קהל פרושים

קהל פרושים
בית המדרש המרכזי של קהל פרושים (2018)
פרטים
שנת ההקמה: 1998
מרכז: ירושלים

פרושים הוא שמה של קהילה חרדית-ירושלמית, שהוקמה בחנוכה ה'תשנ"ט (1998), ומשמרת את מסורת הפרושים בני היישוב הישן. הקהילה מונה כאלף ושלוש מאות בתי אב. נשיא הקהילה הוא הרב יהושע דוד טורצ'ין.

תולדות הקהילה

הקהילה נוסדה מתוך רצון לשמר את המסורת של הפרושים תלמידי הגר"א. בית הכנסת המרכזי של הקהילה הוא מעל לבית הכנסת הר צבי ברחוב צפניה שבשכונת כרם אברהם בירושלים. בתי כנסת נוספים נמצאים בבתי אונגרין, ברמת שלמה ובנווה יעקב. שני סניפים קיימים בביתר עילית (בשכונה A ובשכונה B) שבעה בבית שמש (בשכונות נחלה ומנוחה, רמ"א, ריב"ל, שניים ברמה א', קנה בשם, רמה ג'), ושניים במודיעין עילית (בשכונת ברכפלד ובגרין פארק). בשנת תש"פ החלו להתאכלס חברי הקהילה גם בשכונת גני איילון (אחיסמך) בעיר לוד.

לקהילה אין מוסדות חינוך, אולם קיימים מוסדות בהנהלת וברוח אנשי הקהילה, כמו ישיבת "כנסת אליהו" במושב חזון יחזקאל, ותלמוד תורה "חיי אביגדור" בשכונת קנה בשם בבית שמש, כמו כן בשנת ה'תש''פ נפתחו תלמוד תורה לבנים ומוסדות חינוך לבנות בשכונת גני איילון (אחיסמך) בעיר לוד, בשנת התשפ"א נפתחה גם תלמוד תורה לבנים בשכונת רמת בית שמש ד'.

פעילות בקהילה

בני הישיבות השייכים לקהילה מאוחדים בארגון "איחוד בני הישיבות". הם נפגשים פעם בשבוע וכן יוצאים לשבתות משותפות ולנסיעות למקומות הקדושים ב"בין הזמנים". במסגרת זו קיימים גם ישיבות בין הזמנים. בחודש אב מתקיים מעמד שנתי של הארגון, ולקראתו יוצא לאור הקובץ "פארי ירושלים" ובו מאמרים שכתבו הבחורים.

בקהילה נהוג לימוד של "עמוד ההלכה", שבמסגרתו נלמד בכל יום עמוד מספר משנה ברורה, לפי לוח לימוד שנתי. מבחנים שבועיים מתקיימים לבחורי הקהילה, ומבחנים חודשיים לאברכים. עלון שבועי בשם "ד' אמות של הלכה" כולל סיכומים של ההלכות שנלמדו והערות ושאלות לחומר הנלמד בשבוע הבא. העלון החודשי "עמוד ההלכה" כולל בירורים הלכתיים המיועד בעיקר לבחורים. מדי כמה שנים נערכת חגיגת סיום של מחזור הלימוד.

הקהילה מוציאה עלון תקופתי בשם "מורשה", שבו מאמרי חיזוק והגות, ענייני הלכה ופרשת שבוע.

בכל שנה בפרשת "בראשית" יוצאים חברי הקהילה לשבת במירון. במוצאי השבת חוגגים חלאקה לילדים שמלאו להם שלוש בחצר הרשב"י בליווי תזמורת.

הקהילה חוגגת מדי שנה בחנוכה את הקמתה. לקראת מעמד זה יוצא ספר בשם "אוצרות ירושלים" שבו מאמרים. בתחילת הספר מופיע מדור "גנוזות" שבו כתבים של גאוני ירושלים שעדיין לא פורסמו.

חברי הקהילה

רבני הקהילה הם הרב יהושע דוד טורצ'ין נשיא הקהילה, הרב נתן הכהן קופשיץ והרב יעקב סירוטה.

הקהילה שייכת לעדה החרדית. רוב חבריה מחזיקים גם בהשקפת העולם האנטי ציונית של "העדה", מקפידים שלא להצביע בבחירות לכנסת ישראל ושולחים את ילדיהם למוסדות חינוך שאינם מקבלים תקציבים ממשרד החינוך. אמנם יש בה גם חברים מתונים יותר, הקרובים בהשקפתם לזרם הליטאי, משתתפים בבחירות ושולחים את ילדיהם למוסדות המתוקצבים על ידי המדינה. מאידך ישנם גם בקהילה חברים המשתייכים אף לאנשי "נטורי קרתא". ראשי הקהילה אינם מתערבים בנושאים אלו כדי לא לעורר מתיחות. רוב חברי הקהילה לובשים את לבוש חרדי ירושלמי הכולל את הקאפטן הצהוב בשבת ואת הכובע הירושלמי בימות החול. השפה המדוברת היא יידיש בעגה הירושלמית.

קרן זיכרון מרדכי דקהל פרושים

ארגון "קרן זיכרון מרדכי" של הקהילה קרוי על שם רבי מרדכי צוקרמן, ממייסדיה, ולזכרו של הרב שמואל נטע גראס. הארגון מכשיר אברכים לשמש דיינים, מורי הוראה ורמי"ם.

הארגון נוסד בתשס"ט. הוא מכתיר מדי שנה "חתן תורה", הנבחן על שמונה מאות דפי גמרא בסדרי נשים נזיקין, עם רש"י, תוס' וראשונים; וכן "חתן הוראה" הנבחן על שמונה מאות דפים טור ושו"ע בסדרי "אורח חיים" ו"יורה דעה", עם נושאי כלים. החל משנת תשע"ד מוכתר גם "חתן הוראה" הנבחן על טור ושו"ע "חושן משפט".

החתנים נדרשים ללמוד את חומר הלימוד במשך תקופה של חמש שנים, שבמהלכה הם מקבלים מלגה חודשית, ובתום התקופה נבחנים. בסיום השנה הששית מתקיים מעמד ההכתרה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.