פרי מגדים

פרי מגדים
מידע כללי
מאת הרב יוסף תאומים
סוגה ביאור לשולחן ערוך חלק אורח חיים ויורה דעה
הוצאה
הוצאה פפד"א ברלין
שנת הוצאה 1703 1772
סדרה
מספר ספרים 2
קישורים חיצוניים
ויקיטקסט פרי מגדים
היברובוקס אורח חיים יורה דעה

פרי מגדים הוא חיבור על השולחן ערוך חלק אורח חיים ויורה דעה, שנכתב על ידי רבי יוסף תאומים שנודע בעיקר בזכות חיבורו זה, והוא אחד החיבורים הידועים והחשובים שנדפסו על השולחן ערוך.

חיבור זה אף היווה מקור לפסקי הלכה רבים, והפוסקים האחרונים כדוגמת המשנה ברורה ועוד, הסתמכו עליו רבות בפסיקותיהם.

ייחודיות החיבור

ה"פרי מגדים", כשאר ספרי המחבר, מוכר בעיקר בשל חדירתו לעומק הסוגיות, מבלי להיכנס לפלפולים מפותלים שלהם התנגד נחרצות "למדנים תורניים האוהבים פלפול של הבל, אבני בהו על קו תהו, ושונאים איש הישר הולך"[1]. על המחבר מסופר כי לפני שחיבר את פירוש ה'פרי מגדים' לחלק יורה דעה שבשולחן ערוך, למד את מסכת חולין במשך עשרים שנה רצופות, ורק אחרי שחזר עליה מאה ואחת פעמים והייתה שגורה על פיו עם מפרשיה, כתב את פירושו.

את ספרו "פרי מגדים" כתב מספר פעמים, ובהן שכתב את כולו מחדש. מסיבה זו פעמים רבות נמצאות בספרו הפניות למה שכתב במקום אחר ואינן בנמצא.

תוכן הספר

עיקר החיבור מתמקד בביאור חיבוריהם של מפרשי השולחן ערוך. חיבור הפרי מגדים נתחבר לחלק אורח חיים ולחלק יורה דעה.

'משבצות זהב' 'אשל אברהם' ו'שפתי דעת'

חיבורו 'פרי מגדים' מכיל פירושים, הערות וביאורים על חלק אורח חיים של השולחן ערוך ועל חלק יורה דעה.

החלק על אורח חיים כולל שני חלקים: "משבצות זהב" שהוא פירוש לספרו של הט"ז, ו"אשל אברהם" על סדר המגן אברהם.

הפירוש על חלק על יורה דעה כולל שני חלקים: "משבצות זהב" על הט"ז, ו"שפתי דעת" על סדר הש"ך.

בעבר נדפס ה"פרי מגדים" בסוף כל כרך של השולחן ערוך. במהדורות החדשות של שולחן ערוך שנדפסו לאחרונה היו שהחלו להדפיסו סביב ה"שולחן ערוך" עצמו, עקב חשיבותו.

פתיחה כוללת

מלבד החיבור עצמו, הכולל פירוש על נושאי הכלים, נודע חיבור ה"פרי מגדים" ב"פתיחות" (הקדמות) שהוא מקדים לכל נושא הלכתי ב"שולחן ערוך", ובהן הוא מבהיר את עקרונות ויסודות הנושא. פתיחות אלו כוללות חקירות וספיקות שונים בהלכה בנושאים שונים.

כמו כן בפתיחת ספרו כתב המחבר מאמר ארוך ובו הוא מסכם באריכות את כל הדינים הנוגעים למורה הוראה בסדר הוראת ההלכה לשואלים. חיבור זה יחיד מסוגו ובעל חשיבות רבה לכל פוסק.

פירושים על הספר

על ה'פרי מגדים' נכתבו ספרי פירושים וקיצורים שונים, בעיקר בשל קושי בהבנת דבריו שנכתבו לעיתים בקיצור רב, ובראשי תיבות שאינם נפוצים, וכן מחמת סגנון ההתנסחות הייחודי, המקשה על הבנת הדברים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. איגרתו המובאת בתחילת הפרי מגדים לאורח חיים
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.