קונטיקט

קונטיקט (מדינה)
Connecticut
כינוי מדינת החוקה "The Constitution State"
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל דאן מלוי (דמוקרטי)
בירת המדינה הרטפורד
  העיר הגדולה ברידג'פורט
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
שטח 14,371 קמ"ר (דירוג: 48)
  שטח ואחוז מים 1,809 קמ"ר 12.6%
דירוג צפיפות בארצות הברית 4
גובה 152 מטרים
 הנקודה הגבוהה 725 מטרים
 הנקודה הנמוכה 0 מטרים
תאריך ייסוד 9 בינואר 1788
  סדר כניסה 5
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

3,574,097  (נכון ל-2010)
271.40 נפש לקמ"ר (נכון ל-2010)
קואורדינטות 41°36′N 72°42′W / 41.6°N 72.7°W / 41.6; -72.7
אזור זמן UTC -5
www.ct.gov

לחצו כדי להקטין חזרה

קוֹנֶטִיקֵטאנגלית: Connecticut להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה בארצות הברית, הנמצאת באזור ניו אינגלנד. היא גובלת במזרח ברוד איילנד, בצפון במסצ'וסטס, בדרום במפרץ לונג איילנד ובמערב במדינת ניו יורק.

קונטיקט היא אחת משלוש עשרה המושבות המקוריות שמרדו בשלטון הבריטי במהלך המהפכה האמריקנית והקימו את ארצות הברית. מקור המילה "קונטיקט" במילה משפת האינדיאנים משבט האלגונקווין, שמשמעותה "על גדת נהר הגאות".

היסטוריה

עד לעצמאות ארצות הברית

קונטיקט הייתה מיושבת על ידי אינדיאנים רבות לפני התיישבות האירופית. האירופים הראשונים שעברו באזור היו חוקרים הולנדים, שעברו בסביבה בשנת 1614. ההתיישבות האירופית הראשונה במדינה הייתה של המתיישבים שבאו מהמושבה הפוריטנית במסצ'וסטס בשנת 1633, שהקימו כמספר התיישבויות נפרדות באזור, ללא אישור מהמלוכה הבריטית. בשנת 1662 כל ההתיישבויות התאחדו לדי מושבה אחת גדולה יותר. בין התיישבויות ראשונות אלו, ניתן למנות את הרטפורד, ניו הייבן וסטמפורד. בשנים שלאחר מכן חלו כמספר עימותים אלימים בין המתיישבים האירופים לבין האינדיאנים. בשנת 1701 נוסדה במושבה אוניברסיטת ייל.

קונטיקט היא אחת משלוש עשרה המושבות הראשונות שמרדו בבריטניה ויסדו את ארצות הברית. המדינה שלחה ארבעה נציגים לקונגרס הקונטיננטלי שחתם על הכרזת העצמאות של ארצות הברית. בנוסף על כך, המדינה שלחה כשישה גדודים למלחמת העצמאות. ב-9 בינואר 1788 חתמה קונטיקט על חוקת ארצות הברית, ובכך הפכה למדינה החמישית. בתקופה זו המדינה צמחה ושגשגה מבחינה תעשייתית וחקלאית. בשנים אלו גם נקבעו גבולותיה של המדינה, לאחר יותר מ-130 שנים של מחלוקת. לשם כך, קונטיקט ְויתרה על חלק מאדמותיה לטובת הטריטוריה הצפון-מערבית וחתמה על הסכמים עם פנסילבניה מסצ'וסטס וניו יורק.

המאה ה-19

מלחמת 1812 עם הממלכה המאוחדת (שקיימה סגר על המושבה) פגע בתעשייה המקומית. בתחילת המאה ה-19 קונטיקט נודעה בשמרנות הפוליטית שלה, והתקיימו מתחים פוליטיים בין המפלגה הפדרליסטית לבין הממסד הנוצרי. בשנת 1818 אימצה קונטיקט חוקה חדשה.

במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, מילאה קונטיקט תפקיד מרכזי בגיוס מתנדבים חמושים לצבא האיחוד. המדינה שלחה כ-55,000 לוחמים למלחמה, כולל חיילים אפרו-אמריקאים. מתוכם נהרגו כמעט 5,000 חיילים. במהלך המאה ה-19 נבנתה במדינה רשת נרחבת של קוי רכבת.

המאה ה-20

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה הפכה קונטיקט לספקית הנשק המרכזית של ארצות הברית. בנוסף על כך, תושבים רבים קנו איגרות חוב על מנת לממן את המלחמה. ב-21 בספטמבר 1938 סערה הרסנית השתוללה במדינה והרגה מאות אנשים וגרמה לנזק רחב של תשתיות, בתים ועסקים.

