צעירי אגודת חב"ד בישראל

ארגון צעירי אגודת חב"ד (שמו המקוצר: צעירי חב"ד. מכונה גם בראשי תיבות: צא"ח) הוא הארגון הממונה על פעילות הפצת היהדות של חב"ד בישראל. מטרת הארגון היא לקרב יהודים לתורה, למצוות ולחסידות חב"ד. במקביל לפעילות הארגון מתבצעת גם פעילות הזרם המשיחיסטי בחסידות.

היסטוריה

בשנת תשי"א (1951), הורה הרבי מלובביץ' לאגודת חסידי חב"ד, להקים את ארגון צעירי אגודת חב"ד, כדי שישמש זרוע מבצעת לדרכה הרעיונית של התנועה בישראל. הרבי מלובביץ' רצה שכל חסידי חב"ד בישראל יהיו חברים בו ויפעלו במסגרתו[2], ובית דין רבני חב"ד פסק כי כל הפעילות של חב"ד בישראל תהיה כפופה לצא"ח[3]. כיום זהו הארגון המרכזי והדומיננטי של התנועה בישראל.

הארגון אחראי, בין השאר, על פעילות התנועה להנחלת מורשת ישראל, הפצת משנת חסידות חב"ד, הגשת עזרה וסיוע לנזקקים וגלמודים, עידוד משפחות נפגעי הטרור, ועוד. הארגון מקיים גם מבצעים ופרויקטים דוגמת פרויקט ילדי צ'רנוביל.

מטה וסניפי הארגון

תחת הארגון פועלים כ-600 שלוחים ואלפי מתנדבים, המפעילים כ-350 בתי חב"ד בישראל[4]. המטה הארצי של הארגון ('מרכז צעירי חב"ד') ממוקם בכפר חב"ד.

בראש הארגון עמד במשך עשרות שנים הרב ישראל לייבוב. בשנת תשמ"ז (1987) מונה הרב יוסף יצחק אהרונוב למנכ"ל הארגון, ובשנת תשנ"ד (1994), לאחר פטירתו של הרב לייבוב - מונה אהרונוב גם ליו"ר הארגון.

אגפים

אגף הסניפים

אגף הסניפים בהנהלת הרב נפתלי ליפסקר, משמש כאחראי על הקשר עם השלוחים והסניפים, ובנוסף מרכז את הטיפול בשיגור שליחים חדשים לבתי חב"ד בישראל.

האגף מארגן את הכינוסים השנתיים, ימי העיון והפעילויות למען השלוחים ובני משפחותיהם. מועמדים חדשים לשליחות עוברים ראיון קבלה באגף הסניפים, ואם נמצאו מתאימים, הם מקבלים אישור להיות שלוחים רשמיים של חב"ד. האגף מטפל גם בבעיות שמתעוררות בבתי חב"ד ברחבי הארץ ומסייע לשלוחים כאשר הם נזקקים לסיוע.

אגף הדוברות וההוצאה לאור

דובר חב"ד, הרב מנחם ברוד, מייצג את צעירי חב"ד בתקשורת ומנהל את האגף.

מדי שבוע, האגף מוציא לאור את עלון פרשת השבוע "שיחת השבוע" ואת החוברת השבועית "התקשרות" המופצת בעיקר בריכוזי חב"ד, ועלון לילדים "ממתק לשבת". מאז תשס"א יוצא לקראת חלק מהחגים גם עלון "שיחת החג"[5]. מדי שנה מאז תש"מ מוציא האגף ספרון לילדים המשתתפים בתהלוכת ל"ג בעומר. משנת תשס"ט יוצאים שני ספרונים. לקראת כל חג, האגף מוציא לאור עלוני הסבר על החג למבוגרים ולילדים, בעברית וברוסית.

