ציפורני חתול

ציפורני חתול
מיון מדעי
ממלכה צומח
מערכה בעלי פרחים
מחלקה דו-פסיגיים
סדרה אסטראים
משפחה מורכבים
שבט Calenduleae
סוג ציפורני חתול
שם מדעי
Calendula

ציפורני חתול (שם מדעי: Calendula; לעיתים נקרא קלנדולה), הוא סוג של צמח בר ממשפחת המורכבים, בעל פרחים צהובים או כתומים. הסוג מכיל בין 12 ל-20 מינים של צמחים חד-שנתיים או רב-שנתיים, עשבוניים. הם נפוצים החל מאזור מאקרונזיה (Macaronesia), מזרחה דרך אגן הים התיכון ועד לאיראן. הפרח פורח גם בארץ ישראל. מספר לרוות ("זחלים") של פרפראים ניזונים מציפורני חתול.

מאפיינים

פרחיו של ציפורני החתול נמצאים, לפי מומחי גינון רבים, בין הפרחים הרב-תכליתיים ביותר, בעיקר משום שהם עמידים לקור ומשום שקל לגדל אותם. הזרעים נזרעים באביב, בכל סוג אדמה, והם ינבטו בחופשיות באזור מואר או מואר-למחצה. עם זאת, הם יגדלו באופן הטוב ביותר כאשר יישתלו במקום בעל עוצמת הארה גדולה ואדמה מנוקזת היטב. העלים מסודרים על הגבעול בצורה לוליינית (מסורגים), אורכם נע בין 5 ל-18 סנטימטרים. הם פשוטים, והם מכוסים במעט שערות. פרחי התפרחת הם צהובים - כתומים; קוטרה של התפרחת נע בין שלושה לשבעה סנטימטרים. היא מכילה הן פרחים צינוריים במרכז, והן פרחים לשוניים בהיקף. יש להם ניחוח פיקנטי, והם צומחים בין האביב לסתיו באזורים בעלי אקלים ממוזג.

מקור שמו העברי של הצמח, ציפורני חתול, נובע מהעובדה שפירותיו של ציפורני החתול, הנוצרים רק בפרחים הלשוניים, כפופים כלפי המרכז ודומים בצורתם זו לציפורניים שלופות של חתול. שמו המדעי של הצמח, Calendula, נגזר מהמילה הלטינית "kalendae", שמשמעותה "היום הראשון בחודש". שם זה ניתן לצמח כנראה בשל העובדה שהוא פורח בתחילתם של מרבית חודשי השנה. סברה אחרת מייחסת את השם המדעי, הקשור למושג הזמן, בנטייתו של הצמח לסגור או לפתוח את הקרקפת בהתאם לשעת היום.

ציפורני חתול בישראל

בישראל גדלים בבר ארבעה מינים מהסוג ציפורני חתול:

  • ציפורני חתול מצויות (Calendula arvensis)
  • ציפורני חתול מכונפות (Calendula tripterocarpa)
  • ציפורני חתול עבות (Calendula pachysperma)
  • ציפורני חתול ארץ-ישראליות (Calendula palaestina)

המינים דומים מאד ויזואלית אחד לשני וניתן להבחין ביניהם רק באמצעות בחינת הפרי. המין הנפוץ ביותר בישראל הוא ציפורני חתול מצויות וכל שאר המינים נדירים יחסית בארץ ישראל. הם פורחים החל מתחילת החורף ועד אמצע האביב (חודשי דצמבר-אפריל).

סגולות ריפוי של קלנדולה

פרחיהם של צמחי ציפורני החתול ידועים בסגולותיהם המרפאות. הוא מחדש רקמות עור ומאחה פצעים. הוא בעל תכונות אנטי-דלקתיות, מחטאות ונוגדות חיידקים ופטריות. באפשרותו להפסיק דימומים קלים, ובשל פעילות אסטרוגנית הוא יכול גם לסייע בטיפול אי-סדירות של הווסת אצל נשים. הוא מכונה "צמח עזרה ראשונה" בשל סגולות נוספות רבות שיש לו. שיטת הריפוי הטובה ביותר, היא על בסיס מיצוי אלכוהולי, במהלכו משרים את הפרח במשך שלושה שבועות במיצוי אלכוהולי של 70% כאשר החומרים הפעילים של הפרח עוברים לתמצית הרפואית.

מנהגים

בחג המקסיקני "יום המתים" נוהגת המשפחה לעלות לקברי אבותיה, לנקותם ולשים עליהם פרחים ונרות. הפרחים הם בעיקר פרחי ציפורני חתול (המכונים בספרדית: Flor de Muerto - פרחי המוות), אשר על פי האמונה קוראים אליהם את רוחות המתים.

גלריית תמונות

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.