פנחס ארצי

פנחס ארצי
פנחס ארצי ב-1998-1997 לערך
לידה 23 במאי 1923
פטירה 8 באפריל 2007
ענף מדעי אשורולוגיה
ארצות מגורים ישראל

פנחס ארצי (23 במאי 19238 באפריל 2007), היה אשורולוג ישראלי, היסטוריון של המזרח הקדום ופרופסור באוניברסיטת בר-אילן.

קורות חייו

פנחס ארצי נולד בשם פטר לנדלר בעיר בודפשט, בנם של חיה ויוסף לנדלר. בשנים 1942–1947 למד בבית המדרש לרבנים בבודפשט, ובמקביל למד אשורולוגיה באוניברסיטת בודפשט אצל החוקר דוד אנטל (Antal) ובשנת 1948 קיבל תואר דוקטור; נושא הדוקטורט שלו היה "מדיניות החוץ של ממלכות יהודה וישראל".

בשנים 1944–1945, שבהן הייתה הונגריה תחת הכיבוש הנאצי, היה פנחס ארצי פעיל בתנועת הנוער הציונית, ובשיאן של האקציות מצא מחסה בבית הזכוכית וכך ניצל מגירוש. בשנת 1949 הוסמך לרבנות ומונה לרב של קהילת דיור והמחוז. בשנת 1950 עלה לישראל. עם עלותו ארצה עבד כשנה בספרייה הלאומית, שירת שנתיים ברבנות הצבאית, היה מורה בבית ספר תיכון ובשנת 1956 הצטרף כמרצה לאוניברסיטת בר-אילן.

באוניברסיטת בר-אילן ייסד פנחס ארצי את מסלול המזרח הקדום במחלקה להיסטוריה כללית ואת המסלול האשורולוגי במחלקה ללשון עברית וללשונות שמיות. כמו כן היה ראש המחלקה להיסטוריה כללית (1974–1977) וראש המחלקה ללשון עברית (1977–1980). בנוסף לתפקידיו באוניברסיטה יזם כמה פרויקטים אקדמיים, היה ממקימי המכון לאשורולוגיה ולחקר המזרח הקדום, היה ממייסדי האגודה הישראלית לאשורולוגיה ולחקר המזרח הקדום, הקים את רשות המחקר של האוניברסיטה, ייסד את ההוצאה לאור של האוניברסיטה יחד עם א' הראל (הרולד) פיש[1] ויזם הוצאת ספרי שנה למדעי היהדות של אוניברסיטת בר-אילן.

ארצי שימש כפרופסור מן המניין עד פרישתו לגמלאות בשנת 1991 כפרופסור אמריטוס. בשנת 2000 הוענקה לו מדלית בכר מטעם הדירקטוריון וקבוצת המחקר במדעי היהדות של האקדמיה ההונגרית למדעים.

מחקריו

שנות המחקר העיקריות של פרופסור ארצי היו חמישים השנים הראשונות של מדינת ישראל, עם ישראל חוזר למולדתו העתיקה, ולשיטתו של פרופסור ארצי, ניתן להבין טוב יותר את מצבנו המדיני המורכב לאור הקורות את עם ישראל בארצו בעת העתיקה. לפיכך הקדיש את עבודתו לנושאים הקשורים לכך. הוא הקדיש פרק זמן לחקר ותרגום מכתבי אל עמרנה המשקפים את המבנה המדיני והחברתי בארץ ישראל סמוך לתקופת התנחלות השבטים בארץ.

כתבים

  • ספר S. Levy, P. Artzi: Sumerian and Akkadian Documents from Public and Private Collections in Israel, Jerusalem 1965
  • "הרקע לעבדות במצרים" מחניים מ"ד תש"ך
  • עריכה - Bar-Ilan Studies in History Vol. I
  • עריכה - Bar-Ilan Studies in History II: Confrontation and Co-existence
  • ספר לזכרו בעריכת יעקב קליין Bar-Ilan studies in Assyriology: Dedicated to Pinhas Artzi Bar-Ilan studies in Near Eastern languages and culture

חיים אישיים

היה נשוי לפני לבית ביר, התגורר בירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.