קונדינמרקה

קונדינמרקה (מחוז)
Cundinamarca


בירת המחוז בוגוטה
  העיר הגדולה סואצ'ה
שטח 24,210 קמ"ר
תאריך ייסוד 1886
אוכלוסייה
  במחוז

2,762,784 [1] (נכון ל-2017)
אזור זמן UTC -5
www.cundinamarca.gov.co

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת קונדינמרקה רגילה)
 
סואצ'ה
פוסגסוגה
אובטה
גואדואס
קונדינמרקה

קוּנְדִינַמַרְקַהספרדית: Cundinamarca) הוא אחד מ-32 המחוזות של קולומביה. המחוז נמצא במרכז קולומביה והוא גובל במחוזות בויאקה בצפון ובצפון-מזרח, בקסנרה במזרח, במטה בדרום-מזרח ובדרום, בעיר בוגוטה ובווילה בדרום ובטולימה ובקלדס במערב.

המחוז משתרע על שטח של 24,210 קמ"ר.[2] במחוז מתגוררים כ-2.76 מיליון תושבים (הערכה ל-2017).[1] בירת המחוז היא בוגוטה, שמתפקדת גם כבירת המדינה כולה, למרות העובדה שהיא בעלת מעמד עצמאי ואינה חלק מהמחוז. העיר הגדולה ביותר בתוך תחומי המחוז היא סואצ'ה, פרוור של בוגוטה.

מקור השם

השם הוא עיוות שנוצר בתקופת האימפריה הספרדית של שמו המקורי של האזור בתקופה הפרה-קולומביאנית. במקור האזור נקרא "קונטור מרקה" (Kuntur marqa), שמשמעותו היא "קן הקונדור" בשפת צ'יבצ'ה ששימשה את בני המואיסקה המקומיים.

היסטוריה

לאחר קבלת העצמאות של רפובליקת קולומביה הגדולה מהאימפריה הספרדית בתחילת המאה ה-19 היא חולקה למחוזות, ומחוז קונדינמרקה כלל את שטחי קולומביה העתידית. המחוז עצמו חולק לפרובינציות, שאחת מהן הייתה פרובינציית בוגוטה שכללה שטחים דומים לשטחי מחוז קונדינמרקה העתידי. לאחר פיצול הרפובליקה ב-1830 האזור נכלל ברפובליקת גרנדה החדשה; פרובינציית בוגוטה המשיכה להתקיים, אך עד שהרפובליקה הפכה לפדרציה ננגסו ממנה לאורך השנים שטחים רבים.

ב-1857 הרפובליקה הפכה לפדרלית ונוצרה מדינת קונדינמרקה, שכללה שטחים נרחבים במרכז ובמזרח הרפובליקה. ב-1863 הרפובליקה הפכה לארצות הברית של קולומביה והמדינות המקוריות המשיכו להתקיים. ב-1886 ארצות הברית של קולומביה הפכה לרפובליקת קולומביה הלא-פדרלית ונוצר מחוז קונדינמרקה. המחוז חפף לשטחי המדינה שקדמה לו, אך לאורך השנים פוצלו ממנו שטחים שבהם הוקמו מחוזות מטה וויצ'דה.

בוגוטה הייתה חלק מהמחוז עד שב-1954, בתקופת ממשלו של הנשיא גוסטבו רוחאס פיניה, סופחו אליה כמה רשויות מקומיות והיא קיבלה מעמד נפרד של "מחוז מיוחד". בחוקת קולומביה מ-1991 שונה המעמד שלה למעמד של "מחוז הבירה".

כלכלה

כלכלת המחוז מסתמכת בעיקר על כרייה של פחם ומלח בישול וכן על חקלאות, הכוללת גידול קפה, תירס, קנה סוכר, תפוח אדמה, שעורה, חיטה, מניהוט, כותנה, אורז, שעועית ופירות שונים, ועל חליבה. בנוסף יש תעשייה ענפה למדי באזור המטרופולין של בוגוטה, שם נמצאים חלקים משמעותיים מהאוכלוסייה המחוזית.

חלוקה מנהלית

בדומה לחלק גדול ממחוזות קולומביה, יש למחוז חלוקה מנהלית נוספת מלבד החלוקה לרשויות מקומיות והוא מחולק ל-15 פרובינציות (Provincias) כדלהלן:

שםשם בספרדיתעיר בירהמספר רשויות מקומיות
אלמיידסAlmeidasצ'וקונטה7
אלטו מגדלנהAlto Magdalenaחירארדוט8
באחו מגדלנהBajo Magdalenaגואדואס3
גואליבהGualiváוייטה12
גואביוGuavioגצ'טה8
מגדלנה סנטרוMagdalena Centroסן חואן דה ריוסקו7
מדינהMedinaמדינה2
אוריינטהOrienteקאקסה10
ריונגרוRionegroפצ'ו8
סבנה סנטרוSabana Centroסיפקירה11
סבנה אוקסידנטהSabana Occidenteפקטטיבה8
סואצ'הSoachaסואצ'ה2
סומפסSumapazפוסגסוגה10
טקנדמהTequendamaלה מסה10
אובטהUbatéאובטה10

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 תוצאות מפקד 2005 והערכות אוכלוסין לשנים 2005-2020, המחלקה הלאומית האדמיניסטרטיבית לסטטיסטיקה של קולומביה (DANE) (בספרדית).
  2. קונדינמרקה באתר האגודה הגאוגרפית של קולומביה (בספרדית).
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.