פלייבק

ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

פלייבק (ביצוע מוקלט) הוא ליווי מוקלט - נגינת רקע, שלא מתבצעת בזמן אמת.

דוגמאות

פלייבק באולפן הקלטות

באולפן הקלטות, פלייבק הוא הליווי המוזיקלי שמלווה את הזמר/ת בעת השירה. הפלייבק מכיל את כל ערוצי הכלים המנגנים בשיר. לעיתים כולל הפלייבק גם את קול הזמר.

כשזמרים מקליטים שיר באולפן הקלטות, הם מתכנסים בתוך חדר מבודד אקוסטית (המכונה בקצרה, חדר אקוסטי) ובו מיקרופון רגיש (אחד או יותר), ושרים בזמן שהם מאזינים לכל (או רוב) יתר ערוצי השמע, שכבר הוקלטו מראש וירכיבו את השיר הסופי (הפלייבק), דרך אוזניות מקצועיות שהם עוטים על ראשיהם. בעקבות הצורך של אנשים פרטיים, במאים, מפיקים, מוזיקאים, ובעיקר של ענף הקריוקי, אשר מבקשים להקליט עצמם שרים שיר ידוע כלשהו, או לחלופין, להופיע עבור עצמם או בפני קהל כאשר הם שרים שירים ידועים (קאברים), ובשל העובדה שהפלייבקים של שירים ידועים אלו אינם נגישים לקהל הרחב, נוצר הצורך בהפקת פלייבקים שיהיו נאמנים למקור. טעות נפוצה היא המחשבה שניתן "לבטל" את קול הזמר מהשיר המקורי על ידי אמצעים ממוחשבים. יש כל מיני שיטות לא מקצועיות להסרת או החלשת קולו של הזמר משיר[1], אך שיטות אלה פוגעות באיכות הסאונד של השיר ומתקבל פלייבק לא איכותי ולא מקצועי דיו, שקשה מאד לעשות בו שימוש ראוי ומכובד. הגם ששימוש מסחרי או פומבי בפלייבק שהופק בדרך כזו וללא אישור מפורש מבעל זכויות היוצרים אינו חוקי. הדרך ליצור פלייבק חוקי ומקצועי לשיר ידוע, היא לנגן מחדש את כל התפקידים המוזיקליים, בדיוק באותם הכלים שמנגנים בפלייבק של השיר המקורי. למעשה, ליצור חיקוי שיהיה כמה שיותר מדויק ונאמן למקור.

פלייבק בווידאו קליפ

בזמן הצילומים לווידאו קליפ, זמרים מקשיבים להקלטת קולם ולהקלטת המוזיקה שהם אמורים לנגן (אם הם מנגנים בקליפ) ושרים ומנגנים יחד עם ההקלטה, כאשר המצלמות מצלמות רק את התמונה, וללא המיקרופונים (או שלא משתמשים במה שהקליטו המיקרופונים). התמונות החדשות מצורפות ומסונכרנות לפסקול שהוקלט מראש.

פלייבק בהופעה

פלייבק בהופעה נחשב למעשה הנוגד את חוקי האתיקה של המוזיקאים. במקרה כזה, הקהל משלם על הופעה חיה אבל רואה נגנים שעושים את עצמם מנגנים או שומע מוזיקה שהוקלטה באולפן. פלייבק בהופעה מכונה בעברית גם "תזמורת בצורת". מקור השם הוא בהופעה של להקת חובבים שהורכבה מחברי קיבוץ גבים שבדרום הארץ בתחילת שנות ה-60.[2] בשנות ה-60 הפכה ה"תזמורת בצורת" לסוג הופעה מקובל בתרבות הקיבוצית.

בהופעה של זמרים, לעיתים הזמרים רק עושים תנועות עם השפתיים, מבלי להפיק קול כלל או תוך כדי הפקת קול חלש, כאשר המיקרופון כבוי (מכונה ליפ סינק). בין הסיבות העיקריות למעשה זה, הם שמירה על קול הזמר והקושי הכרוך בשירה רציפה לאורך הופעה מתמשכת, הדורשת לא אחת מהזמר גם ריקודים ומאמצים פיזיים נוספים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אחת השיטות הפשוטות ביותר: רוב השירים כיום מוקלטים בסטריאו (כלומר, ערוץ שמע ימני וערוץ שמע שמאלי). מכיוון, שלרוב, קול הזמר/ים מפוזר באופן שווה וזהה (סימטרי) בין שני ערוצי השמע, ואילו פיזור הכלים והליווי אינו סימטרי, היפוך המשרעות של רק אחד מערוצי השמע ייצור התאבכות הורסת של גלי הקול של הזמר/ים, בעוד גלי הקול של כל היתר - הליווי, יישארו ללא פגע. האפקט שיתקבל הוא, שמוזיקת הזמר/ים תוחלש כמעט לחלוטין, בעוד יתר הצלילים יוותרו ללא פגע, ותתקבל מוזיקה נקייה ברמה סבירה מקולות.
  2. אורי בית-אור, יש דבר כזה, סיפורי קיבוצים ב"אתר הקיבוצים".
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.