פסנתרן

פסנתרן הוא אדם המנגן בפסנתר כמקצוע או כתחביב. פסנתרן מקצועי משמש במגוון רחב של תפקידים ובמסגרות מוזיקליות שונות – נגינה כסולן, ליווי זמרים והשתתפות בהרכבים מוזיקליים.

לימודי פסנתר

מקובל להניח כי כדי להיות פסנתרן מקצועי יש להתחיל ללמוד ולתרגל לימודי פסנתר כבר בגילי הילדות. הלימודים מתקיימים במסגרות ממוסדות כמו קונסרבטוריון או בתי ספר למוזיקה. במסגרות כאלו נלמדים אספקטים נוספים מלבד הפסנתר, כמו תאוריות, היסטוריה של המוזיקה, הרמוניה, הרכבים עם כלים אחרים ועוד. לא פחות נפוצים, ואולי אף יותר, הם הלימודים במסגרות מצומצמות של שיעורים פרטיים ותרגולים בבית.

הפסנתרן במוזיקה הקלאסית

הפסנתרים הם מרכיב בולט בתחום המוזיקה הקלאסית, ויש להם מקום נכבד ברוב ההרכבים המוזיקליים. מלחינים מפורסמים רבים נודעו כפסנתרנים וירטואוזיים, בהם וולפגנג אמדאוס מוצרט, לודוויג ואן בטהובן, פרדריק שופן, סרגיי פרוקופייב, פליקס מנדלסון, יוהנס ברהמס, דימיטרי שוסטקוביץ' וסרגיי רחמנינוב. ביצירות רבות שכתבו מלחינים אלה הפסנתר משמש כלי נגינה מרכזי.

תפקידי הפסנתרן בימינו מנותבים בשני מסלולים עיקריים:

  • סולן/מבצע – הפסנתרן הסולן מנגן לבדו בקונצרטים וברסיטלים או משתתף כמבצע בתזמורת גדולה.
  • מלווה – פסנתרן המתמחה בליווי ממעט לנגן יצירות סולו. הוא מלווה זמרים אחרים ומשתתף בהרכבים מצומצמים.

ברחבי העולם מתקיימות תחרויות לפסנתרנים סולנים, וכמה מהפסנתרנים הגדולים של ימינו קנו את פרסומם בתחרויות אלו, למשל ולדימיר אשכנזי, איוו פוגורליץ', מרתה ארחריץ', בנימין רביץ ומאריי פרחיה.

הפסנתרן במוזיקה של המאה ה-20

במוזיקה שהתפתחה במאה ה-20, כמו הרוק והפופ, תפקידו של הפסנתרן הוא בעיקר ליווי – כמלווה יחיד או כחלק מתזמורת. יוצאים מהכלל, למשל ריצ'רד קליידרמן, עוסקים בהשמעת מוזיקה קלה בנגינות סולו. פסנתרנים אחרים נודעו בעיקר בעיסוקם המוזיקלי האחר, בהם סטיבי וונדר, אייזק הייז, אלישה קיז, בילי פרסטון, נורית הירש, נעמי שמר, שמעון כהן ויוני רכטר.

גם בג'אז הפסנתרן מלווה, אך לעיתים הוא מאלתר ואף מוביל את ההרכב. בין הפסנתרנים הידועים בתחום הג'אז: דיוק אלינגטון, אוסקר פיטרסון, ת'לוניוס מונק וביל אוונס.

עם התפתחות כלי המקלדת החשמליים הדומים לפסנתר באופן השימוש בהם, כמו האורגן, צמחו מוזיקאים המתמחים בנגינה על כלים אלה. נגן על אורגן או על מקלדת אלקטרונית מכונה קלידן.

הפסנתרן בתרבות

כמה סרטי קולנוע מפורסמים עוסקים בפסנתרנים, בהם:

  • ניצוצות (1996), המספר את סיפורו של דיוויד הלפגוט, הפסנתרן היהודי שגדל בבית אביו הקפדן וקיבל חינוך מוזיקלי תובעני המביא אותו עד כדי טירוף. הסרט זכה בפרסי אוסקר, והלפגוט עצמו זכה בעקבותיו לפרסום בינלאומי.
  • מאדאם סוזצקה (1988), שבו מככבת שירלי מקליין כמורה לפסנתר המשתלטת על חייו של תלמיד. הסרט זיכה אותה בפרס גלובוס הזהב.
  • הפסנתרן (2002), סרטו של רומן פולנסקי על ודיסלב שפילמן, פסנתרן יהודי פולני אשר ניצל מהשמדה בשואה בזכות נגינתו.
  • "אגדת הפסנתרן" (The Legend of 1900 (1998, סרטו של ג'וזפה טורנאטורה בכיכובו של טים רות'. הסרט מספר על פסנתרן שנולד בשנת 1900 באונייה וגדל בה כפסנתרן וירטואוז.
  • "התחרות" (1980) סרטו של הבמאי ג'ואל אוליאנסקי, בכיכובם של ריצ'רד דרייפוס ואיימי אירווינג, עוסק בתחרות פסנתר בינלאומית ובסיפורם האישי של שניים מן המתחרים.
  • שני סרטים תעודיים על חיי הפסנתרנית עליזה זומר, שנגינתה בפסנתר הצילה את חייה ואת חיי בנה במלחמת העולם השנייה בטרזיינשטט ומנעה את שילוחם לאושוויץ.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.