס נובל לפיזיקה לשנת 1997, קלוד כהן-טאנוג'י, ואנריקו מסיאס, אמן וזמר הבולט בסגנונו המיוחד. שני אישים אלה חיים בצרפת, ובה פתחו את מרבית דרכם המקצועית. גם אלפרד נקש, אלוף השחייה ששרד באושוויץ, נולד וגדל בעיר הזו.

כל יהודי העיר עזבוה בשנות השישים כאשר הצרפתים עזבו את אלג'ריה, ורובם היגרו לצרפת.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. "General View, Constantine, Algeria". World Digital Library. 1899. בדיקה אחרונה ב-26 בספטמבר 2013. 
  2. ספר ארזי הלבנון עמ' 1221
  3. נחום סלושץ, האי פלאי, דביר 1957</
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.