פיילוט (ניסוי)

ניסוי פיילוט, ניסוי מקדים או ניסוי פרלימינרי, ולפי האקדמיה ללשון העברית מֶחְקַר חָלוּץ או חָלוּץ, הוא ניסוי מדעי פשוט וזול שנערך לפני ניסוי מדעי יקר או מסובך ומדמה את הניסוי היקר או המסובך. מסקנותיו של ניסוי הפיילוט מיושמות בהצעת המחקר של הניסוי שהוא מדמה, ובאופן זה מקטינות את הסיכוי לתקלות בניסוי היקר והמסובך. ניסוי פיילוט יכול לדמות גם תצפית מדעית יקרה ומסובכת כגון סקר רב משתתפים או מפקד.

לעיתים ניסוי מדעי מסובך או תצפית מדעית מסובכת דורשים סדרת ניסויי פיילוט שמדמים אותם מבחינות שונות. לדוגמה, פיילוט ראשון לסקר בן אלפי משתתפים עשוי להיות סקר בן עשרה משתתפים ומיועד למצוא שגיאות ניסוח גסות בשאלון. פרארי (2001) מציע שבפיילוט מסוג זה, המשתתפים ימלאו את השאלון בנוכחות החוקר כדי שיוכלו לשאול אותו מה פירוש השאלות שהם לא הבינו מקריאת השאלון. הפיילוט השני ייערך אחרי יישום מסקנות הפיילוט הראשון, והוא עשוי להיות סקר בן מאה משתתפים, שמטרתו לגלות אם לשאלות שבשאלון יש התפלגות תשובות שאינה סבירה. התפלגות תשובות לא סבירה עשויה להעיד על תקלות מסוגים שונים, כגון שאלה בעלת ניסוח מנחה, או שאלה בנושא שהמשתתפים אינם מוכנים לחלוק מידע עליו. דוגמה להתפלגות תשובות שאינה סבירה: השאלון נשלח למאה איש שנבחרו באקראי, שלושים מהם ענו על השאלון ושלחו אותו בחזרה. בכל השלושים שהתקבלו, התשובה לשאלה "מהו המגדר שלך" הייתה "זכר". במקרה כזה טבעי לחשוד שמשהו מפריע לנשים לענות על השאלון.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Frary, R.B.: A brief guide to questionnaire development. , 2001

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.