קהלת רבה

קהלת רבה הוא החלק של מדרש רבה על קהלת.

המדרש מחולק לארבעה חלקים וחלקים ממנו נמצאים במדרש רות רבה. מקורותיו הם מיצירות ארץ ישראל הקדומות ומהתלמוד הירושלמי ומהתלמוד הבבלי. עורכו הסתמך על כמה מסכתות מהתלמוד ומכאן יש חוקרים, אשר מתארכים את זמן חיבורו לתקופת הגאונים. המדרש עוסק במגילת קהלת, שעורכו שואב ממדרשים אחרים כגון בראשית רבה, ויקרא רבה, שיר השירים רבה ופסיקתא דרב כהנא.

תוכן המדרש

המדרש מפרש את מגילת קהלת כאלגוריה. במקום אשר הספר מדבר על אכילה ושתייה באופן חיובי, מסביר המדרש כי מדובר בחדוות לימוד התורה ומעשים טובים. המדרש פותח בדרשות על קדושתו של הנביא שלמה המלך שכתב את ספר קהלת. הדרשה הראשונה פותחת במילים 'זה שאמר הכתוב ברוח הקודש על ידי שלמה מלך ישראל'. הדרשה מסיימת בלשון: 'מיד שרתה עליו רוח הקודש ואמר שלושה ספרים הללו: משלי, שיר השירים וקהלת'.

משל השועל והכרם מופיע במדרש קהלת רבה.

איזכוריו של המדרש

מדרש קהלת רבה מוזכר בחיבורי הראשונים, אצל רש"י בפירושו לתורה, אצל הרמב"ם ,הרמב"ן, רבינו בחיי ובילקוט שמעוני.

למגילת קהלת יש מדרש קטן יותר בהיקפו, אשר יצא לאור בידי שלמה בובר ושמו קהלת זוטא. כאשר פרשני ימי הביניים כרש"י מזכירים את מדרש קהלת. הם ככל הנראה מתכוונים למדרש קהלת זוטא.

מבנה המדרש

המדרש מחולק לארבעה סדרים על פי סידור המסורה

  1. סדר א: פרק א', א' - פרק ג', י"ב
  2. סדר ב: פרק ג', י"ג - פרק ו', י"ב
  3. סדר ג: פרק ז', א' - פרק ט', ו'
  4. סדר ד: פרק ט', ז' - עד לסופו של המדרש.

מהדורות בדפוס

  • דפוס פיזארו משנת 1519
  • דפוס ונציה משנת 1545 שם המדרש בדפוס זה: "מדרש קהלת".
  • מהדורה מדעית לחציו הראשון של המדרש (א-ו) יצאה לאור בשנת תשע"ז על ידי מנחם הירשמן, כחלק ממפעל המדרש של מכון שכטר. את המהדורה המדעית לחציו השני של המדרש (ז-יב) מכין ראובן קיפרווסר והיא עתידה לצאת לאור כחלק מאותו מפעל.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.