קובוס שחור-רגל

קובוס שחור-רגל
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכפילי פרסה
משפחה פריים
סוג קובוס
מין 'קובוס שחור-רגל'
שם מדעי
Kobus kob
תחום תפוצה

קובוס שחור-רגל (שם מדעי: Kobus kob; מוכר גם בכינוי האפריקני קוב), אנטילופה המצויה בסוואנות של אפריקה לאורך מרכז אפריקה מסנגל ועד מערב קניה. באזורים הדרומיים יותר של אפריקה קיים מין זהה לו - קובוס המשקפיים.

מאפיינים

גובהו של הקובוס שחור-הרגל מכתפו הוא 70 עד 100 ס"מ, אורך גופו 1.25 עד 1.8 מטר ומשקלו מ-80 עד 100 ק"ג. צבע גבו הוא כתום-אדום, שמתבהר ללבן בחלקיו התחתונים וברגליים, ישנן טבעות לבנות סביב עיניו ופסים שחורים ברגליו. לקובוס זנב קטן באורך של 20–40 ס"מ. לזכרים קרניים המגיעות לאורך של בסביבות 50 ס"מ.

הקובוס שחור-הרגל הוא פעיל יום, אך בשעות החמות ביותר של היום הוא לא פעיל. הם חיים בקבוצות של נקבות וגורים או רק זכרים. קבוצות אלו מונות בין 5 ל-40 פרטים, אולם באזורים מסוימים ידועות אף קבוצות של למעלה מאלף פרטים. מערכת הרבייה של הקובוסים היא רביית לק: הזכרים מתקבצים בשטח גדול קבוע בו הם נאבקים על שליטה באזור הליבה, כאשר הנקבות שנכנסות לזירת הלק מעדיפות להזדווג עם הזכרים במרכז.

משכו של ההיריון 7.5 עד 9 חודשים ובסופו נולד בדרך כלל גור אחד. הגור יונק מאמו עד הגיעו לגיל 6–7 חודשים, אז הוא נגמל מיניקה. הנקבות מגיעות לבגרות בגיל 13 חודש ואילו הזכרים מגיעים לבגרות בגיל 18 חודש. אורך חייהם עד 17 שנה.

תת-מינים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.