פלוגלהורן

פלוגלהורן (Flugelhorn; בעברית: קַרְנוֹן) הוא כלי נשיפה ממתכת. יש שטוענים שהוא חבר במשפחת הסקסהורן שפותחה על ידי אדולף סקס, ממציא הסקסופון. לעומת זאת, היסטוריונים אחרים טוענים שהוא חבר במשפחת הביוגלים עם שסתומים, בה נמצאת גם החצוצרה.

הפלוגלהורן נבנה באותו גובה צליל בסי במול (Bb) כמו החצוצרה והקורנט. בדרך כלל יש לו שלושה שסתומים ישרים ואותו אצבוע כמו בשאר כלי המתכת. פלוגלהורן עם ארבעה שסתומים ופלוגלהורן עם שסתומים מעוגלים קיימים גם כן, אך הם פחות נפוצים. נגני חצוצרה ונגני קורנט יכולים לנגן על הפלוגלהורן ללא קושי מיוחד, הודות לדמיון ביניהם. מנגנים בו בעזרת פייה עמוקה ומשולשת יותר מהפייה של החצוצרה והקורנט, אך לא עמוקה ומשולשת כשל קרן היער.

הטון של הפלוגלהורן רחב ולעיתים נחשב למסתורי וחשוך. יש לו אותו טווח צלילים כמו לקורנט אך יותר קשה לשלוט בצלילים הגבוהים בו. בפלוגלהורן משתמשים בדרך כלל כדי להוסיף רכוּת ושקיפוּת ליצירה, ולעיתים רחוקות כדי להוסיף אגרסיביות ובהירות. משתמשים בו בעיקר בג'אז ובתזמורת כלי מתכת, ולעיתים אף בתזמורת סימפונית.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.