ציפוי

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

ציפוי היא פעולה בה מכסים משטח מצע בחומר או גוף אחר. בדרך כלל, מטרת הציפוי לשפר את תכונות פני השטח של המצע, כגון: מראה, עמידות לשחיקה מכנית ולשיתוך. ציפוי משנה במקרים רבים את תכונות פני השטח באופן דראסטי - מקנה עמידות לנוזלים לחומר סופג, בידוד חשמלי לחומר מוליך, בליעת אור לחומר מחזיר אור וכיוצא בזה.

עובי של ציפוי על-גבי מתכת ניתן למדוד בעזרת מד עובי ציפוי.

ציפוי מתכתי

ציפוי מתכתי הוא כיסוי שטח שבו מתכת מונחת על המצע. ציפוי מתכתי נעשה מזה מאות שנים, אך הוא חשוב לטכנולוגיה המודרנית. משתמשים בציפוי המתכתי בשביל לעטר חפצים, למנוע חלודה, לשפר עמידות של החיבורים לאחר ההלחמה, כדי להקשיח, במטרה לשפר את האפשרות ללבישת החפץ, כדי להקטין חיכוך, בשביל לשפר צמיגות של צבע, כדי לשנות מוליכות, על מנת להתגונן מקרינה, ולמטרות אחרות. בתכשיטים משתמשים בדרך כלל בציפוי של כסף (Silver Plated) או בציפוי של זהב (Gold Plated). סרט דק מכיל עצמים המצופים במתכת הקטנים כאטום, מכאן שחלק מהציפוי המתכתי מהווה ננוטכנולוגיה.

ציפוי חלונות

ציפוי לחלונות נעשה על מנת להפחית את הקרינה האלקטרומגנטית (שידורי לווין, טלפון סלולרי ומשדר רדיו). הציפוי שקוף ומותקן על חלונות המקוריים.

ציפוי מגן שמש הוא ציפוי חלונות שנועד להפחית חדירה של חום, סנוור וקרינה. כמו כן ציפוי מגן שמש מפחית חדירה של קרינה אולטרה סגולה.

ציפוי חלונות מבוצע בארץ ובעולם על ידי חברות מקצועיות היכולות להעריך את כמות החסכון באנרגיה וההתיעלות האנרגטית העשויה להיות מושגת כתוצאה מציפוי מגן שמש.

ציפוי אמבטיות

ציפוי האמבטיות נעשה בכמה שיטות.

  • השיטה הראשונה, הנעשית בבתי חרושת היא השיטה שבה מחממים אמאייל לכ-850°C בתנורי ענק.
  • בשיטה השנייה, שגם היא נעשית בבתי חרושת, מצפים את האמבטיות בחרסינה (פורצלן בלועזית) ששורפים בתנורים מיוחדים בטמפרטורה של כ-1,000°C.
  • השיטה השלישית, היא שיטה שאפשר להשתמש בה גם בדירת המגורים. בשיטה זו עושים הלבשה אקרילית לאמבטיה.

ציפוי שיניים

במקרה של צורך בהסוואת פגמים או צורך בהשלמתם, ניתן לצפות את השן בדרכים הבאות:

  • השלמה או ציפוי העשוי מחומר מרוכב (קומפוזיט).
  • השלמת השיניים באמצעות ציפויי חרסינה (ויניר).

ציפוי לעץ

לוחות מעץ נחות וכן לוחות עץ מעובד מקובל לצפות בחומר אחר כגון פורמייקה, פורניר (ויניר) או מלמין

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.