קונטרה-בסון

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משלב נמוך, חזרות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קונטרה־בסון
סיווג אירופוניים
קבוצה כלי נשיפה
מנעד

קונטרה־בסון הוא סוג הנמוך יותר מהבסון והוא א־טרנספוזיצי, כלומר מכוון עם פסנתר. הקונטרה־בסון נחשב גם כסבו של האבוב כיוון צליליו הנמוכים, לעומת האבוב שהוא יותר גבוה. בגלל צליליו הנמוכים של הקונטרה־בסון הוא נכתב במפתח פה ודו (וגם הבסון). האבוב, לעומתם, נכתב במפתח סול, בגלל צלילו הגבוה.

מידע על הקונטרה־בסון

הקונטרה־בסון המודרני מיוצר לרוב מעץ המייפל, בעיקר ממינים חזקים וקשיחים. דגמים זולים יותר של הקונטרה־בסון, המיוצרים מפלסטיק קשיח, משמשים בעיקר נגנים מתחילים בשנות לימודיהם הראשונות. בעבר, יוצרו גם קונטרה־בסונים ממתכת, אך מאז 1889 הופסק יצור סוג זה לחלוטין.

הקונטרה־בסון הופיע לראשונה בצורתו המודרנית בשנת 1800, והוא אחד הכלים היחידים שלא שונתה צורת בנייתם באופן מהותי מאז המצאתם. לקונטרה־בסון יש את היכולת להפיק צליל נמוך באוקטבה משל הבסון (אוקטבה נמוכה של הקונטרה־בסון, ואוקטבה אחת גבוהה יותר של הבסון), וההפרש ביניהם משפיע על הגוון של כל אחד מהם.[דרושה הבהרה]

השתלבותו של הקונטרה־בסון

הקונטרה־בסון, כשמו כן הוא - הכלי הנמוך ביותר בקבוצת כלי הנשיפה מעץ. מנעדו משתרע מתחום הבס. צליליו נכתבים במפתח פה או במפתח דו טנור. הקונטרה־בסון מתפקד כחוליה בהרכבים סימפוניים וקאמריים. בהרכבים ובאנסמבלים אלו הוא מנגן לרוב את תפקיד הבס, שהם תפקידים שונים משל הבסון.

בימינו קיימות שתי אסכולות עיקריות לבניית בסונים: האסכולה הצרפתית והאסכולה הגרמנית. כל אסכולה מייצרת בסונים משלה אשר גווניהם שונים ואיצבועיהם שונים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.