הוצאה לאור

 • מצעד האחדות אלבום של תהלוכות ל"ג בעומר תשמ"ז בישראל
 • אור עולם שני כרכים של חידושי תורה וענייני הלכה שנכתבו על ידי גדולי ישראל לכבודו של הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד, ויצא ליום השנה שלו, ג' בתמוז תשנ"ו
 • כבוד חכמים־עטרת פז חידושי תורה וענייני הלכה שנכתבו על ידי גדולי ישראל לכבודו של יום הולדת הפ"ז של הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחב"ד, בעריכת הרב חנניה יוסף אייזנבך, הרב חיים שלום דייטש והרב זליג פלדמן, תשמ"ט
 • צעירי אגודת חב"ד - לקט ממכתבי הרבי לארגון, בעריכת הרב מנחם ברוד, תשס"ה (2005)
 • הפצת היהדות, על החובה לקרב יהודים לתורה וכיצד עושים זאת לאור תורתו של הרבי מלובביץ', בעריכת הרב מנחם ברוד
 • בית בישראל - בנין עדי עד לקט מתורתו של הרבי מלובביץ' בנושא
 • הרב יוסף שמחה גינזבורג, הלכות ומנהגי חב"ד ליום יום ולמועדי ישראל, כפי שהתפרסמו בעלון 'התקשרות'
 • בן י"ג למצוות - לקט הלכות בר-מצווה, בעריכת מנחם ברוד
 • תהילים שלי, ספר תהילים מבואר ומאויר לילדים, תשע"ה, בעריכת מנחם ברוד
 • התורה שלי, חומש מבואר ומאויר לילדים, בשיתוף הוצאת ספרים מעיינותיך, בעריכת מנחם ברוד. עד כה יצאו חומשים בראשית - במדבר, תשע"ו-תשע"ט.
 • שולחן שבת - רעיונות לפרשת השבוע, מעובדים מתורתו של הרבי, בעריכת מנחם ברוד, שישה כרכים
 • שולחן חג - רעיונות לחגי ומועדי ישראל, מעובדים מתורתו של הרבי, בעריכת מנחם ברוד
 • פינת ההלכה - תשובות הלכתיות של הרב יוסף שמחה גינזבורג, שהתפרסמו בשיחת השבוע
 • צדיקים למופת - סיפורים על צדיקים מעדות שונות שהתפרסמו בשיחת השבוע, בעריכת מנחם ברוד, שני כרכים
 • עת לדעת - מאורעות וציוני דרך בחסידות חב"ד, בעריכת הרב אברהם שמואל בוקיעט, תשע"א
 • ימות המשיח - הגאולה וביאת המשיח במקורות היהדות, בעריכת הרב מנחם ברוד, תשע"ה

אגף עלייה וקליטה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

בשנת תש"ן נפתח פרויקט חב"ד למען ילדי צ'רנוביל במסגרתו נקלטו בישראל ילדים יהודים מאזור צ'רנוביל.

להקת כלייזמרים מטעם צעירי חב"ד הופיעה בפני עולים בישראל. על פעילות הלהקה והאגף ניצח מאיר ורזוב במשך כמעט עשרים שנה. ורזוב שר עם העולים וגם מרצה בפניהם על הערכים הבסיסיים של היהדות, חגי ישראל, המשפחה היהודית ועוד.

משנת תשמ"ד מוציא האגף את העלון השבועי ברוסית "Восхождение" (ווסחוז'דניה), וכן עלוני חגים, עלוני יהדות בנושאים שונים ולוח שנה עם הלכות ומנהגים. האגף מוציא לאור גם ספרים ברוסית.

המרכז לעזרי שליחות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

המרכז אחראי על התוכן, העיצוב וההפקה של הפרסומים השבועיים, עלוני החגים, ספרי עזר ומוצרי העזר לשליחים. המחלקה מפיקה גם מוצרי עזר חדשים לפעילות השליחות, תוך כדי בדיקת צורכי השלוחים, במטרה לייעל ולמקצע את הסניפים. ראש המרכז הוא הרב לוי וילנקין.

אגף הארגון והלוגיסטיקה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

צעירי חב"ד מקיימים מבצעים ארציים מיוחדים בתקופות החגים. בחג הסוכות נעות ברחבי הארץ מאות סוכות ניידות, המזמינות את הציבור לקיים את מצוות החג. בחנוכה מחלקים פעילי הארגון חנוכיות ונרות וסופגניות לכוחות הביטחון, לחולים, לאסירים ולקשישים. בפורים מחלקים נציגי הארגון חבילות של משלוחי מנות לחיילים, לאסירים, לחולים ולקשישים.

אגף לנפגעי טרור

בשנת 2002 תקופת האינתיפאדה השנייה הוקם מטה הפעילות, בהנהלת מנחם קוטנר[6].

צעירי חב"ד מגישים סיוע ליחידים ולמשפחות הנקלעים לפיגוע טרור, ובהכוונת העובדים הסוציאליים של הביטוח הלאומי. הצוותים מסייעים לנזקקים בארגון ההלוויות וכן תפילות ומניינים בימי ה'שבעה'. בהמשך מתקיימים ביקורים אישיים של אנשי האגף אצל הפצועים ואצל משפחות ההרוגים. במקרה של משפחה נזקקת, האגף מקשר בינן לבין תורמים מישראל ומחוץ לה. כמו כן האגף מוציא קבוצות של נפגעי טרור ונכי צה"ל לטיולים בישראל ובחו"ל[7].

מחלקת צבאות השם

ערך מורחב – צבאות השם

עם הכרזת הרב שניאורסון בשנת תשמ"א על הקמת "צבאות השם" עסקו בצא"ח בפעילות עם ילדים, בהוצאה לאור של חומר ובכינוסי ילדים בתאריכים שעליהם הורה הרבי[8]. סניפי צא"ח בישראל הפעילו מועדוני "צבאות השם" ומרכז צא"ח הפיק חומרי עזר לפעילות וכן עודד הרשמת ילדים למועדונים אלו[9].

