קונסטנטין קרתיאודורי

קונסטנטין קרתיאודורי
Constantin Carathéodory
לידה 13 בספטמבר 1873
פטירה 2 בפברואר 1950
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים גרמניה, טורקיה
תרומות עיקריות
תרם לתורת הפונקציות הממשיות, חשבון וריאציות, ותורת המידה.

קונסטנטין קרתיאודורי (13 בספטמבר 1873 - 2 בפברואר 1950) היה מתמטיקאי גרמני ממוצא יווני. הוא תרם משמעותית לתורת הפונקציות הממשיות, חשבון וריאציות, ותורת המידה. כמו כן פרסם תוצאות חשובות בתחום העתקות קונפורמיות ובתורת התאמת השפה.

קונסטנטין קרתיאודורי נולד בברלין וגדל בבריסל, שבה שירת אביו כשגריר טורקיה בבלגיה. משפחת קרתיאודורי הייתה בין המשפחות המכובדות של קונסטנטינופול, ובניה החזיקו במשרות ממשלתיות רמות דרג.

קרתיאודורי החל את לימודיו באוניברסיטת ברלין ב־1900. בשנים 1902-1904 הוא למד לתואר דוקטור באוניברסיטת גטינגן בהנחייתו של הרמן מינקובסקי. בשנים 1909-1920 הוא שימש כמרצה באוניברסיטאות של הנובר, ברסלאו, גטינגן וברלין.

בשנת 1920 קיבל קרתיאודורי משרה באוניברסיטת סמירנה (כיום איזמיר) שבאסיה הקטנה (אז שייכת תקופה קצרה ליוון). הוא נטל חלק מרכזי בפיתוח המוסד והצליח להביא לשם מספר פרופסורים בעלי שם, אך בשנת 1922 עלו מאמציו בתוהו כאשר הטורקים כבשו ושרפו את העיר. קרתיאודורי נאלץ לנוס לאתונה, ובעזיבתו הצליח לקחת עמו את הספרייה האוניברסיטאית וכך הציל אותה מחורבן. הוא נשאר באתונה ולימד שם באוניברסיטה ובבית-ספר טכני עד שנת 1924.

בשנת 1924 התמנה לפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת מינכן והחזיק במשרה זו עד למותו בשנת 1950.

קרתיאודורי ניחן בכשרון לשפות. בנוסף ליוונית וצרפתית שהיו לו כשפות אם, הוא פרסם את רוב מאמריו בגרמנית, שאף כיום מהווים דוגמה לסגנון כתיבה מדעית מצוין. כמו כן הוא שלט בשיחה באנגלית, איטלקית וטורקית, וידע לקרוא לטינית ויוונית קלאסית. אוסף כה מרשים של שפות איפשר לו לתקשר ולהחליף רעיונות באופן חופשי עם מתמטיקאים אחרים בעת מסעותיו הרבים, ותרם ללא ספק להרחבת תחומי הידע שלו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.