צדפת ענק

צדפת ענק
מיון מדעי
מין צדפת ענק
שם מדעי
קובץ:Wikispecies-logo.svg Tridacna gigas

צדפת ענק (שם מדעי: Tridacna gigas) היא מין של צדפה, נחשבת כצדפה הגדולה ביותר בעולם. תפוצתה בשוניות אלמוגים רדודות בדרום האוקיינוס השקט ובאוקיינוס ההודי. היא מצויה בסכנת הכחדה. צדפה זו היא חלק מבני הסוג Tridacna שמיניו מכונים "צדפות ענק".

בעבר חשבו שהצדפה יכולה להיפתח ולהיסגר על צוללנים לא זהירים. כיום יודעים שזו אגדה ושריון הצדפה נסגר רק למטרות הגנה וגם נסגר מאד באיטיות ולא יכול לפגוע באדם.

מאפיינים

אורכה של הצדפה יכול להגיע ל-120 ס"מ ומשקלה ליותר מ-200 ק"ג והיא הגדולה בכל מיני הצדפות. הפרטים הגדולים ביותר הגיעו לאורך 137 ס"מ והגיעו למשקל של 340 ק"ג. צדפה גדולה יכולה לחיות מעל 100 שנה והיא מבין חסרי החוליות מאריכי הימים ביותר. לצדפה שריון ענקי הנפתח לאיטו ובתוכו גלימה גדולה בעלת 4–5 קפלים בצבעים סגול וכחול ולעיתים גם כהה יותר.

הצדפה מפתחת תלות עם אצות זעירות החיות בין קרומי גלימתה. האצות מפיקות חומרים מהם גדלה הצדפה וכך היא יכולה לחיות גם בסביבות מחיה עניות במזון. הצדפה קבועה במקומה ואינה יכולה לזוז עקב גודלה.

שימור

הצדפה מצויה בסכנת הכחדה עקב ציד מופרז של הצדפות הבוגרות שאינם יכולות לנוע. הצדפות נחשבות למאכל מבוקש במסעדות בדרום מזרח אסיה, יפן, צרפת ואזורים נוספים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.