קאגרה

קאגרה
Kagera River
מדינות באגן הניקוז בורונדי, רואנדה, טנזניה, אוגנדה

נהר הקאגרהאנגלית: Kagera River) או נהר האקאגרה (באנגלית: Akagera River) או נילוס אלכסנדרה (באנגלית: Alexandra Nile) הוא נהר במזרח אפריקה.

קטע הנהר מתחיל בבורונדי, שזורם מאגם רווארו . מהאגם הוא זורם מזרחה לאורך גבולות רואנדה-בורונדי ורואנדה-טנזניה למפגש עם נהר הרורובו . מימי הקאגרה ניתנים אפוא על ידי שני יובלים מרכזיים, נהר הניאבארונגו של רואנדה, המזין את אגם רווארו , ואת נהר הרורובו של בורונדי. לא ידוע מי משני נהרות ההזנה הללו הוא הארוך ביותר ומכאן המקור האולטימטיבי לנילוס. מהמפגש של 2 הנהרות זורם הקאגרה צפונה לאורך גבול רואנדה-טנזניה, מעל מפלי רוסומו ודרך הפארק הלאומי אקאגרה . לאחר מכן, הנהר פונה מזרחה, בעקבות גבול טנזניה-אוגנדה ומתרוקן לאגם ויקטוריה שבאוגנדה. ב-1898 גילה ריצ'רד קנדט את מקור הקאגרה[1].

הנהר התבלט באופן בולט בהיסטוריה של המדינות שהוא עובר בהן, במיוחד ברואנדה. ב-1894 חצה הרוזן הגרמני גוסטב אדולף פון גצן את קאגרה במפלי רוסומו , החל מהעידן הקולוניאלי ברואנדה. ב-1916, במהלך מלחמת העולם הראשונה, הביסו הבלגים את הגרמנים ונכנסו לרואנדה דרך המפלים. הנהר זכה לשם רע בינלאומי ב-1994 מפני שנשא גופות מרצח העם ברואנדה אל אגם ויקטוריה, מה שגרם להכריז על מצב חירום באזורים מסוימים באוגנדה, שבסופו של דבר גופות אלו נשטפו באזורים אלו.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. "Archived copy". אורכב מ-המקור ב-2016-03-04. בדיקה אחרונה ב-21 בספטמבר 2019. 
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.