פסקי תשובות

פסקי תשובות
מידע כללי
מאת הרב שמחה בן ציון אייזיק רבינוביץ
סוגה חיבור הלכתי
הוצאה
שנת הוצאה 1991-2011
מספר עמודים א': 1037, ב': 1122, ג': 321
מהדורות נוספות
מהדורה ראשונה ירושלים
מספר כרכים 6

פסקי תשובות היא סדרה נפוצה של ספרי הלכה, בהם אסופת פסקים מעשיים מספרי הפוסקים וספרי שו"ת, בעיקר אלה המכונים 'פוסקי זמננו'. הסדרה נכתבה על ידי הרב שמחה בן ציון אייזיק רבינוביץ, רב קהילת משכנות יעקב בשכונת רמת שלמה בירושלים, נכדו של רבי יחיאל יהושע רבינוביץאדמו"ר מביאלא) וחתנו של חבר הכנסת לשעבר שמואל הלפרט.

הסדרה מונה שבעה כרכים, מקבילים לחלקי הספר משנה ברורה של רבי ישראל מאיר הכהן בעל החפץ חיים, על חלק אורח חיים של השולחן ערוך, על החלק השלישי העוסק בהלכות שבת יצאו שני חלקים האחד מסימן רמ"ב עד סימן ש' והשני מסימן ש"א עד סימן שמ"ד.

הספר, על אף שנכתב על סדר ה'משנה ברורה', לא נועד לבאר רק את דעתו, אלא אף את דעתם של פוסקים נוספים, כמו בעל התניא, אשר קהלים רבים פוסקים על פיהם. כחסיד, מדגיש המחבר גם את מנהגי החסידות והוא מביא למנהגים אלה מקורות בספרות ההלכה או הקבלה. הסדרה עוסקת גם בעמדת ההלכה בשאלות טכנולוגיות שנתחדשו בעשרות השנים האחרונות.

הסדרה קיבלה הסכמות מהרבנים רבי משה אריה פריינד, רבי שמואל הלוי וואזנר, רבי משה הלברשטאם, רבי נסים קרליץ, הרב יצחק טוביה וייס ועוד.

ספרים נוספים בעקבות הספר פסקי תשובות

לאחר הופעת הסדרה 'פסקי תשובות' היא הפכה לפופולרית בקרב הפוסקים ותלמידי חכמים, ואחריה החלו מכונים שונים[1] להוציא מהדורות חדשות של משנה ברורה עם הערות בשולי הדף מפוסקי זמננו.

על יורה דעה

כהשלמה לסדרת "פסקי תשובות" הוציא חתנו של הרב רבינוביץ [הרב אהרן ארי' כץ] ספר בשם פסקים ותשובות (במתכונת דומה לפסקי תשובות) על שולחן ערוך יורה דעה הלכות מילה, כבוד תלמידי חכמים, וכיבוד הורים. בהקדמה שכתב הרב רבינוביץ לספר זה, אישר שהדברים נכתבו בהסכמתו.

ליקוטים מהספר

חלק נוסף בסדרה הוא הספר קיצור שולחן ערוך עם ליקוטי פסקי תשובות, נערך על ידי בנו של הרב רבינוביץ הרב יחיאל יהושע, רב קהילת תפארת יעקב שכונת חזון עובדיה בבית שמש, הכולל הערות קצרות על סדר הקיצור שולחן ערוך, ומיוסד על הספרים "פסקי תשובות" ו"פסקים ותשובות". עד כה (חשון תשפ"א) יצאו שני חלקים, כאשר החלק השלישי עדיין בעריכה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.