מדיניות השאל-החכר עזרה בשיקום המדינה מהשפל הגדול. גם במלחמת העולם השנייה הייתה קונטיקט מרכזית בתחום תעשיית הנשק, וסיפקה כ-4.1% מכלי הנשק הצבאיים, מה שמיקם אותה במקום התשיעי בעזרה צבאית זו, מבין 48 המדינות. לאחר המלחמה נסללו כבישים רבים, מה שגרם לצמיחת הפרוורים בעלי תושבים מהמעמד הבינוני.

איש העסקים פרסקוט בוש ייצג את המדינה בסנאט של ארצות הברית בשנים 1952- 1963. בנו ג'ורג' הרברט ווקר בוש ונכדו ג'ורג' ווקר בוש נבחרו להיות נשיאי ארצות הברית. ב-1965 אישרה המדינה את החוקה הנוכחית, לראשונה מאז שנת 1818. בשנת 1968 החל לפעול כור גרעיני למטרות אזרחיות. בשנת 1974 נבחרה אישה לכהן כמושלת המדינה, בפעם הראשונה בתולדות ארצות הברית.

המאה ה-21

בפיגועי 11 בספטמבר נרצחו כ-65 מתושבי המדינה, רובם עבדו במרכז הסחר העולמי. בשנת 2004 התפטר מושל המדינה כתוצאה מפרשות שחיתות שלטוניות. ב-14 בדצמבר המדינה זועזעה כתוצאה מהטבח בבית הספר היסודי סנדי הוק, שבו אדם לנזה רצח כ-26 תלמידים ומורים בבית ספר יסודי והתאבד. הטבח עורר מחדש את השיח בדבר הזכות לשאת נשק. בשנים 20152016 התרחשה באזור בצורת קשה, דבר שהשפיע קשות על הכלכלה החקלאית.

גאוגרפיה

קונטיקט גובלת בדרומה במפרץ לונג איילנד, במערבה בניו יורק, בצפונה במדינת מסצ'וסטס ובמזרחה במדינת רוד איילנד. בירת המדינה היא הרטפורד. במדינה 169 ערים שהחשובות בהן הם ניו הייבן, ניו לונדון, נורוויץ', סטמפורד, ווטרברי, טורינגטון וברידג'פורט.

הנקודה הגבוהה ביותר במדינה היא הר בר בסולסברי שבצפון מערב המדינה (שלט בהר פריסל מצוין ששם הנקודה הגבוהה במדינה - אולם שלט זה שגוי). נהר קונטיקט חוצה את המדינה וזורם למפרץ לונג איילנד. על אף גודלה הקטן של המדינה, יש בה פני שטח מגווונים ביותר, החל מהגבעות וההרים של גבעות ליצ'פילד וכלה בחופי המדינה. בצפון וצפון מזרח המדינה מצויים האזורים הכפריים שלה.

בגבולה הצפוני של המדינה חלק מהגבול אינו עובר בקו ישר. אין הסבר לאנומליה זו בקו הגבול וסבורים כיום שמודדי הגבול היו שיכורים בחלק זה של הגבול, או ניסו להתחמק מאינדיאנים.

אזורי המדינה

ניתן לחלק את קונטיקט לשמונה אזורים גאוגרפיים, החופפים בדרך כלל את חלוקת המדינה לשמונה מחוזות.

שמונת אזורי קונטיקט הם:

 • חוף הזהב
 • גבעות ליצ'פילד
 • עמק נהר נוגטוק
 • ניו היבן רבתי
 • הרטפורד רבתי
 • עמק נהר קונטיקט התחתון
 • הפינה השקטה
 • דרום מזרח קונטיקט

ממשל ופוליטיקה

מאז 1875 משמשת הרטפורד כבירת המדינה. קודם לכן הייתה הבירה לחלופין בניו הייבן ובהרטפורד. בניגוד לשאר מדינות ארצות הברית, קונטיקט אינה מחולקת למחוזות שלטוניים - וכל השלטון המקומי מבוצע על ידי 169 העיריות השונות.

למדינה שני נציגים בסנאט וחמישה נציגים בבית הנבחרים של ארצות הברית. הסנאטורים המייצגים את המדינה הם ריצ'רד בלומנטל וכריס מרפי, חברי המפלגה הדמוקרטית. רוב ייצוגה בבית הנבחרים הוא דמוקרטי.

המדינה נוטה להצביע עבור המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ובבחירות לקונגרס.

