פרג (תבלין)

זרעי הפרג נמצאים בשימוש נרחב כחומרי טעם וריח, תבלין, הסמכה, עיבוי או קישוט בתבשילים, מאפים ומוצרי מזון שונים. הזרעים מכילים רמות גבוהות של שומן (40%-50%), סידן, וויטמינים מקבוצה B, ובעלי ערך תזונתי גבוה. הם בעלי רמה נמוכה יחסית של אלרגנים וזאת בניגוד לסוגים רבים אחרים של זרעים. הזרעים אינם מכילים רמה משמעותית של אופיאטים ויכולים להוות מקור לחומרים מונעי סרטן.

השימוש בזרעי פרג במטבחים השונים נעשה בדרך כלל בשני אופנים:

  1. פיזור זרעי פרג שלמים על גבי מאפים כגון לחמנייה, בייגל ומאפין, בדומה לשימוש בזרעי שומשום, או ערבוב שלהם בתוך בצק של עוגת ספוג.
  2. טחינה ויצירת תערובת למילוי מאפים וקינוחים.

מילוי של מאפים בזרעי פרג מתבצע בדרך כלל לאחר השרייתם לשם ריכוך ולאחר מכן טחינה וערבוב שלהם עם חמאה או חלב וסוכר. לעיתים קרובות מוסיפים למילוי גם נגיעות טעמים של לימון, וניל, רום, קינמון או טעמים אחרים, וכן צימוקים או שקדים טחונים. צריכה של מוצרי מאפה הממולאים בתערובת כזו עדיפה כאשר הם טריים במיוחד וזאת עקב נטיית המילוי לשינויים מהירים בטקסטורה ובטעם ככל שחולף הזמן. ניתן לרכוש באופן מסחרי תערובות זרעי פרג למילוי המוכנות לשימוש מיידי, כאשר כל חומרי הטעם והתיבול כבר משולבים בהן.

השימוש בזרעי פרג נפוץ בעיקר במטבחי מרכז ומזרח אירופה. רוב השימושים הם לצורך מילוי מאפים בתערובת זרעים טחונה ומתוקה. המאפה המפורסם מכולם שבו נעשה שימוש בתערובת כזו הוא עוגת שטרודל.
במדינות הבלקן יוון ומדינות האימפריה האוסטרו הונגרית לשעבר, נהוג להכין ממתקים מזרעי פרג הדומים לטבלאות השומשום המסוכרות המוכרות מן המטבח הים תיכוני.
במטבח ההודי והפקיסטני נעשה שימוש בזרעים לבנים של פרג לצורך הסמכה ועיבוי של תבשילים בנוסף על הוספת הטעם האופיינית.
בישראל השימוש הנפוץ ביותר בתערובת זרעי פרג מתוקה הוא לצורך מילוי אוזני המן בפורים.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.