פניני הלכה

פניני הלכה
מידע כללי
מאת הרב אליעזר מלמד
סוג סדרת ספרים הלכתית
תורגם לשפות אנגלית, צרפתית,​ ספרדית ורוסית.
הוצאה
הוצאה מכון הר ברכה
הופעה ראשונה תשנ"ג – 1993
מספר כרכים 21 כרכים ובהם: 15 כרכי הלכות, 5 כרכי הרחבות, שמחת הבית ובירכתו
הסכמות הרבנים אברהם אלקנה כהנא שפירא, שלמה גורן, מרדכי אליהו ועוד

פניני הלכה היא סדרת ספרים הלכתית בהוצאת מכון הר ברכה שכתב הרב אליעזר מלמד ובה שבעה עשר כרכים[1]. הסדרה מתוכננת להכיל את כל ההלכות הנצרכות בימינו. תחילתה של הסדרה בפינות הלכה שהעביר הרב מלמד בערוץ 7 ואוגדו לספר שיצא בשנת תשנ"ג - 1993.

הסדרה מופצת חינם דיגיטלית באינטרנט ורישיון השימוש שלה מתיר העתקת קטעים מהספר שלא למטרות מסחריות.

מאפייני הסדרה

הספרים מחולקים לפרקים וכל פרק מחולק לחלקים המכונים "הלכות".

עם כל הלכה מובא גם הרקע הרוחני שלה. בתחילת כל נושא מופיעות מספר "הלכות" בהן מוסבר הרעיון של ההלכות לפי האגדה, המדרש, כתבי החסידות ועוד. לאחר ההקדמה מופיעות שאר ההלכות כחלק מתוך הרעיון השלם.

הסדרה מביאה את רוב מסורות הפסיקה והמנהגים של האשכנזים, הספרדים והתימנים[2], זאת בשונה מרוב ספרי ההלכה המתמקדים בדרך כלל במנהגי עדה אחת. הספרים כתובים בלשון בהירה ומודרנית ומתמקדים בשאלות מעשיות.

לסדרה ניתנו הסכמות של הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא, הרב שלמה גורן, הרב מרדכי אליהו, הרב שאול ישראלי, הרב זלמן ברוך מלמד, הרב אליהו בקשי דורון, הרב מאיר מאזוז, הרב דב ליאור, והרב נחום אליעזר רבינוביץ'[3].

חצי מיליון כרכים מהסדרה הודפסו בכמה מהדורות[4]. המהדורה הרגילה היא בכריכה קשה וכשלוש מאות עמודים בכרך. קיימת גם מהדורת כיס בכריכה רכה ומהדורה לתלמידי חטיבות ביניים שהספר נלמד בהן.

חלקים מן הסדרה תורגמו לאנגלית, צרפתית,​ ספרדית ורוסית.

משרד החינוך אישר לאולפנות רעיה, טל רעיה, עפרה ולהב"ה להיבחן לבגרות בהלכה על פי סדרת פניני הלכה. לצורך כך הוכנו מקראות מתוך הסדרה. למעלה ממאה מוסדות נוספים לומדים את הסדרה שלא עבור בחינות הבגרות.

על הסדרה קיבל הרב אליעזר מלמד בשנת ה'תשע"ג את 'פרס היצירה היהודית' על שם הרב צבי יהודה הכהן קוק מאת 'הקתדרה לתורה ולחכמה' בגבעת שמואל[5].

הכרכים בסדרה

(שלושת ספרי הליקוטים מביאים את ההלכות הבסיסיות בכל נושא ואינם מקיפים את כלל הפרטים ההלכתיים)

 • כשרות א - הצומח והחי: הלכות הנוגעות לגידול הצומח ובכלל זה איסור חדש, איסור ערלה, הלכות כלאיים תוך התמקדות בכלאי אילן, כלאי בהמה, כלאי זרעים וכלאי הכרם. בנוסף עוסק הספר במתנות עניים ולאחר מכן בהתרתו של הצומח לאכילה על ידי מצוות תרומות ומעשרות והפרשת חלה.
  • כשרות ב - המזון והמטבח: הלכות הנוגעות לדיני המזון במטבח הפרטי והתעשייתי וביניהן: הפרדת בשר וחלב, דיני בישולי גויים, דיני תערובות, דרגות הכשרות השונות, טרפות (דיני אכילת בשר חלק) ועוד.

