פטרול 36

פטרול 36 הוא שמה של כנופיה ניאו נאצית לכאורה בישראל, שפעילותה הופסקה ב-2007. חברי הכנופיה היו תשעה צעירים ונערים, שהונהגו על ידי אריק בוניאטוב, שכונה "אלי הנאצי". חברי הקבוצה היו יוצאי ברית המועצות בגילאי 16 עד 21, שבני משפחותיהם שעלו לישראל מתוקף חוק השבות, אף על פי שרק אחד מהם היה יהודי על פי ההלכה. הארגון זכה לחשיפה תקשורתית רבה עקב פעולותיו האנטי-יהודיות במדינת ישראל, שבה פעולות ניאו נאציות הן בלתי חוקיות ונדירות למדי.

אף שהיו מקרים קודמים של התארגנות ניאו נאצית בישראל, היה זה המקרה שזכה לסיקור התקשורתי הרב ביותר. עוד בשנת 2000 ערוץ 2 החל בצילום סרט על כנופיות ניאו נאציות בצפון הארץ. בשנת 2003 נחשפה התארגנות ניאו נאצית בשם "אחדות לבנים של ישראל", כמו כן ארגון "מרכז רוסי לאומני" במשך כארבע שנים ניהל אתר בו פרסם חומר הסתה אנטישמי וגזעני. אתר זה הפסיק לפעול לאחר פרסום הפרשה של "פטרול 36", ככל הנראה מתוך חשש שתיפתח חקירה גם נגד מפעיליו. מכורח הנסיבות במשטרת ישראל הוקמה יחידה הנלחמת בתופעת הנאו-נאצים בישראל. רק מספטמבר 2007 ועד אפריל 2008 תועדו 150 מקרים של אירועים אנטישמיים.

רקע

חברי הארגון לא ניהלו אורח חיים יהודי ומשפחותיהם עזבו את הארץ מסיבות כלכליות. החבורה ביצעה שלל פשעי שנאה, הכאת יוצאי אתיופיה ומהגרי עבודה, סוטים ויהודים חרדים. חברי הכנופיה נהגו גם לרסס בצלבי קרס על מבנים, אירועים שהתמקדו באזור דרום תל אביב ופתח-תקווה.

הכנופיה נהגה להעלות לרשת סרטונים של התקפותיהם, שנמצאו אחר כך על מחשביהם שהוחרמו על ידי המשטרה[1]. אחד מחברי הכנופיה, איוון קוזמין, אמר כי ברוסיה נהגו לכנותו "יהודון מלוכלך" ובארץ הוא כונה רוסי מסריח. הוא טען כי "הגזענות שחווה הפכה אותו לגזען".

הקבוצה נקשרה לארגון קיצוני אלים רוסי בשם פורמט 18 (Format18).

חברי הכנופיה

להלן פרטי החשודים בהתאם לנתונים שבידי משטרת ישראל[2]:

  • אריק אליהו בוניאטוב, בן 20 (כונה "אלי הנאצי"), התגורר אצל סבתו. נולד בטורקמניסטן ועלה לארץ בגיל 10. אביו נוצרי[דרוש מקור], סבו מצד אימו יהודי.
  • דמיטרי בוגאטיך, בן 21 – ברח מישראל לאחר ששוחרר ממעצרו הראשון בתחילת הפרשה, אך נעצר לאחר מכן ב-2010.
  • איליה בונדרנקו בן 20, תושב פתח תקווה אף הוא. נוצרי[דרוש מקור], יליד אוקראינה. עלה לארץ ב-1998.
  • אלכס פליך, בן 19, מקרני שומרון.
  • ולדימיר ניזבצוב (כונה וובה), בן 18, מבת ים.
  • קיריל בלנקוב, בן 18 מחולון.
  • איוון קוזמין מפתח-תקווה.
  • ד. נ., בן 17.5 מפתח תקווה.
  • א. ג. (עצור) בן 16 מחולון – נעצר בתאריך 3/9/07, מעצרו הוארך עד 9/9/07 .

המאסר והמשפט

משטרת ישראל החלה לחקור את חברי הכנופיה בשנת 2006, לאחר שתי תקריות של מציאת גרפיטי בעל אופי ניאו נאצי בפתח תקווה. בספטמבר 2007, שבעה מחברי הכנופיה נעצרו בעוד דמיטרי בוגאטיך וקיריל בלנקוב הצליחו לברוח מהארץ. מחשבי העצורים הוחרמו וחשפו חומר ניאו נאצי רב, כולל צילומי וידאו של התקפות שביצעו חברי התא הניאו נאצי על נרקומנים[3][4], כמו גם פוסטרים של צלב קרס, אקדחים וחומרי נפץ. בבית המשפט המחוזי בתל אביב, הם הואשמו בקשירת קשר לביצוע פשע[5][6], כאשר על אריק בוניאטוב נגזרו שבע שנות מאסר[7]. השופט במשפט, צבי גורפינקל, אמר כי ההחמרה בגזר הדין נועדה למנוע מאחרים ללכת בעקבותיהם. בינואר 2011 דמיטרי בוגאטיך הוסגר לישראל מקירגיזסטן ונעצר בנמל התעופה. הוא נידון ל69 חודשי מאסר בפועל. אחד מהעצורים היה נכד לניצולת שואה.

תגובות

הפרשה גרמה לגל התבטאויות של פוליטיקאים נגד התנאים המקלים של חוק השבות[8], כך למשל חבר הכנסת אפי איתם התבטא כי ישראל הפכה לגן עדן עבור שונאי ישראל. שר הפנים מאיר שטרית אף התבטא באומרו כי "לא אהסס לשלול את אזרחותם של חבורת הניאו נאצים בפתח תקווה במידה ויורשעו החשודים". ראש הממשלה באותה עת, אהוד אולמרט, אף אמר כי זהו נושא שיש לטפל בו בחומרה וכי "יש ליצור הרתעה על מנת שמקרים כאלו לא ישנו".

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.