צ'האטיסגאר

צ'האטיסגאר (מדינה)
छत्तीसगढ़
מדינה הודו  הודו
בירת המדינה ראג'פור
שפה רשמית הינדי, צ'האטיסגארי
שטח 135,194 קמ"ר (דירוג: 10)
דירוג צפיפות בהודו 20
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

20,795,956  (נכון ל-2001)
108 נפש לקמ"ר (נכון ל-2001)
קואורדינטות 21°16′N 71°36′E / 21.27°N 71.60°E / 21.27; 71.60
אזור זמן UTC +5.5
www.chhattisgarh.nic.in

לחצו כדי להקטין חזרה

צ'האטיסגארהינדי/צ'האטיסגארי: छत्तीसगढ़. תעתיק מדויק: צֶ'הְטִּיסְגֶרְהְ) היא מדינה במרכז הודו שגובלת בצפון עם אוטר פרדש, בצפון מערב עם מאדהיה פרדש, במערב עם מהרשטרה, בדרום עם אנדרה פרדש, במזרח עם אוריסה, ובצפון-מזרח עם ג'הרקאנד. צ'האטיסגאר נוצרה בשנת 2000 משישה-עשר מחוזות דוברי צ'האטיסגארי אשר פוצלו מחלקה הדרום-מזרחי של מאדהיה פרדש.

היסטוריה

האזור נשלט בשנים 1845-1947 על ידי הממלכה המאוחדת. מ-1 בנובמבר 1956 הפכה המדינה לחלק ממאדהיה פרדש. כך היה במשך 44 שנים בדיוק. תנועות בדלניות החלו לפעול עוד בשנות ה-20 של המאה ה-20. תנועות אלו אמנם לא היו מאורגנות היטב, אך גדלו במשך השנים. הביקוש למדינה נפרדת התגבר בשנות ה-90. תמיכה זו נתמכה על ידי הקונגרס הלאומי ההודי ומפלגת העם ההודית. ב-25 באוגוסט 2000 נשיא הודו נתן את הסכמתו להקמת מדינה עצמאית, וכך אכן קרה ב-1 בנובמבר באותה השנה.

טופוגרפיה, גאוגרפיה ואקלים

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

כלכלה

המדינה מיוערת מאד וחלק ניכר מפרנסת התושבים מגיע מתעשיית העץ. באופן כללי, החקלאות מהווה נדבך מרכזי מאד בכלכלה ובתעסוקה הארצית. עם זאת, הפרודוקטיביות של החקלאות נמוכה, בעיקר בגלל חוסר בתשתיות טכנולוגיות ומערכות השקיה מוגבלות. הגידולים העיקריים הם אורז, תירס ושמנים שונים.

אין במדינה אתרי תיירות וגם לא תשתית מתאימה ולכן כמעט ואינה נהנית מתיירות חוץ או פנים.

התעשייה המקומית נחשבת למבוססת, והתעשייה המרכזית במדינה היא תעשיית הפלדה.

תחבורה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

בצ'האטיסגאר יש כ-11 כבישים ארציים, אם כי חלק מהכבישים הם באיכות ירודה ויש מעט כבישים מהירים. מערכת הרכבות המסחרית נחשבת למפותחת מאוד.

דמוגרפיה ותרבות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

צ'האטיסגאר היא מדינה כפרית מאוד, כאשר רק 20% מהתושבים מתגוררים בערים. השפה הרשמית היא הינדית. ישנו שימוש נרחב גם בשפות שבטיות.

דת

נכון לשנת 2011:

פוליטיקה וממשל

לאור חוקת הודו, שיטת השלטון בצ'האטיסגאר היא דמוקרטיה פרלמנטרית וייצוגית. המושל (ראש המדינה) ממונה אחת לחמש שנים על ידי נשיא הודו. השר הראשי (ראש הרשות המבצעת וראש המדינה בפועל) הוא מנהיג המפלגה הגדולה\ קואליציית מפלגות בפרלמנט. הפרלמנט החד-ביתי מורכב מ-90 נציגים הנבחרים אחת לחמש שנים. הבחירות האחרונות נערכו בשנת 2013, ובהן מפלגת העם ההודית זכתה ל-49 מושבים, הקונגרס הלאומי ההודי זכה ב-39 מושבים ושני מושבים נוספים אוישו על ידי עצמאיים ומפלגות קטנות. המדינה שולחת 11 נציגים ללוק סבהה (הבית התחתון של הפרלמנט הארצי) ו-5 נציגים לרג'יה סבהה (הבית העליון של הפרלמנט הארצי).

מחוזות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

במדינה ישנם כ-27 מחוזות.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.