צו

צו הוא הוראה הניתנת על ידי אדם או גוף המוסמך לכך ולרוב הוא חייב להתבצע בלא צורך באישור או דיון. תחום עניינו של הצו משתנה בהתאם למצב. לרוב, לראשי מדינות כמו נשיאים או ראשי ממשלה יש זכות להוציא צווים ועל אלו לא להתנגש עם החוקה או חוקים של אותה מדינה. המונח המדויק לתיאור צו משתנה ממדינה: בארצות הברית למשל לא אומרים צו נשיאותי (Presidential Decree) אלא "הוראה ביצועית" (executive orders). שלטון רודני מכונה "שלטון צווים".

צו מלכותי

צו מלכותי או צו אימפריאלי הוא מונח המתאר צו שהוצא על ידי מלך, קיסר או כל תואר של מנהיג. לצו מלכותי יש כוח בלתי מוגבל כיוון שהוא לא מוגבל על ידי חוק או חוקה, בניגוד למשטרים דמוקרטיים.

צו נשיאותי

במשטרים נשיאותיים הנשיא מוציא לפועל החלטות שלו באמצעות צו נשיאותי. על הצו הנשיאותי לא להפר סעיפים בחוקה או בחוקים אחרים. צו נשיאותי עובר לרוב בלא צורך באישור של גוף כלשהו פרט לצווים יוצאי דופן/צווים לא נורמטיביים: ברוסיה לדוגמה, שבה משטר נשיאותי, הנשיא יכול להוציא צו המכריז על ממשל צבאי בשעת חירום אך צו מסוג זה צריך לזכות באישור של הבית העליון של הפרלמנט הרוסי, מועצת הפדרציה. הצו הנשיאותי עצמו הוא בעצם דף שכותרתו צו נשיאותי ומספר סידורי, והנושא שבו עוסק. בצו מפורטת ההחלטה/הוראה ובסיומו חתימה של הנשיא המוציא את הצו.

צו של הרשות המבצעת

בישראל ניתנת הסמכה בחקיקה לגופים של הרשות המבצעת להוציא צווים בתחומים מסוימים. דוגמאות לכך:

צו משפטי

צו משפטי הוא סוג של החלטה שנעשתה על ידי בית משפט וחובה לבצע אותה. בצווים:

 • צו איסור פרסום: צו האוסר פרסומו של מידע מסוים באמצעי התקשורת. הצו מוצא על מידע שפרסומו עלול לפגוע באינטרסים של הציבור, כגון פגיעה בחקירה משטרתית או פגיעה בביטחון המדינה, או מידע שפרסומו עלול לפגוע באדם מסוים, כגון פגיעה בשמו הטוב או סיכון חייו.
 • צוי חדלות פרעון: הוראה לעיקול רכושו של חייב, הוראה להקפאת הליכים, צו כינוס נכסים, ועוד.
 • צו חיפוש: היתר לערוך חיפוש בשטח פרטי, כגון ביתו של אדם או בית העסק שלו.
 • צוים לעניין יציאה מהארץ: צו איסור יציאה, השולל מתושב מדינה את הזכות לצאת את גבולותיה. ואם השלילה זמנית הוא מכונה עיכוב יציאה.
 • צו ירושה וצו קיום צוואה: צוים בעניין עזבונו של אדם שנפטר.
 • צו מניעה: צו האוסר עריכתה של פעולה מסוימת, כגון צו האוסר הריסתו של בית עד להשלמת הדיון בהחלטה להורסו (נקרא לעיתים גם "צו לא תעשה").
 • צו מעצר: הוראה למשטרה לעצור אדם מסוים.
 • צו עיון מחדש: צו המורה להביא לפני בית המשפט תיק שנדון בבית משפט אחר, בדרך כלל בערכאה נמוכה יותר.
 • צו עשה: צו המורה לאדם לעשות פעולה מסוימת, כגון צו המורה למעסיק להחזיר מפוטר לעבודתו.
 • צו שמירת מרחק: הוראה לאדם לשמור על מרחק מזערי מסוים ממקום או מאדם אחר.

ראו גם

הערות שוליים

 1. ביטול מטבע 5 אגורות, באתר בנק ישראל, על פי צו בנק ישראל (ביטול שטרי כסף ומעות), התשס"ח- 2008, שחתם עליו נגיד בנק ישראל, באישור הממשלה וועדת הכספים של הכנסת, כנדרש על פי חוק בנק ישראל.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.