פרשת וזאת הברכה

קובץ:Arrow r.svgוזאת הברכה
פסוקים: דברים, ל"ג, א' - ל"ד, י"ב
מס' פסוקים: 41
תוכן: ברכת משה, מות משה
עשה (0) לא תעשה (0)
הפטרה
אשכנזים ואיטלקים יהושע, א', א'-י"ח
ספרדים יהושע, א', א'-ט'
תימנים יהושע, א', א'-ט', ומוסיפים יהושע, ו', כ"ז

פָּרָשַׁת וְזֹאת הַבְּרָכָה היא הפרשה האחת-עשרה והאחרונה בספר דברים והאחרונה בתורה כולה. היא מתחילה בפרק ל"ג, פסוק א' ומסתיימת בסוף הספר, פרק ל"ד, פסוק י"ב. בקריאת פרשת וזאת הברכה מסיימים האשכנזים את קריאת התורה של ספר דברים בקריאת "חזק חזק ונתחזק".

בניגוד לכל שאר פרשות השבוע, שקוראים אותן בשבתות, את פרשת וזאת הברכה קוראים בחג שמחת תורה, שנקבע לציון סיום מחזור קריאת התורה על פי מנהג הקריאה הבבלי, שבו מסיימים את התורה כולה בכל שנה. העולה האחרון לקריאת הפרשה נקרא "חתן תורה", ומיד אחריו קוראים לעולה נוסף, המתחיל לקרוא את פרשת בראשית, והוא נקרא "חתן בראשית".

נושאים בפרשה

ברכת משה

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ברכת משה

חלקה הראשון של הפרשה (פרק ל"ג) מתאר את הברכות, שברך משה את שבטי ישראל לפני מותו. אחרי מבוא כללי מברך משה כל אחד מהשבטים, פרט לשבט שמעון. רוב הברכות עוסקות בתיאור אופי השבט או אופי נחלתו.

פטירת משה

קובץ:Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מות משה

חלקה השני של הפרשה (פרק ל"ד) מתאר כיצד עלה משה להר נבו, צפה על כל ארץ ישראל, מת ונקבר. בני ישראל מתאבלים על משה ומקבלים עליהם את הנהגת יהושע בן נון. התורה מסתיימת בתיאור גדולתו של משה וייחודו משאר הנביאים.

לפי דעות מסוימות[1], הפסוקים האחרונים בפרשה, העוסקים בפטירתו של משה, לא נכתבו על ידיו אלא על ידי יהושע. לדעות אחרות, משה כתבם בדמע מפי ה'. לפי הדעה הראשונה, גם ילד מתחת לגיל בר מצווה יכול לקבל עלייה לתורה בפסוקים אלו (לפי מנהג התימנים, אין מניעה שילד מתחת לגיל בר מצווה יקרא בתורה בכל פרשה).

הפטרה

ההפטרה, שהיא למעשה הפטרת חג שמחת תורה, היא הפרק הראשון (פרק א') של ספר יהושע, המתארת את מה שהתרחש מיד אחרי מות משה.

קישורים חיצוניים

הטקסט:

פרשנות:

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
  1. ראה מחלוקת תנאים בבבא בתרא טו.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.