קוי

קרפיון מצוי - קוי
מצב שימור
שימור DO
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה מקריני סנפיר
סדרה קרפיונאים
משפחה קרפיוניים
סוג קרפיון
מין קרפיון מצוי
תת-מין קוי
שם מדעי
Cyprinus carpio haematopterus

הקוי, או, ליתר דיוק, "נישיקיגוי" (錦鯉 ביפנית – מילולית: "קרפיון רקום רקמת זהב"; "קוי" – 鯉 – ביפנית הוא "קרפיון מצוי"[1]) הוא זן מבוית של המין קרפיון מצוי (Cyprinos carpio) ממשפחת הקרפיוניים (Cyprinidae). מוצאו של הקוי מסין אך רוב הזנים פותחו ביפן. זהו דג מאד חזק ועמיד ומסוגל לשרוד בטמפרטורות נמוכות (כמו שיש בחורף בסין שמשם מוצאם). בתנאים אופטימליים הקוי יכול להגיע אפילו לאורך מטר ולחיות עד 100 שנה (יש דיווחים על דגים שעברו את גיל מאתיים, ופרט אחד שמת בגיל 226). מרבית הגדילה של הקוי מתרחשת בשנתיים הראשונות של חייו, עם זאת הקוי גדל עד יום מותו כסנטימטר עד שניים בשנה.

זני קוי

קיימים עשרות סוגים של קוי צבעי הדגים משתנים מסוג לסוג העיקרים הם: קוהקו - לבן ואדום סנקה - לבן אדום ושחור שוהה -לבן שחור ואדום שירואוצורי - שחור לבן היאוצורי - שחור ואדום קינאוצורי - צהוב ושחור שושוי - כחול ואדום אסאגי - כחול ואדום (עם קשקשים) ימבוקי - צהוב צאגוי -חום סורוגוי - אפור גורומו - לבן וחום

KHV

Koi Herpes Virus - KHV היא מחלה שפגעה קשות בגידולי הקוי. המחלה פוגעת בזימי הדג ומביאה למותו המהיר (10-12 יום). בברכה שנגועה בנגיף ימותו תוך שבועיים כ-90% מהדגים. הדגים המגודלים בישראל עוברים חיסון כנגד המחלה. את החיסון פיתחה חברת קו-וקס הישראלית. פרט לזה הקוי הוא דג חסין מאוד.

גידולים בארץ

בישראל יש מספר מכונים מתקדמים לגידול קוי ביניהם בקיבוצי הזורע, מעגן מיכאל, גן שמואל, כפר רופין מעברות וגם חקלאים קטנים עם מכונים מתקדמים לא פחות ואף יותר מהקיבוצים כמו קוי און דימנד ממושב תרום המתמחה בגידול דגי קוי נאיביים (KHV FREE) ובפיתוח זנים חדשים של דג הקוי. מרבית ההכנסות מגידול דגי נוי בישראל [2] מקורם בייצוא דגי קוי[3], זאת בזכות העובדה שלקוחות בארצות היעד – בעיקר באירופה, מוכנים לשלם אפילו עשרות אלפי ש"ח לדג יוקרה בודד[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. קרפיוניים בוויקיפדיה האנגלית
  2. כ-700 מיליון ש"ח בשנת 2007, על פי השוק העולמי לדגי נוי – מאמר מיולי 2009 של יעל קחל מהיחידה לחקר שווקים של משרד החקלאות ופיתוח הכפר; כ-50 מיליון ש"ח על פי הערכה בכתבה של שי גל "סיפורי דגים" ששודרה ב"אולפן שישי" בערוץ 2 ב-2 באפריל 2010(הקישור אינו פעיל, 10.07.2018)
  3. כ-30 מיליון שקל על פי הכתבה "סיפורי דגים" הנ"ל
  4. 5000 עד 8000 ליש"ט על פי "סיפורי דגים" הנ"ל
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.