בשנת תשמ"ח הוחלט בצא"ח להקים מחלקה לפעולות צבאות השם, ובראשה הועמד הרב נפתלי רוט[10]. המחלקה קיימה פעילות במשך מספר שנים, הפיקה פרסומים[11] וערכה כינוסים שנתיים שבהם נבחנו אלפי ילדים על ספר המצוות של הרמב"ם, על פי תקנתו של הרבי מלובביץ' שילדי ישראל ילמדו בספר זה[12]. גם מבצע 'מצה לתלמיד' של צא"ח התנהל באותן שנים תחת מחלקה זו[13].

כיום כ"צבאות השם" פועל ארגון המזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד, בעוד צעירי חב"ד נותנים את חסותם לארגון הפנסאים, הנקרא גם "צבאות השם - הפנסאים".

מרכז חינוכי חסידותי

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

המרכז נוסד בירושלים בשנת תשמ"ח, על מנת לרכז את הפעילות החינוכית של חב"ד בישראל. בין היתר, המרכז מארגן את ועידת המחנכים והוציא שבועון נפוץ לילדים בשם תורתך שעשועי. בשנת תשע"ב פסק השבועון לצאת, ובמקומו החל לצאת לאור עלון שבועי בשם 'ממתק לשבת'. המרכז מנוהל מאז היווסדו על ידי הרב נפתלי רוט.

מטה הרמב"ם היומי

המטה עוסק בהפצת תקנת הרמב"ם היומי של הרבי מלובביץ'. המטה הוקם בשנת תשמ"ח והוא מארגן את חגיגות סיום הרמב"ם היומי מדי שנה, ובראשן חגיגה בקברו של הרמב"ם בטבריה, וכן מוציא לאור מדריך שנתי לשיעורים היומיים ברמב"ם, עלוני הסברה ועוד.

האגף לפרויקטים מיוחדים

הוקם בחודש אלול תשע"ג על ידי הרב משה שילת. תחת האגף פועלים מספר ארגונים ובהם 'פעילי חב"ד'. מטרת הארגון היא "לאפשר לכל חסיד לעסוק במבצעי הרבי באופן מסודר וקבוע, להעניק לו את הכלים הראויים לכך... בהתאם למקום מגוריו ויכולותיו"[14]. הפעילות השגרתית מתבצעת בערבי חגים. כל פעיל מבקר אצל עשר משפחות יהודיות באזור מגוריו ומעניק להן ערכה מטעם הארגון[15].

ארגונים נוספים הפועלים במסגרת האגף הם 'חב"ד בקמפוס', וכן ארגון המרכז בתי חב"ד הממוקמים במרכזים רפואיים ברחבי הארץ.

אגף מבצע תורה

אגף חדש יחסית שבתחילתו היה תחת האגף לפרויקטים מיוחדים. האגף אחראי על פרויקטים לשיפור הפן הלימודי-תורני כגון כרטיסים לניהול שיעורי תורה של שליחי חב"ד וכן אתר לשלוחים המרכז דרשות, סיפורים, רעיונות ועזרים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. עם הלוגו הישן של הארגון
 2. מכתבי הרבי בנושא רוכזו בפרק 'כרמי שלי' בספר 'צעירי אגודת חב"ד', כפר חב"ד, 2005.
 3. פסק הדין. עם זאת, כחצי שנה לאחר פסק הדין קבע הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בית הדין, כי ארגון ניידות חב"ד יכול לפעול באופן עצמאי.
 4. רשימת בתי חב"ד בארץ
 5. באתר חב"ד
 6. הרב מנחם קוטנר בראיון מיוחד ל'עונג חב"ד' - שטורעם.נט כל חב"ד יודעת, www.shturem.net
 7. כתבה בחדשות ערוץ 2 מ-18.7.09 על קבוצת נכי צה"ל שיצאה לאוסטרליה
 8. ספר צעירי אגודת חב"ד עמוד 67.
 9. דוגמה: מודעה, לילדי ישראל, מעריב (עיתון), 20 בנובמבר 1980
  אהוד בן עזר, צה"ל, ילדים והמצביא העליון, דבר, 8 בפברואר 1982
 10. ראו ספר צעירי אגודת חב"ד שם, וראו גם כפר חב"ד גיליון 409 עמוד 43.
 11. לאחר קריאתו של הרב שניאורסון בקיץ תשנ"א להוסיף בלימוד ענייני משיח וגאולה, הפיקה המחלקה חוברת לימוד בנושא.
 12. ידיעות על הכינוסים: משנת תשמ"ח: כפר חב"ד גיליון 319 בעמוד האחורי, וידאו ממעמד הסיום - בדקה 8:10 ניתן לראות סמל צבאות השם בולט על הבמה. מקהלת צבאות שרה במעמד; תש"נ: כפר חב"ד גיליון 407, הזמנה לכינוס. ועוד.
 13. ראו כפ"ח גיליון 425 עמוד 1 לפני האחרון.
 14. בטאון פעילי חב"ד גיליון הצטרפות
 15. COL חב"ד און-ליין | מרהיבה ומפתיעה: ערכת מבצע מזוזה של 'פעילי חב"ד', www.col.org.ilערכות מבצע מזוזה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.