קונגו (נהר)

נהר קונגו
נהר קונגו ליד מאלוקו
אורך 4,700 ק"מ
ספיקה ממוצעת 41,800 מ"ק לשנייה
אגן הניקוז 3,680,000 קמ"ר
מוצא רמת השבר הסורי אפריקני, אגם טנגניקה ואגם מוארו
שפך האוקיינוס האטלנטי
מדינות באגן הניקוז זמביה, אנגולה, טנזניה, בורונדי, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קמרון, גבון, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו והרפובליקה של קונגו

נהר קונגו או נהר זאיר הוא הנהר הארוך ביותר במרכז-מערב אפריקה. אורכו הכולל הוא 4,700 ק"מ, והוא השני באורכו באפריקה לאחר הנילוס.

נהר הקונגו ופלגיו זורמים דרך אזור יער הגשם השני בגודלו בעולם. לנהר הספיקה השנייה בעולם, אחרי נהר האמזונאס, והוא בעל אגן הניקוז השני בנהרות העולם, גם כן אחרי האמזונס. שטחו של אגן הניקוז כ-3.7 מיליון קמ"ר והוא כולל את המדינות זמביה, אנגולה, טנזניה, בורונדי, הרפובליקה המרכז אפריקאית, קמרון, גבון, ושתי מדינות קונגו.

משמו של הנהר נלקח שמן של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ושל הרפובליקה של קונגו, שתי מדינות אשר שוכנות על גדותיו של הנהר ושמה של ממלכת קונגו. בין השנים 1971 ל-1997 ממשלת זאיר קראה לנהר "נהר זאיר". ערי הבירה של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ושל הרפובליקה של קונגו, קינשאסה וברזוויל בהתאמה, נמצאות בגדות שונות של הנהר באותה נקודה.

מפלי בויומה, לשעבר מפלי סטנלי, הם הגדולים בעולם מבחינת ספיקתם, כ-17,000 מ"ק בשנייה.

חשיבות כלכלית

הנהר היה ועודנו עורק תחבורה מרכזי, עליו נעים כלי שיט מסוגים שונים המעבירים בני אדם וסחורות הן לאורך הנהר עצמו והן לשלוחותיו. פרט לתוצרת חקלאית מועברת בנהר נחושת הנכרת במעמקי היבשת ובעבר הובלו בו עבדים.

כחלק מהפיתוח הכלכלי הונחו מסילות ברזל העוקפות את המפלים ומאפשרות מעבר סחורות לעומק מרכז אפריקה.

על מפלי אינגה הוקמו שני סכרים, אינגה 1 ואינגה 2 ובהם תחנת כוח הידרואלקטרית.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.