ציוויליזציה

צִיוִוילִיזַצְיָהאנגלית: Civilization; לעיתים נכתבת 'ציביליזציה') היא הארגון החברתי הגבוה ביותר בחברה האנושית. לרוב היא כוללת מספר עמים ומדינות, החולקים ביניהם יסודות משותפים כגון: תרבות, דת, ערכים ולעיתים מוצא אתני משותף.

מאפיינים משותפים לציוויליזציה

לרוב, לציוויליזציות יהיו מאפיינים ויסודות משותפים בתחומים הבאים או בחלקם:

רצף ואי רצף טריטוריאלי של ציוויליזציה

באופן טבעי, העמים המרכיבים ציוויליזציה נמצאים על פי רוב ברצף טריטוריאלי אחד, שממנו נובע הדמיון בין העמים, אך לא תמיד כך הדבר: העולם המערבי, למשל, מחולק על פני מרכז ומערב אירופה, צפון אמריקה, ואוסטרליה וניו זילנד. רוסיה וגרורותיה במזרח אירופה ומרכז אסיה, לעומת זאת, מהוות רצף טריטוריאלי אחד.

עתיד הציוויליזציות

ישנן שתי גישות עיקריות בקשר לעתיד הציוויליזציות בעולם.

סמואל הנטינגטון

ערך מורחב – התנגשות הציביליזציות

הגישה הראשונה והפסימית יותר אשר בה מחזיק הפרופסור האמריקני למדע המדינה סמואל הנטינגטון, טוענת שהעולם מחולק לשמונה ציוויליזציות עיקריות, ועם השנים הקיטוב והקרע בין הציוויליזציות הולך וגדל. כמו כן, הציוויליזציות מתחרות ונאבקות אחת בשנייה.

להגדרת הנטינגטון, ציויליזציה מורכבת ממדינות וקבוצות חברתיות (כמו מיעוטים אתניים ודתיים). הדת היא המרכיב המאחד העיקרי, אך גם שפה וקרבה גאוגרפית מהוות גורם חשוב .

על פי הנטינגטון, העולם נחלק ביסודו לשמונה ציוויליזציות עיקריות:

פרנסיס פוקויאמה

ערך מורחב – קץ ההיסטוריה והאדם האחרון

בגישה השנייה והאופטימית יותר אשר בה מחזיק הפרופסור האמריקני לכלכלה פוליטית פרנסיס פוקויאמה, טוענת כי נפילת הגוש הקומוניסטי לא הייתה עוד מהלך בהיסטוריה האנושית הארוכה של סכסוכים בין השקפות, אידאולוגיות וצורות משטר, אלא היא סימנה את קצה של היסטוריה זו, ואת המעבר לתקופה שבה הדמוקרטיה הליברלית תשרור בכל מדינות העולם, מבלי שאידאולוגיה אחרת תקרא עליה תיגר, וסכסוכים בין מדינות יהיו מוגבלים לכיסים נקודתיים מעטים.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • ניל פרגוסון, ציביליזציה: המערב וכל השאר, תל אביב: עם עובד, 2013.

הערות שוליים

  1. 1 2 3 4 סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמוד 41
  2. סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמוד 42
  3. סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמוד 49
  4. סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמוד 40
  5. סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמודים 39 ו-40
  6. סמואל הנטינגטון, התנגשות הציביליזציות, ‫הוצאת שלם‬, 2003, עמודים 44 ו-45

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.