פלג (אישיות מהתנ"ך)

פֶּלֶג הוא אישיות מהתנ"ך המוזכרת בספר בראשית י', כ"ה. הוא היה בנו של עבר, אחיו של יקטן ואביו של רעו. "וּלְעֵבֶר יֻלַּד שְׁנֵי בָנִים שֵׁם הָאֶחָד פֶּלֶג כִּי בְיָמָיו נִפְלְגָה הָאָרֶץ וְשֵׁם אָחִיו יָקְטָן".

חי 239 שנה, משנת א'תשנ"ז לבריאת העולם (2004 לפנה"ס) ועד לשנת א'תתקצ"ו (1765 לפנה"ס). היו לו בנים ובנות נוספים מלבד בנו רעו שנולד כשהיה פלג בן 30.

השם פלג ניתן לו על ידי אביו עבר, כפי שכתוב בפסוק "כי בימיו נפלגה הארץ" - כשהכוונה היא, לבלילת הלשונות שאירע במהלך ניסיון בניית מגדל בבל,[1][2] בחז"ל דרשו ש"עבר נביא גדול היה"[3], מכיוון שלא סביר ש"בימיו נפלגה הארץ" היה באמצע חייו, אלא בסופם, ומכך ששמו ניתן לו על שם מאורע שעתיד להתרחש כעבור 239 שנה, מוכח שאביו עבר היה נביא. יש הגורסים כי השם פלג זהה לשמו הגאוגרפי של נהר פרת הנקרא ביוונית "Phalga".

הערות שוליים

  1. ראו גם: יוסף בן מתתיהו שדורש את שמו על מאורע זה: יוסף בן מתתיהו, קדמוניות היהודים, ירושלים: מוסד ביאליק, 2002, ע"מ 17.
  2. כנראה זהו גם מקור השם "דור הפלגה" שבה מכונים בוני מגדל בבל בידי חז"ל
  3. סדר עולם רבה פרק א'
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.