קוודריגה

קוודריגהלטינית: Quadriga; quadri - ארבע, ו-jungere - להוביל) היא מרכבה המובלת על ידי ארבעה סוסים אשר שימשה ביוון העתיקה במשחקים האולימפיים ומאוחר יותר במרוצי מרכבות ברומא העתיקה. המרכבה סימלה את מרכבות ה"אלים" והן תוארו על גבי כדים ותבליטים כמרכבות המשוכות על ידי ארבעה סוסים. מרכבתו של אפולו, "אל" השמש, הנושא את אור היום בשמים מתוארת כקוודריגה.

קוודריגות מודרניות

כל פסלי הקוודריגות המודרניים מבוססים על סוסי מרקוס ה"קדוש" - פסל יחיד שנותר מהעת העתיקה. פסל זה, שעמד במקורו בהיפודרום קונסטנטינופול, ככל הנראה על קשת ניצחון, נבזז על ידי צלבנים ונציאנים במהלך מסע הצלב הרביעי בשנת 1204 והועברה למרפסת של בזיליקת סן מרקו בוונציה. בשנת 1797 נבזז הפסל על ידי נפוליאון שהעבירו לפריז, אולם הושב לוונציה עם תבוסתו של נפוליאון בשנת 1815. בשנת השמונים של המאה ה-20 הוחלף הפסל על מרפסת הבזיליקה בהעתק בשל נזקי זיהום האוויר, והמקור הועבר למוזיאון.

  • קוודריגת ברלין תוכננה על ידי יוהאן גוטפריד שאדו בשנת 1793 כקוודריגת ניצחון וסמל לשלום. הקוודריגה שנהגה בה אלת ניצחון נושאת ענף זית הוצבה בראש שער ברנדנבורג בברלין שבגרמניה. הקוודריגה נבזזה על ידי נפוליאון בשנת 1806 אולם הושבה בשנת 1814. ענף עץ הזית הוחלף מאוחר יותר בצלב ברזל. במהלך מלחמת העולם השנייה ניזוק הפסל. צלב הברזל אשר זוהה עם המיליטריזם של פרוסיה והפשיזם הוחלף על ידי השלטון הקומוניסטי של גרמניה המזרחית לאחר מלחמת העולם. בשנת 1990, לאחר איחוד גרמניה שוחזר הפסל.
  • קוודריגת הפנתר בסמפרופר בדרזדן
  • קוודריגת ולינגטון קשת ולינגטון בלונדון, אנגליה. תוכננה על ידי אדריאן ג'ונס 1912.
  • קוודריגת הקארוסל ממוקמת בראש שער הניצחון קרוסל בפריז שבצרפת. הקשת עצמה נבנתה על ידי נפוליאון להנציח את ניצחונותיו, אולם הקוודירגה הוקמה על יד הבארון פרונסואה ג'וסה בוסיו להנציח את ההשבה למלוכה של שושלת בורבון. בפוסל רואים את אלת הניצחון נוהגת בקוודריגה, ולצידה שתי אלות ניצחון.
  • התקדמות המדינה בבירת מדינת מינסוטה היא ייחודית בכך שהיא מכוסה כולה זהב, ובכך שהיא ממוקמת על כניסה לבניין ולא על שער ניצחון. הקוודריגה פוסלה על ידי דניאל צ'סטר פרנץ' ואדואר קלארק פוטר והוקמה בשנת 1906.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.