צולל גב-קנבס

צולל גב-קנבס
צולל זכר (משמאל) ונקבה (מימין).
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
סדרה אווזאים
משפחה ברווזיים
תת-משפחה ברווזים צוללים
סוג צולל
מין צולל גב-קנבס
שם מדעי
Aythya valisineria
תחום תפוצה

צולל גב-קנבס (שם מדעי: Aythya valisineria) הוא מין ברווז בסוג צולל השייך לתת-משפחת הצוללים. מין זה מצוי באמריקה הצפונית.

אורכו של הצולל 48–56 ס"מ, מוטת כנפיו 79–89 ס"מ ומשקלו 862–1,600 גרם. הוא המין הגדול ביותר בסוג צולל. ברווז זה בעל עיניים אדומות בולטות ומקור ארוך בצבע שחור, פנים וצוואר ארוך בצבע חום-אדמוני וחזה שחור. אזור השת גם שחור, אך הכנפיים והגוף לבנים. קצוות הכנפיים אפורות. הנקבה לעומת הזכר אפורה כולה עם מקור עדין יותר וכתם חום על הצוואר. הראש בהיר והעין שחורה וקטנה.

הברווז מצוי באגמים, נהרות וביצות עשב באמריקה הצפונית ומצפין עד לחוג הארקטי.

הנקבות מקננות בשולי המים בין הצמחייה ומטילה בקן 5–11 ביצים. לפעמים צולל גב-קנבס אחרים נטפלים לנקבות אחרות ומטילות להם ביצים בקן, לעיתים תוך דחיפת המארחת ומאבק איתה. לאם המארחת קשה לזהות איזו ביצה לא שייכת לה, וכך האפרוחים מוטבעים. גם ברווזי צולל אמריקאי נטפלים לקינה. התועלת שלהם היא בכך שישנם הרבה טורפים באגמים ובביצות כמו ראקונים, בואשים ונחשים רעבים וגם הברווזות המקננות עלולות להיטרף. הפצת הביצים מסייעת לחלק מהתטולות להינצל.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.