צביון סבכים

צביון סבכים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכפילי פרסה
משפחה פריים
תת-משפחה צביונים
סוג Sylvicapra
מין 'צביון סבכים'
שם מדעי
Sylvicapra grimmia

צביון סבכים (שם מדעי: Sylvicapra grimmia) הוא מין אנטילופה קטנה מתת-משפחת הצביונים שבמשפחת הפריים. הוא קרוי גם צביון מצוי והוא הצביון היחיד שאינו שייך לסוג צביון (Cephalophus) אלא לסוג יחיד - Sylvicapra.

הצביון כשמו נפוץ ביותר יחסית לקרוביו - הוא נפוץ כמעט בכל אפריקה שמדרום לסהרה, למעט יערות הגשם של קונגו וקרן אפריקה, אך הוא מעדיף בעיקר אזורי סוואנה ושיחים, המאפשרים לו להתחבא כמו גם אזורים הרריים.

הצביון נקרא לעיתים צביון חום, אך מראו יכול להשתנות ע"פ בתי הגידול וכן ע"פ תת-המין. באזורי היערות של אנגולה הם בדרך כלל בצבע ערמוני, בסוואנות הצפוניות הם אפורים ובאזורי מדבר הם חומים.

הם נפוצים לעיתים בקצוות של אזורי יישובים מסוימים. הם פעילים שם בעיקר בשעות החשיכה.

אורך: עד 50 ס"מ.

משקל: 12-25 ק"ג בממוצע. הנקבות גדולות וכבדות מעט מהזכרים.

מזון:אוכלים מגוון מאכלים בעיקר מהצומח, אף על פי שלעיתים יאכלו גם נבלות וחיות קטנות כמו חרקים וחולייתנים קטנים. הם אוכלים בעיקר עשבים, עלים, פרחים, פירות ופקעות. הם גם עוקבים אחרי קופים ואוכלים את הפירות שהשירו ארצה. עם זאת הם יכולים לא לשתות זמן ממושך כל עוד הם אוכלים צמחייה טובה ובעונה הגשומה הם לא שותים כלל.

טורפים:לצביון הקטן טורפים רבים: האריה, הנמר, הברדלס, צבוע מנומר, זאב טלוא, תנין היאור, סרוואל ותנים. לעיתים הם נטרפים גם על ידי בבונים. עם זאת הצביון נוטה לברוח במהירות לתוך השיחים להגנה.


קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.