פירמידת מנכאורע

פירמידת מנכאורע
פירמידת מנכאורע מצדה הדרומי במבט מהמקדש
מידע על המבנה
סוג פירמידה
עיר מתחם הפירמידות של גיזה
מדינה מצרים  מצרים
התחלת הבנייה 2510 לפנה"ס בערך
גובה 65.5 מטר במקור, 61 מטר כיום
שטח 11,722 מ"ר (108.5 על 108.5 מטר)

פירמידת מנכאורע היא הפירמידה הקטנה מתוך שלוש הפירמידות העיקריות (של ח'ופו, חאפרו ומנכאורע), במתחם הפירמידות של גיזה שמדרום לקהיר. הפירמידה נבנתה על ידי מנכאורע (נודע גם בשמו היווני – מיקרנוס), פרעה ששלט במהלך השושלת הרביעית במצרים העתיקה, בערך (יש ויכוח בין החוקרים) בשנת 2510 לפנה"ס ונועדה לשמש לו כקבר. שמה של הפירמידה במצרית הוא "נטג'רי- מנכאורע" ("nṯrj Mn-k3.w-Rˁw") שפירושה הוא "מנכאורע האלוהי".

הפירמידה ממוקמת כמה מאות מטרים דרומה מהפירמידות של ח'ופו וחאפרו ולצידה נבנו שלוש פירמידות למלכות ומקדש מנכאורע. גובהה המקורי של הפירמידה היה 65.5 מטר והיום היא בגובה 61 מטר, בסיסה באורך 108.5 מ' ונפחה 235,183 מטר מעוקב. הפירמידה נוטה במדרון של 51 מעלות. היא בנויה מאבן גיר וכאבני ציפוי השתמשו המצרים בגרניט אדום ובאבן גיר מטורה, שנמצאת באמצע הדרך בין חלואן לקהיר. בתוך הפירמידה, ב-1835 גילה ריצ'רד ויליאם הווארד ויס, אגיפטולוג בריטי, במבואה העילית – ארון קבורה אנתרופואידי מעץ עליו כתוב השם מנכאורע ובתוכו עצמות אדם, אך בדיקת פחמן 14 גילתה כי הם רק פחות מאלפיים שנה ולא ברור למה הונחו שם. כשהגיע ריצ'רד עמוק יותר בפירמידה, הוא גילה סרקופגים עשויים מבזלת ועשירים בעיטורים. הסרקופגים לא שרדו, הם אבדו ב-13 באוקטובר 1838 כאשר הספינה "ביאטריס" שהובילה אותם לבריטניה טבעה בדרכה ממלטה לקטרחנה.

בסוף המאה ה-12, אל-מאלכ אל-עזיז עות'מאן בן יוסף, בנו ויורשו של צלאח א-דין, ניסה להשמיד את הפירמידות, החל משל מנכאורע. האיש ששכר אל מאלכ הבין במהרה כי להרוס את הפירמידה יהיה קשה ויקר בדיוק כמו לבנותה. הם עבדו במשך שמונה חודשים, כל יום הם לא הצליחו להרים יותר מאבן אחת או שתיים ונאלצו לחתוך אותן בעזרת טריז בשביל להרימן, עד שבסופו של הפסיקו. היום עדיין נשאר בקע אנכי בחלקה הצפוני של הפירמידה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.