הרשות המבצעת

בראש הרשות המבצעת עומד מושל המדינה. המושל הנוכחי הוא חבר המפלגה הדמוקרטית דן מלוי. המדינה מנוהלת על ידי מספר מחלקות: מחלקת השירותים המנהליים, חקלאות, ילדים ומשפחה, ענישה, חינוך, איכות הסביבה, השכלה גבוהה, טכנולוגית מידע, ביטוח, תעסוקה, טיפול במוגבלים שכלית, צבא, רכב מנועי, בריאות הציבור, שירותים ציבוריים, מיסוי, שירותים סוציאליים, תחבורה, וטיפול בבוגרי צבא.

הרשות המחוקקת

הרשות המחוקקת של קונטיקט מורכבת מבית עליון (סנאט) בו 36 חברים, ובית תחתון (בית נבחרים) בו 151 חברים. על מנת שחוק יתקבל, עליו לעבור ברוב רגיל בשני הבתים. המושל יכול להטיל וטו על כל הצעת חוק, אולם הצעת וטו יכולה להיות מבוטלת על ידי רוב מיוחס של שני שלישים מחברי שני בתי הנבחרים. הנציגים נבחרים לתקופה של שנתיים. למפלגה הדמוקרטית יש רוב בשני בתי הנבחרים.

הרשות השופטת

הערכאה השיפוטית העליונה של קונטיקט היא בית המשפט העליון של קונטיקט, הדן בנושאים הקשורים לחוקיותו של חוק, בדומה לסמכויות בית המשפט העליון של ארצות הברית. הפרצדורה בבית משפט עליון זה דומה לפרוצדורה בבית המשפט העליון של ארצות הברית (וגם לנוהל בבית המשפט העליון בישראל) - כך לדוגמה לא נשמעות עדויות בפני בית המשפט העליון. נשיא בית המשפט העליון הנוכחי הוא השופט ויליאם ג'. סליבן.

הערכאות הנמוכות הן בית המשפט לערעורים (Appellate Court), בתי המשפט העליונים (Superior Courts) ובתי המשפט הנמוכים (Probate Courts).

כלכלה

ערך מורחב – כלכלת קונטיקט

בדומה לרוב מדינות ארצות הברית אשר היו במקורן מושבות בריטיות, עיקר כלכלתה של המושבה לאחר הקמתה הייתה מבוססת על החקלאות ועל מסחר בין הכפרים החקלאיים. עיקר המוצרים שנסחרו היו מוצרי מזון חקלאיים, עץ לבנייה וכן עפרות ברזל. בשל השקפתם הדתית של תושבי ניו אינגלנד הם האמינו בחריצות ובתעשייה ועל כן החלה במהרה להתפתח תעשייה זעירה במושבה, והתרבות שהתפתחה במושבה עודדה מחשבה יצירתית. ראייה לעידוד זה ניתן לראות בהקמת אוניברסיטת ייל. פיתוחו של אלי ויטני - פס הייצור, בסוף המאה ה-18 הפך את קונטיקט למרכז תעשייתי עיקרי בין המושבות, שהיו למדינות הראשונות של ארצות הברית.

ההכנסה הממוצעת לנפש לשנת 2005 הייתה $42,972 (השנייה בגובהה בארצות הברית) , וזאת בשל העדר מס ההכנסה אשר הפך את תופעת היוממות למאפיין אורבני של המדינה - מרבית תושבי המדינה עובדים בניו יורק. ההכנסה הממוצעת לנפש לשנה זו הייתה $42,972 (השנייה בגובהה בארצות הברית). במדינה נמצא היישוב ניו כנען ובו ההכנסה הכי גבוהה בארצות הברית מחד, והיישובים ברידג'פורט, ניו הייבן והרטפורד המהוות שלוש מתוך עשר הערים עם ההכנסה הנמוכה ביותר בארצות הברית מאידך.

עד שנת 1991 לא היה בקונטיקט מס הכנסה - עובדה שעודדה בעלי הכנסה גבוהה לעבור מניו יורק לקונטיקט, אולם בשל מיסי הרכוש הגבוהים עברה מרבית האוכלוסייה העמידה ממרכזי הערים אל הפרוורים, ובמרכזי הערים נותרה האוכלוסייה הענייה.

