קאואיי

קאואייאנגלית: Kauai) הוא אי במחוז קאואיי שבמדינת הוואי שבארצות הברית. האי הוא העתיק ביותר מאיי הוואי ונקרא גם "אי הגן". מקור שמו, קאואיי אינו ידוע ויש על כך פרשנויות רבות. שטחו של האי הוא 1,430.5 קמ"ר והוא הרביעי בגודלו באיי הוואי וה-21 בגודלו בכל האיים שברשות ארצות הברית. הנקודה הגבוהה ביותר באי מגיעה לגובה של כ-1,598 מטר והשנייה בגובהה היא ההר ואיאלהאלה שגובהו 1,569 מטר והנחשב למקום הגשום בעולם. במפקד האוכלוסין של שנת 2010 נמצא כי באי 67,091 איש. סמלי האי הם הצבע הסגול והפרח מוקיהאנה.

בחלקו הצפוני של האי, באזור המכונה "הנליי ביי", ישנה תצפית לעבר העמק שתוחם את נהר "הנליי". תצפית זו נחשבת לאחת היפות בעולם, לעבר סוג כזה של נוף. האזור משמש בית גידול עיקרי של איי הוואי לצמח המכונה "אוזן פיל"Colocasia esculenta.

הסרטים פארק היורה וקינג קונג צולמו באי זה, שכן הוא מאד פורה ומרהיב ביופיו.

שדה הניסוי לשיגור טילים

בחלקו המערבי של האי, באזור המכונה "החולות הנובחים", ממוקם אחד משדות הניסוי הגדולים והמתקדמים בעולם לירי טילים (PMRF - Pacific Missile Range Facility). זה הוא אחד השדות הבודדים שבהם ניתן לנהל ניסויים מבוקרים המשלבים בו-זמנית, צוללות, ספינות שטח, מטוסים, טילים "רגילים" וטילים בליסטיים. הוא משמש בין השאר את תוכניות ה-THAAD של צבא היבשה האמריקאי וה-Aegis Ballistic Missile Defense System של הצי האמריקאי. אלו תוכניות לפיתוח והצטיידות ביכולת הגנה מטילים בליסטיים על ידי יירוטם במנגנון של "פגיעת גוף בגוף".

בשנת 2009 נפרסו בשדה סוללות THAAD מבצעיות, כנגד האיום של טילים בליסטיים מצפון קוריאה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.