פיטוגאוגרפיה

פיטוגאוגרפיה
מושגים נוספים

פִיטוֹגֵּאוֹגְרַפְיָה (phytogeography) היא תחום בבוטניקה העוסק בחקר התפוצה הגאוגרפית של צמחים. מכונה גם גֵּאוֹבּוֹטָנִיקָה.

פיטוסוציולוגיה היא מדע העוסק בחקר האקולוגיה, התורשה והתפוצה הגאוגרפית של חברות צמחים.

אזור פיטוגאוגרפי (אזור צמחייה, Phytogeographical region) הוא אזור גאוגרפי בו יש חפיפה רבה בין האראלים של סוגים ומינים. אזור פיטוגאוגרפי הוא יחידת משנה של ממלכת צמחייה. במרבית המקרים יש קשר בין התחום הגאוגרפי של אזור צמחייה לאזור אקלים מסוים. בהגדרה, אזור צמחייה מתאפיין בשיעור אנדמיות גבוה ברמות של סוג (50%<) ושל מין (75%<).

קיימים 37 אזורים פיטוגאוגרפיים. מתוכם, ששת העיקריים הם: ארקטי, אירו-סיבירי, אירנו-טורני, ים-תיכוני, סהרו-ערבי (מדברי) והאזור הסודאני (טרופי יובשני).

כל אחד מהאזורים הללו מאופיין על ידי תנאים שונים (אקלימיים,טופוגרפיים וכו'), הנקראים בשם הקולקטיבי סינדרום. הסינדרום משפיע על מאפייני הצמחייה האזורית.

הסינדרומים באזורים השונים

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.
אזורעונות השנהגובה טופוגרפיממוצע משקעים שנתישונותמקומות בעולםמקומות בישראל
ים תיכוניעונה קרירה/לחה ועונה לחה/יבשה1500 - 01500 - 400 מ"מתמיד מזרחית לים, ריבוי בהמות מרעה, ריבוי שריפותאגן הים התיכון, מערב אפריקה, מערב אוסטרליה, מרכז צ'ילה, קליפורניהתחום הנתחם באשקלון מדרום, מורדות החרמון מצפון, הים ממערב ושדרת ההר ממזרח, הגליל והגולן
אירנו-טורניעונה קרה/לחה ועונה חמה/יבשה??200 - 400 מ"מ-ערבות אסיה התיכונההחרמון, ספר מדבר יהודה והר הנגב
סהרו-ערביעונה ארוכה חמה/יבשה ועונה קצרה קרירה/לחה??פחות מ-200 מ"ממשקעים בלתי סדירים; קרקע בעלת מליחות גבוההצפון אפריקה (למעט רצועת החוף);סיניהנגב, השבר הסורי אפריקני עד למעלה אפרים
סודניחם/לח כל השנה????-דרום סודאן וצפון קניהנאות המדבר שבשבר הסורי אפריקני בין אילת ויריחו
ארקטי-????---

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.