קונטיקט מהווה מרכז לתעשיית הביטוח והבנקאות. משרדיהם הראשיים של חברות ביטוח רבות ממוקמות בהרטפורד. מוצרי החקלאות המיוצרים במדינה כוללים ביצים, חלב ומוצריו, בקר ומוצרי טבק. המוצרים התעשייתיים המיוצרים במדינה כוללים כלי תחבורה (ובייחוד הליקופטרים וחלקי כלי טיס), צוללות גרעיניות וכן מוצרי חשמל, תרופות ומוצרים כימיים.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.
קבוצות דתיות בקונטיקט[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים13%
פרוטסטנטים אחרים22%
קתולים33%
מורמונים1%
נוצרים אחרים1%
דתות אחרות
יהודים3%
מוסלמים1%
בודהיסטים1%
הינדים1%
אחר1%
חסרי סיווג דתי23%
קבוצות גזעיות בקונטיקט[2]
לבנים לא-היספאנים71.2%
היספאנים13.4%
שחורים10.1%
אסייתים3.8%
אמריקאים ילידים0.3%
מעורב2.6%
קבוצות מוצא אתני בקונטיקט[3]
איטלקים18.7%
אירים16.7%
גרמנים9.8%
אנגלים9.2%
צרפתים8.7%
פולנים8.4%
אמריקאים2.7%
סקוטים2%
שפות מדוברות בקונטיקט[3]
אנגלית78.7%
ספרדית10.5%
אחר10.8%

בקונטיקט שוכנת קהילה גדולה מאד של יוצאי איטליה, אף שיש גם יוצאי אירלנד, בריטניה, גרמניה רבים. יוצאי איטליה מהווים רוב בחמישה ממחוזות המדינה, יוצאי אירלנד מהווים רוב במחוז טולנד, וצרפתים-קנדיים מהווים רוב במחוז וינדהאם. מרבית האפריקאים אמריקאים וההיספנים מתגוררים באזורים העירוניים של המדינה.

קהילה יהודית גדולה מתגוררות באזור "חוף הזהב" של המדינה בין גריניץ' וניו הייבן לבין ווסט הרטפורד - פרוור של הרטפורד.

הערים הגדולות

הערים הגדולות בקונטיקט (נתוני 2013)[4]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1ברידג'פורט144,229ברידג'פורט
2ניו הייבן129,779ניו הייבן
3הרטפורד124,775הרטפורד
4סטמפורד122,643ברידג'פורט
5ווטרבי110,366ניו הייבן
6נורווק85,603ברידג'פורט
7דנברי80,893ברידג'פורט
8ניו בריטן71,254הרטפורד
9בריסטול61,353הרטפורד
10מרידן59,653ניו הייבן
11מילפורד52,759ניו הייבן
12ווסט הייבן52,721ניו הייבן
המטרופולינים הגדולים בקונטיקט (נתוני 2014)[5]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1הרטפורד1,214,295מרכז קונטיקט
2ברידג'פורט945,438מערב קונטיקט
3ניו הייבן861,277מערב קונטיקט
4דרום-מזרח-קונטיקט273,676מזרח קונטיקט

תחבורה

עיקר התחבורה של המדינה מתבססת על רשת הכבישים. ישנה מסילת ברזל לאורך חוף המדינה המקשרת את ניו יורק ובוסטון ועוברת דרך ניו הייבן.

ספורט

קבוצות כדור בסיס:

 • הדגים הכחולים של ברידג'פורט
 • נווטי נורווץ'
 • חתולי הסלע של ניו בריטיין

השכלה

מכללות ואוניברסיטאות

במדינה נמצאת אוניברסיטת ייל היוקרתית, החברה בליגת הקיסוס. בין היתר נמצאים במדינה המוסדות הבאים:

 • מכללת אלברטוס מאגנוס
 • האוניברסיטה המדינתית קונטיקט המרכזית
 • המכללה המדינתית צ'ארטר אואוקס
 • מכללת קונטיקט
 • האוניברסיטה המדינתית מזרח קונטיקט
 • אוניברסיטת פיירפילד
 • מכללה וסמינר השליחים הקדושים
 • מכללת מיטצ'ל
 • מכללת פייר לאומנות
 • אוניברסיטת קוויניפיאק
 • אוניברסיטת סייקרד הארט
 • מכללת סיינט ג'וזף
 • האוניברסיטה המדינתית דרום קונטיקט
 • אוניברסיטת טייקו פוסט
 • מכללת טריניטי
 • האקדמיה של משמר החופים של ארצות הברית
 • אוניברסיטת ברידג'פורט
 • אוניברסיטת קונטיקט
 • אוניברסיטת הרטפורד
 • אוניברסיטת ניו הייבן
 • אוניברסיטת וסליאן
 • האוניברסיטה המדינתית מערב קונטיקט

סמלי המדינה

סמלי מדינת קונטיקט
דגלסמלמוטוכינוי
דגל קונטיקט
Flag of Connecticut
סמל קונטיקט
Seal of Connecticut
"מי שנמצא מקיין"
"Qui transtulit sustinet"
"מדינת החוקה"
"Constitution State"
עץפרחציפורחיה
אלון אלבה
Quercus alba
קלמיה
Penngift crown vetch
אמריקן רובין
American robin

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. "Connecticut", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 2. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
 3. 1 2 American FactFinder - Results
 4. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
 5. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.