פרקט

פרקטצרפתית: Parquet) הוא שם של רצפה עשויה עץ. תחליף זול ובעל מראה דומה נקרא פרקט למינציה. פרקט משמש בבתים פרטיים, בארמונות ובאולמות ספורט.

לפרקט מספר שימושים: ריצוף בסגנון פרקט היה מקובל בבתי מלוכה ובארמונות באירופה החל מן המאה ה-17, ואחת הדוגמאות המוקדמות לריצוף בפרקט הוא ארמון המלוכה וורסאי. הוא ידוע עד היום כמשווה מראה רך, טבעי ועמוק לחללים. ריצוף פרקט עשוי לעיתים עץ מלא, לעיתים עץ רבוד ולעיתים חומר במראה דמוי עץ. ריצוף זה נחשב קל להקמה, נוח לתחזוקה ובעל יתרונות רבים על פני ריצוף באבן - החומר רך יותר, קל לניקוי ביחס לשטיח, קל לתחזוקה בבתים עם ילדים קטנים או עם חיות מחמד, שומר היטב על טמפרטורה נוחה ומסייע בבידוד החדר, ועוד. באולמות ספורט המשמשים למשחקי כדורסל מקצועני, רצפת הפרקט נבנית על גבי מתקן מיוחד שתפקידו לספוג ולשכך חלק מהמאמצים המופעלים נגד שלד השחקן. בעשרים השנים האחרונות חלה עליה בפופולריות ריצוף הפרקט גם בבתים פרטיים[1], ובמבנים ציבוריים (כמו אולמות ספורט, ספריות, אולמות אירועים, ועוד). בשל עמידותו, יופיו, והנוחות שבתחזוקה, הפופולריות של ריצוף פרקט נמצאת בעליה מתמדת[2].

ישנם כמה סוגי פרקט עיקריים:

  1. פרקט עץ מלא - הפרקט המסורתי, עשוי קורות עץ אציל. מורכב בדרך כלל על תשתית לוחות OSB.
  2. פרקט עץ שכבתי (רבוד) - פרקט העשוי שיכבה עד שתיים מעץ לבן או HDF ושיכבה עליונה של עץ אציל. הפרקט השיכבתי נועד להוזיל עלויות ועם זאת לשמר את הטקסטורה והתחושה הטבעית של העץ האציל.
  3. פרקט סינתטי (למינציה) - פרקט העשוי תמונה של עץ אציל ושכבת מגן שקופה (ומכאן שמו) על תשתית של HDF. פרקט הלמינציה זול מפרקטי העץ למיניהם משום שאין משתמשים בעץ אציל שהוא המרכיב היקר בפרקט. מראהו ותחושתו נופלים מפרקט העץ, אולם מחירו הזול ודרישות האחזקה הנמוכות שלו, כמו גם נוחות ההתקנה והטכנולוגיה ההולכת ומשתפרת של ייצורו מציבים אותו כאלטרנטיבה טובה לפרקטי העץ.
  4. פרקט פולימרי עמיד במים - בשנים האחרונות עם התפתחות הטכנולוגיה נוצר סוג חדש של פרקטים סינתטיים שהם אינם פרקט למינציה אלא פרקט פולימרי עמיד במים ורטיבות ב-100%. הפרקט הפולימרי מגיע בלוחות בעובי 3 מ"מ עד 8 מ"מ.

באולמות ספורט המשמשים למשחקי כדורסל מקצועני, רצפת הפרקט נבנית על גבי מתקן מיוחד שתפקידו לספוג ולשכך חלק מהמאמצים המופעלים נגד שלד השחקן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.