פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיה

פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיה
Friedrich Wilhelm I von Preußen
פרידריך וילהלם הראשון, ציור מ-1733
שם מלא פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיה
מדינה פרוסיה
לידה 14 באוגוסט 1688
ברלין, פרוסיה פרוסיה
פטירה 31 במאי 1740 (בגיל 51)
ברלין, פרוסיה פרוסיה
מקום קבורה ארמון סנסוסי, פוטסדאם, גרמניה
בת זוג סופיה דורותיאה מהנובר
שושלת בית הוהנצולרן
תואר מלך פרוסיה, הנסיך הבוחר מברנדנבורג
אב פרידריך הראשון, מלך בפרוסיה
אם סופיה שרלוטה מהנובר
צאצאים

ראו בהמשך

מלך בפרוסיה
תקופת כהונה 25 בפברואר 1713 - 31 במאי 1740 (27 שנים)
הקודם בתפקיד פרידריך הראשון, מלך בפרוסיה
הבא בתפקיד פרידריך השני, מלך פרוסיה

פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיהגרמנית: Friedrich Wilhelm I; 14 באוגוסט 1688 - 31 במאי 1740) מבית הוֹהֶנצוֹלֶרן, היה מלך פרוסיה מ-1713 ועד מותו. חולל רפורמות נרחבות במדינה ובצבא הפרוסיים, ובשל עיסוקו הרב בפיתוח הצבא כונה "המלך-החייל" (der Soldatenkönig).

ביוגרפיה

ילדותו

פרידריך וילהלם נולד בברלין ב-14 באוגוסט 1688, בנם של פרידריך השלישי, הנסיך הבוחר מברנדנבורג וסופיה שרלוטה מהנובר, בתם של ארנסט אוגוסט, דוכס בראונשווייג-לינבורג וסופיה, נסיכת פפאלץ.

"המלך החייל"

פרידריך וילהלם היה אדמיניסטרטור מוכשר ונמרץ, אשר חולל רפורמות מקיפות בתחומי השלטון השונים, ושכלל וייעל את הצבא הפרוסי לכדי כוח משמעותי העומד בשורה אחת עם צבאות המעצמות האירופיות. הוא ביטל את שירות החובה והחליפו במס שהוטל על שכבות הביניים, הקים בתי ספר יסודיים ועודד התיישבות במזרח פרוסיה, אזור ששמם לאחר מגפה ב-1709. על אף ההשקעה הגדולה בפיתוח הצבא, 80 אחוזים מהתקציב הוקצבו למטרה זו, לא היה פרידריך וילהלם מן הששים אלי קרב. פרוסיה בהנהגתו השתתפה רק במלחמה אחת, מלחמת הצפון הגדולה, וגם זאת באופן מינורי. בין יוזמותיו בענייני צבא מצויה הקמת יחידת עילית שכונתה ענקי פוטסדאם, רגימנט שכל חייליו התנשאו לגובה 1.85 מטרים לפחות. המלך, שגובהו היה כמטר וחצי, השקיע רבות ביחידת הענקים שלו. אנשים גבוהי קומה גויסו לרגימנט מכל רחבי אירופה, וקיבלו שכר גבוה במיוחד. לעיתים היה פוקד על אנשי הרגימנט לצעוד לפניו בסך להנאתו ולהפגת דיכאונותיו.[1].

מסירותו לענייני הצבא, תוך זלזול בצרכי החיים האזרחיים ומנעמיהם, התבטאה גם בהפיכת הגן המלכותי לוסטגארטן למגרש מצעדים צבאי. גם ברמה האישית הוא נחשב לאדם גס וצר-אופקים, הוא לא גילה עניין במנעמי השלטון וזלזל באמנויות ובמדעים, למעט מדעי הצבא. התנהגות זו הביאה לכינויו "המלך החייל".

פרידריך וילהלם גם פרסם תקנות דקדקניות ומחמירות לפקידי השלטון, שהתפרסו על 35 פרקים ו-297 סעיפים. כך למשל נקבע כי פקיד ציבור שייעדר מישיבת ועדה, ייקנס בסכום השווה לשישה חודשי עבודה, ואם יחזור על העברה יסולק מן השירות. את חתירתו הנמרצת לקיצוץ בהוצאות הציבוריות החיל המלך גם על עצמו: הוא לא התחמק מתשלום מסי הצריכה שקבע, והורה שלא יישארו נרות דולקים שלא לצורך בארמונו. בתום מלכותו נמצאה קופת הממלכה בעודף גדול.

פרידריך וילהלם נהג בתקיפות רבה בבנו בכורו פרידריך, המכונה פריץ (לימים המלך פרידריך השני), שאותו ביקש לחנך כקצין פרוסי נוקשה. הילד הולקה פעמים רבות, למשל כאשר נפל מסוס או כאשר עטה כפפות ביום קר. כאשר ניסה הנסיך להימלט לאנגליה יחד עם חברו הרמן פון קאטֵה, הוציא פרידריך וילהלם את פון קאטה להורג מול עיני בנו, ואת פרידריך העמיד למשפט צבאי בעוון בגידה והשליכו למאסר.

ב-31 במאי 1740 מת פרידריך וילהלם בברלין, ובנו פרידריך השני, מלך פרוסיה עלה לשלטון במקומו.

משפחתו

ב-28 בנובמבר 1706 התחתן פרידריך וילהלם עם סופיה דורותיאה מהנובר, בתם של ג'ורג' הראשון, מלך בריטניה וסופיה דורותיאה, דוכסית בראונשווייג-צלה, ממנה נולדו לו 14 ילדים:

אילן יוחסין

גאורג וילהלם, הנסיך הבוחר מברנדנבורג
 
אליזבת שרלוטה מפפאלץ
 
פרדריק הנדריק, נסיך אורנז'
 
אמליה מזולמס-בראונפלס
 
גאורג, דוכס בראונשווייג-לינבורג
 
אנה אלאונורה מהסן-דרמשטדט
 
פרידריך החמישי, הנסיך הבוחר מפפאלץ
 
אליזבת סטיוארט, נסיכת אנגליה וסקוטלנד
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרידריך וילהלם, הנסיך הבוחר מברנדנבורג
 
 
 
 
 
לואיזה הנרייטה מנסאו
 
 
 
 
 
ארנסט אוגוסט, דוכס בראונשווייג-לינבורג
 
 
 
 
 
סופיה, נסיכת פפאלץ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרידריך הראשון, מלך בפרוסיה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
סופיה שרלוטה מהנובר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיה

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. פרדריק טיילור, חומת ברלין: 13 באוגוסט 1961 - 9 בנובמבר 1989 (מאנגלית: עדי גינצבורג-הירש), הוצאת מטר, תל אביב תשס"ט, 2008. עמ' 34


פרידריך וילהלם הראשון, מלך בפרוסיה
בית הוהנצולרן
פרידריך הראשון, מלך פרוסיה ממלכת פרוסיה
17131740
פרידריך השני, מלך פרוסיה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.