פטיש אוויר

פטיש אוויר (מוכר בסלנג עברי גם כ"קונגו" או "קנגו") הוא כלי עבודה פנאומטי (המופעל על ידי לחץ אוויר) נייד, המשמש לקדיחה באמצעות תנועות חוזרות ונשנות של הקשה. שימושיו העיקריים של הכלי הם קידוח בסלע ושבירת מדרכות במסגרת עבודות בינוי עירוניות. בשפה האנגלית במדינות צפון אמריקה ובאוסטרליה הוא מכונה Jackhammer.

מנגנון הפעולה

טכניקת הקידוח של הכלי דומה להפעלת פטיש או איזמל, והוא מבצע את מלאכת הקידוח תוך נעיצה של הלהב שלו בחומר הנקדח - בניגוד לתנועה הסיבובית של כלים כגון מקדחה.

טכניקת הקדיחה של פטיש האוויר מסתמכת על משקלו הרב של הכלי, אשר מקל על חדירת הלהב אל תוך משטח הקדיחה. תחת השפעת הכבידה, משקלו של הכלי מכה במשטח פעם אחר פעם, עם כל מחזור של הקשה. יתר על כן, מפעיל הכלי משתמש לעיתים גם במשקל גופו על מנת להפעיל לחץ על המכשיר ולהקל בחדירתו למשטח הקדיחה. בשל כך, השימוש בכלי לקדיחה בקירות או במשטחים משופעים בתלילות אינו יעיל.

לחץ האוויר לפטיש האוויר מסופק בדרך כלל על ידי מדחס אוויר ("קומפרסור") נייד. כיום נפוץ השימוש במדחסים המונעים במנוע דיזל או במדחסי גז, אך בעבר היו נפוצים גם מדחסי בוכנה. המדחס ממוקם בדרך כלל על עגלה נגררת, עליה מותקן גם גנרטור חשמלי לטובת הפעלת כלים חשמליים אחרים ואספקת אור.

כלים נוספים המשמשים למטרות דומות

  • פטיש הידראולי - משתמש בכוח של דחיסת נוזל על מנת לבצע את פעולתו. כלי זה הינו גדול משמעותית מפטיש האוויר, ומוצמד לעיתים לכלי צמ"ה כגון מחפרים ומחפרונים. הכלי ההידראולי משמש לעבודות בינוי, חציבה, כרייה או הריסת מבנים.
  • "פטיש אוויר חשמלי" - כלי חשמלי, קטן יותר מפטיש האוויר הסטנדרטי, אשר מדמה באמצעים אלקטרו-מכניים את פעולת ההקשה. כלי זה מיועד בדרך כלל למשימות בינוי פשוטות (לעיתים אף למלאכות שיפוץ ביתיות), או למקומות שאינם נגישים לציוד כבד ולעגלת המדחס.

סכנות לבריאות

הרעש שמפיק פטיש האוויר בהקשותיו, בשילוב עם רעש הקומפרסור, יכולים להגיע עד לרמה מסוכנת של 100 דציבל במרחק של 2 מטרים מנקודת ההפעלה. רעש זה עלול לגרום לנזקי שמיעה (בעיקר לטיניטוס), ועל כן מפעילי הכלי מחויבים ברוב המקרים בחבישת כיסוי אוזניים. פטישי אוויר חדישים כוללים משתיק קול המורכב בצורה גלילית על הכלי (בדומה לפעולתו של משתיק קול המורכב על כלי ירייה).

סכנה נוספת לבריאות נובעת מחשיפה ממושכת לויברציה שמייצר המכשיר. ויברציה זו עלולה לגרום לכשלים בזרימת הדם באצבעות המפעיל - תופעה המכונה "אצבע לבנה". הוויברציה עלולה אף לגרום לנזק בעצב התווך בשורש כף היד.

פטיש האוויר בתרבות הישראלית

בסרט תעלת בלאומילך של אפרים קישון משנת 1969, הדמות המרכזית הינה אדם משוגע אשר מפגין גילויי אהבה לפטיש האוויר שלו - ומשתמש בו על מנת לחצוב תעלה לאורך רחוב אלנבי בתל אביב. עלילת הסרט עוסקת ברעש הרב שמלאכת הקדיחה מייצרת, תוך הפרעה לרווחת התושבים במקום, ובסצנות מסוימות בסרט לא ניתן לשמוע דבר פרט לרעש הקדיחה הבלתי פוסק.

בסלנג הישראלי, הכינוי "פטיש אוויר" משמש כהרחבה לכינוי "פטיש", והוא מהווה כינוי מחמיא לגבר[1].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ראו לדוגמה בשיר "ז'וז'ו הפטיש" מתוך תוכנית הטלוויזיה קומדי סטור.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0

קרדיט

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.