שמחת הבית וברכתו

שמחת הבית וברכתו (תשע"ד) עוסק ביחסי אישות, במצוות פרו ורבו, בשמירת הברית, בהפסקת הריון, בהתמודדות עם עקרות ובאיסור סירוס. הספר זמין לקריאה חינם במהדורה מקוונת לצד ספרי פניני הלכה, אולם מתוך הגישה שלעיסוק וללימוד ביחסי אישות ראויה צניעות חלק מהמהדורה המקוונת דורש הזנת קוד, שיש לפנות להוצאה כדי לקבלו, והמהדורה המודפסת של הספר לא יצאה לאור כחלק מהסדרה ואף אינה נמכרת בחנויות אלא רק במכירה ישירה דרך מדריכי חתנים, מדריכות כלות ובאתר ההוצאה.

ספרי הסדרה בשפות נוספות

 • באנגלית יצאו: תפילה, תפילת נשים, שבת (שני הכרכים), זמנים, פסח.
 • בספרדית יצאו: תפילה, תפילת נשים, שבת (שני הכרכים), זמנים (בשני כרכים), ימים נוראים ושמחת הבית וברכתו.
 • בצרפתית יצאו: תפילה, תפילת נשים, שבת (שני הכרכים), זמנים, פסח.
 • ברוסית יצאו: תפילה, תפילת נשים, שבת (שני הכרכים), זמנים, סוכות, ימים נוראים.

ספרי ההרחבות ועוד

ספרי ההרחבות לסדרה מביאים את סיכומי רוב הסוגיות הנידונות בפניני הלכה ואת הדעות השונות בסוגיות אלו. הספרים נכתבים בידי הרב מאור קיים, ר"מ בישיבת הר ברכה.

עד היום נכתבו ספרי הרחבות לכרכים על ברכות, שבת, ימים נוראים, סוכות ומועדים וכן על שמחת הבית וברכתו[7].

בתחילת שנת התשע"ז יצא לאור הכרך הראשון בסדרת 'פניני הלכה לילדים' המעובדת כקומיקס ומשולבת עם סיפורים. עד כה יצאו שני כרכים בנושא ברכות ושבת.

פניני הלכה לילדים

תמונה של ספר פניני הלכה לילדים שבת א' בתשע"ז יצא לאור הכרך הראשון בסדרת 'פניני הלכה לילדים' המעובדת כקומיקס ומשולבת עם סיפורים. עד כה יצאו בסדרה זו חמישה כרכים (שבת א'-ג', ברכות א' ו-ב').

הספרים מאוירים על ידי הרב יאיר ביטון.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. לא כולל שמחת הבית וברכתו וכרכי הרחבות על ברכות, שבת, מועדים, סוכות וימים נוראים ושמחת הבית וברכתו.
 2. על פי שער הספר
 3. כל ההסכמות מובאות בתחילת פניני הלכה ליקוטים א'
 4. הודעה באתר מכון הר ברכה על הגעה לחצי מיליון, כתבה בערוץ 7 לקראת יציאת הכרך על מועדים המספר 400,000 - כתבה מערוץ 7 על יציאת 'ימים נוראים'
 5. הרב מלמד: יש לחצים על מי שעוסק בכתיבת הלכה, באתר ערוץ 7, 12 ביולי 2013. דברי הרב מלמד באירוע: לכתוב הלכה לדורנו.
 6. סיום ספר 'פניני הלכה – שבת' והתנצלות (בחלקו השני של המאמר)
 7. הרב יואל קטן, ביקורת להרחבות שמחת הבית וברכתו
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.