פסול חיתון

פסול חיתון הוא יהודי אשר מנוע מלהינשא על פי ההלכה היהודית עם יהודים כשרים, למשל בגלל היותו ממזר. ישנם המשתמשים בהגדרה רחבה יותר, על פיה כל זוג אשר אינו יכול להינשא זה לזה על פי ההלכה נחשב "פסול חיתון".

פסולי חיתון

פסולי החיתון כוללים:

  • ממזרים שבגלל פגם בייחוס שלהם מותרים להנשא רק לפגומים כמוהם או לגרים.
  • אנשים הנשואים הלכתית הם פסולי חיתון לכל העולם עד לסיום נישואיהם, גם כשהם עגונים או מסורבי גט. האיסור על אישה נשואה להינשא לגבר נוסף הוא איסור מדאורייתא, ואילו האיסור על גבר נשוי להינשא לאישה נוספת הוא מחרם דרבנו גרשום, שעוצמתו פחותה, ובנסיבות מסוימות ניתן להתירו.
  • פצוע דכא וכרות שפכה מותרים להתחתן רק עם גיורת. פצוע דכה הוא אדם שחתכו לו את האשכים או את שבילי הזרע. כרות שפכה הוא אדם שחתכו לו את השופכה למעלה מהעטרה[1].
  • זקוקה לייבום
  • על פי ההגדרה הרחבה יותר יש עוד פסולי חיתון רבים, בהם זוגות מעורבים, זוגות חד-מיניים, כהנים והנשים האסורות להם, וקרובי משפחה מסוימים.

במדינת ישראל

בכל הנוגע לנישואים בין יהודים חלים במדינת ישראל דיני ההלכה, ולכן פסולי חיתון אינם יכולים להינשא בישראל. למימוש הגבלה זו מנהלת הרבנות הראשית את "רשימת פסולי החיתון". ברשימת פסולי החיתון כלולים גם אנשים ספציפיים האסורים להנשא זה לזו בגלל קשרים שניהלו בזמן שהאישה הייתה נשואה. בעקבות מחלוקות בנושא הגיור, יש גם רשימות של אנשים הרשומים במרשם האוכלוסין כיהודים, אך גיורם אינו מקובל על קבוצה של רבני ערים האחראים על רישום נישואים[2].

למרות שפסולי חיתון אינם יכולים להינשא בישראל, בעקבות בג"ץ פונק שלזינגר אם נישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל הם יכולים להירשם כנשואים גם בישראל.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.