צלב הגבורה הניכרת

צלב הגבורה הניכרת
Conspicuous Gallantry Cross
פרטים
מדינה בריטניה הממלכה המאוחדת
סוג עיטור צבאי
המעניק המונרך הבריטי
למען "פעולה של גבורה ניכרת בשירות פעיל אל מול פני האויב"
זכאות חברי הכוחות המזוינים של בריטניה ובעלות בריתה.
סטטוס פעיל
נוסד אוקטובר 1993
החליף את אות התנהגות יוצאת דופן, אות הגבורה הניכרת
הענקות
הוענק לראשונה 9 במאי 1995
הוענק לאחרונה 2011 נכון ל-2011
סה"כ הוענקו 46
הוענקו לאחר המוות 2
הענקות מובדלות 45
היררכיה
עיטור גבוה יותר צלב ויקטוריה
עיטור נמוך יותר צלב השירות המצוין

צלב הגבורה הניכרתאנגלית: Conspicuous Gallantry Cross מוכר גם בראשי תיבות: CGC) הוא עיטור מדרגה שנייה הניתן על ידי הצבא הבריטי לחיילי הצבא או לחיילי בעלות בריתה של בריטניה. העיטור ניתן על מעשה גבורה ניכרת בשירות פעיל ובעת לחימה, העיטור ניתן בפעם הראשונה במהלך הלחימה בבוסניה במאי 1995 ומאז ניתן סך הכל 46 פעמים.

צלב הגבורה הניכרת נועד לאחד את אות ההתנהגות יוצאת הדופן, אות גבורה שהיה ניתן לדרגות נמוכות בצבא, ואת אות הגבורה הניכרת, אשר היה ניתן לדרגות נמוכות בחיל האוויר והצי המלכותי. שני אותות אלו הוענקו עד שנת 1993 לציון גבורה לדרגות הנמוכות, כאשר גבורה ניכרת בדרגות קצונה הייתה מצוינת על ידי הענקת אות השירות המצוין. החל משנה זו צלב הגבורה הניכרת מאחד את כל השלושה לציון גבורה ומחולק לכל הדרגות. אות מסדר השירות המצטיין פעיל כיום לציון פיקוד יוצא דופן בלבד.

תיאור העיטור

העיטור הוא צלב עשוי כסף המעוטר משני צדדיו בענפי דפנה. במרכז הצלב מוצג כתר אדוארד הקדוש. מהצד השני של העיטור מצוין שם המקבל ודרגתו. העיטור תלוי על סרט לבן בעל שני פסים כחולים משני אגפיו ופס אדום במרכזו, זהו גם סדר הצבעים המוצגים באות העיטור (גרסה מוקטנת של העיטור הנענדת לא באירועים פורמלים).
לעיטור אפשר להוסיף אבזם כסף המציין כפל עיטורים, כלומר הענקה כפולה ויותר של אותו העיטור.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.